SAĞLIK

Sadece Kadınlarda Görülen O Hastalığın 9 Belirtisi

İnme, erkeklerin beşinci sıradaki kadınların ise üçüncü sıradaki ölüm nedeni. Türkiye’de bir yılda yüzbinlerce kişi inme geçiriyor ve bunların bazıları ölümcül sonuçlara neden oluyor. Beyindeki damarların tıkanması, yırtılması veya kanaması sonucunda inme meydana geliyor. En sık görülen belirtileri ise baş ağrısı, yüzde veya bacaklarda uyuşma, mide bulantısı, hıçkırık, göğüs ağrısı ve nefes darlığıdır.Ancak yapılan araştırmalarda kadınların, erkeklere göre daha fazla inme belirtilerine sahip olduğu görüldü. Bu nedenle kadınlar için uygulanan inme tedavisi erkeklerinkinden farklı.

İnme meydana gelmeden birkaç saat önce vücudunuzun sizin uyardığını unutmayın. Bu uyarıları dikkate alırsanız hayatınızı kurtarabilirsiniz.Yapılan araştırmalar, inme geçiren kadınların erkeklere oranla hastaneye daha geç yetiştirildiklerini gösterdi. Gereken tedavi yapıldığından kadınlar yine erkeklere oranla daha geç iyileşiyorlar.İnme belirtileri:

İnme gerçekleşmeden önce vücudunuzda işaretlerini görmek mümkün. Ancak erkeklerde ve kadınlarda bu işaretler birbirinden farklı. Erkeklerdeki inme uyarılarının hepsi kadınlarda görülüyor. Kadınlarda görülenlerin bazıları ise erkeklerde görünmüyor.

İşte National Stroke Association’ın açıkladığı o istisnai belirtiler:

Bilincini yitirmek veya bayılmakHalsizlik

Nefes darlığı

Sıkıntı

Halüsinasyon

Mide bulantısıAğrı

Nöbet

Hıçkırık

Michigan Üniversitesi’nden Lewis Morgenstern, “Ya gerçekten erkek ve kadınların inme belirtileri farklı ya da kadınlar veya erkekler inme belirtileri aynı olduğu halde farklı yorumluyorlar” dedi. Kadınların inme geçirmesinin en önemli nedenleri obezite ve sigara kullanımı.

Doğum kontrol hapı kullanan, yeni doğum yapan veya hamileliğinin son haftasında olan kadınların inme geçirme riski yüksek. Bilim insanları stresin inmeyle alakalı olup olmadığını tam olarak kestiremiyorlar.

Neurology dergisinde yayımlanan bir makalede işinde stres yaşayan kadınların inme geçirme riskinin çok yüksek olduğu belirtildi. İnme konusunda daha fazla araştırılma yapılması ve insanların daha fazla bilinçlendirilmesi gerekiyor. Aksi halde insanlar belirtilerini hissettikleri halde hayatlarını kaybedebilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu