Sedef Hastalığına Ne İyi Gelir?

0
209

Sedef hastalığı ciltte kırmızı, pul pul döküntüleri ile kendini gösterir, tekrar eden bir otoimmün (Bir canlının savunma sisteminin kendi vücut hücrelerine de saldırması ve kendi vücut hücreleri yok etmeye çalışması olayına Otoimmün hastalık denmektedir.) bozukluktur. Cildinizi etkiliyor olsa da, sedef aslında bağışıklık sisteminizi de etkilemektedir. Sedef hastalığı bir tür beyaz kan hücresi olan T hücrelerinden geliyor.

T hücreleri vücudu enfeksiyon ve hastalıktan korumaya yarar. Bu hücreler yanlışlıkla aktif hale gelir ve diğer bağışıklık tepkilerinden vazgeçtiğinde sedef hastalığı kendini gösterir. Hiçbir tedavisi olmasa da, sedef semptomlarını hafifletmek için birçok tedavi mevcuttur.

1. Diyet takviyeleri

Diyet takviyeleri içeriden sedef hastalığının belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Ulusal Sedef Vakfı’ tarafından, balık yağı, D vitamini, süt dikeni, aloe vera, Oregon üzümü ve çiçeği yağı sedef hastalığının hafif semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğu belirtilmiştir.

2.Cildinizdeki Kuruluğu önleyin.

Evinizdeki veya ofisinizdeki havayı nemli tutmak için bir nemlendirici kullanın. Cilt kuruluğu başlamadan önce önleyebilir. Hassas cilt nemlendiricileri cildinizi esnek tutmak içinde mükemmeldir.

3. Parfümlerden kaçının

Çoğu sabun ve parfümün içinde cildinizi tahriş edebilecek boyalar ve diğer kimyasal maddeler bulunur. Elbette, sizi harika kokutabilir, ancak aynı zamanda sedef hastalığına da tetikleyebilirler. Mümkün olduğunca bu tür ürünlerden kaçının veya “hassas cilt” etiketine sahip olanları seçin.

4. Sağlıklı Beslenin

Beslenme sedef hastalığının tedavisinde büyül rol oynar. Kırmızı et ve yağlı atıştırmalıkların ortadan kaldırılması, bu gıdalar tarafından tetiklenebilecek sedef hatalıklarının azaltılmasına yardımcı olabilir. Soğuk su balıkları, fındıklar ve omega-3 yağ asitleri, iltihabı azaltma yetenekleri ile bilinir. Bunlar, sedef hastalığı semptomlarının tedavisinde yardımcı olabilir. Zeytinyağı, cilde uygulandığında yatıştırıcı faydalar da gösterebilir. Bir sonraki duşunuzda sedef hastalığındaki zahmetli plakların gevşemesine yardımcı olmak için birkaç çorba kaşığı zeytin yağı ile kafa derinize masaj yapmayı deneyin.

5. Kaşıntının hafifletilmesi için duş

Sıcak su cildiniz için tahriş edici olabilir. Bununla birlikte, Epsom tuzu, mineral yağ, süt veya zeytinyağı içeren ılık bir banyo, kaşıntı ve sızma ölçeklerini ve plakalarınızı yatıştırabilir. Vücudunuzu banyodan hemen sonra nemlendirmeniz çifte fayda sağlayacaktır.

6. Işık tedavisi

Bu tür terapiler genellikle tutarlı ve sık seans gerektirir. Solaryumun hafif terapiden sayılmadığı unutulmamalıdır. Çok fazla güneş ışığı sedef hastalığını gerçekten kötüleştirebilir. Bu işlem her zaman doktorunuzun gözetiminde yapılmalıdır.

7. Stresin azaltılması

Sedef hastalığı gibi kronik bir durum stres kaynağı olabilir. Stres kendisi sedef hastalığının semptomlarını kötüleştirebildiğinde, sıklıkla kısır döngüye dönüşebilir. Mümkün olduğunca stresin azaltılmasına ek olarak, yoga ve meditasyon ( Tabi Biz Bunun Yerine Namaz Kılın Deriz ) gibi stres azaltıcı uygulamaları da dahil etmeyi düşünebilirsiniz.

8. Alkolden kaçının

Alkol, sedef hastalığı olan birçok kişinin en büyük tetikleyici unsurudur. Brigham ve Kadın Hastanesi ve Harvard Tıp Fakültesi’nden yapılan bir araştırma , bira içen kadınlar arasında sedef hastalığının artma riskinin daha fazla olduğunu tespit etti. Bu araştırmaya göre haftada en az beş bira içenler, içmeyen kadınlara kıyasla sedef hastalığına yakalanma olasılığının yaklaşık iki katı daha fazla olduğu ortaya çıktı.

9. Zerdeçal Deneyin

Bitkiler, çoğu durumda birçok durumu tedavi etmek için kullanılırlar. Zerdeçalın sedef hastalığının en aza indirgenmesine yardımcı olduğu biliniyor. Hap veya ilave formda alınabilir veya yemeğinize ekleyebilirsiniz. Zerdeçal için size potansiyel faydaları hakkında doktorunuzla iletişimde olun. FDA onaylı zerdeçal dozu günde 1,5 ila 3,0 gram tüketilebilir.

10. Sigarayı bırakın

Tütün kullanmaktan kaçının. Sigara, sedef hastalığı riskinizi artırabilir. Zaten sedef hastalığınız varsa belirtilerinizi daha da şiddetlendirebilir.

Sonuç

Sedef hastalığının semptomlarını gidermek için tek bir cevap bulunmuyor. Bir kişi için iyi gelen bi yöntem başka biri için iyi gelmeyebilir. Bazı tedavi seçenekleri, sedef hastalığı dışındaki hastalıklar için olumsuz yan etkilere neden olabilir. Sedef hastalığına yönelik bu evde uygulanabilir yöntemler hafif vakalar için geçerlidir şiddetli vakalar için reçeteli tedavinin gerekli olduğunu unutmamak gerekir. Kendi başınıza tedavi almadan önce doktorunuzla konuşun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Giriniz.