PÜF NOKTASI

Prostata ne iyi gelir?

Prostat küçük bir bezdir ve erkek üreme sisteminin bir parçasıdır. Bir cevizle aynı büyüklüktedir. Mesanenin altında ve rektumun önünde bulunan prostatın ana işlevi, sperm için koruyucu sıvı üretmektir. Prostat üretra içerir ve vücudun hem idrarını hem de spermasını taşıyan bir tüptür. Prostat hayatta kalmak için gerekli değildir, ancak üreme için önemlidir.

Prostat kanseri, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, erkekler arasında en sık görülen kanserdir. Araştırmalara göre her altı erkekten birine etki eder. Diyet, yaş, ırk ve aile öyküsü gibi bazı koşullar prostat sağlığı risk faktörlerini etkileyebilmektedir. Sağlıklı besin seçimi yapmak, prostat sağlığınızı teşvik edebilir ve prostat problemleri riskini azaltabilir.

Prostat ilgili hastalıklar
İşte kanser dışı prostat problemlerine bazı örnekler:

İyi huylu prostat hiperplazisi veya BPH: Yaşlı erkeklerde çok yaygındır. Prostatınızın büyümüş fakat kanserli olmadığı anlamına geliyor. BPH tedavileri şunları içerir:

Dikkatli bekleme, ayrıca aktif gözetim olarak da adlandırılır. Belirtileriniz çok kötü değilse, doktorunuz size tedaviye başlamadan önce daha kötü olup olmadıklarını görmek için beklemenizi söyleyebilir. Doktorunuz muayene için ne sıklıkta geleceğinizi söyleyecektir.
İlaçlar belirtileri hafifletmek için prostatın küçülmesine veya prostatınızın yakınında kasların rahatlamasına yardımcı olabilir.

Hiçbir şey işe yaramıyorsa, doktorunuz idrar akışına yardımcı olmak için ameliyat önerebilir.
Bazen BPH’nin neden olduğu üriner problemleri tedavi etmek için radyo dalgaları, mikrodalgalar veya lazerler kullanılır. Bu yöntemler, ekstra prostat dokusunu azaltmak için farklı türde ısı kullanır.

Akut bakteriyel prostatit: Genellikle bakteriyel bir enfeksiyondan aniden başlar. Prostat belirtilerine ek olarak ateş, titreme veya ağrı varsa hemen doktorunuza danışın. Çoğu durumda antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Ayrıca ağrı ya da rahatsızlığa yardımcı olmak için ilaca ihtiyacınız olabilir.

Kronik bakteriyel prostatit: Tekrar tekrar gelen bir enfeksiyondur. Bu ender sorunun tedavisi zor olabilir. Bazen, uzun süre antibiyotik almak işe yarayabilir. Kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olması için yapabileceğiniz diğer şeyler hakkında doktorunuzla konuşun.

Kronik pelvik: Ağrı sendromu olarak da adlandırılan kronik prostatit, yaygın bir prostat problemidir. Sırtta, kasıkta veya penisin ucunda ağrıya neden olabilir. Tedavi ilaçlar, cerrahi ve yaşam tarzı değişikliklerinin bir kombinasyonunu gerektirebilir.

Prostat için faydalı gıdalar

Kırmızı meyveler: Çilek, böğürtlen ve ahududu gibi kırmızı meyveler, C vitamini ve antioksidanlar açısından yüksektir. Antioksidanlar, sağlıklı hücrelere saldıran ve kanser riskine katkıda bulunan serbest radikal moleküllerden gelen hasarları önlediği için vücutta önemli bir rol oynamaktadır. Vitamin C ayrıca idrara çıkma ve şişmeyi azaltarak iyi huylu prostatik hiperplazi (BPH) semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Omega 3: Diyetinize omega-3 yağ asitleri eklemek için birçok neden vardır. Omega 3ler, kötü kolesterolü düşürmenize ve iyi kolesterol düzeyleri yükseltmenize, yüksek tansiyonunuzu düşürmenize, kilo vermeye yardımcı olur ve kalp krizi riskini azaltmak için benzersizdir. Uzmanlar normalde prostat sağlığı için hayvansal yağların azaltılmasını önerirken, diyet programlarına omega 3lerin eklemesinin prostat sağlığının iyileşmesine yardımcı olabildiği söylemektedir. Aslında, göl alabalığı ve ringa balığı gibi gıdalardaki omega-3 yağ asitleri, prostat kanseri riskini düşürmeye yardımcı olabilir.

Domates: Domatesler likopeni (zaten prostat kanseri teşhisi konmuş olan erkeklerde prostat kanserini önlemeye ve tümör büyümesini azaltmaya yardımcı olabilecek bir antioksidan) içerir. Vücut çiğ domateslerdeki likopenden yerine domates salçası, makarna sosu ya da domates suyu gibi pişmiş ya da püre haline getirilmiş domateslerdeki likopeni daha kolay çıkarır.

Brokoli: Brokoli ve karnabahar gibi turpgiller ailesine ait olan sebzeler, bazı çalışmalara göre kanser hücreleri ile mücadeleye yardımcı olabilecek bazı fitokimyasal maddeleri içerir. Diğer çalışmalar, bu sebzeleri yiyen erkeklerin agresif prostat kanseri geliştirme riski düşük olma eğiliminde olduğunu göstermiştir.

Arnavut biberi: Arnavut biberi olarak da bilinen acı ve baharatlı biber, prostat sağlığını destekleyici baharatın kaynağıdır. Arnavut biberleri, kapsaisin adı verilen yüksek konsantrasyonlu bir maddeden ısı alırlar. Kapsaisin ağrıyı azaltma kabiliyeti ile yaygın olarak bilinirken, çalışmalar prostat kanseri hücreleri de dahil olmak üzere kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Kabak çekirdeği: Kabak çekirdeği, prostat için, özellikle iyi huylu prostat hipertrofisine (BPH) sahip erkekler için benzersiz sağlık yararları sunmaktadır. Prostat bezinin büyümesini içeren bu durum, 50 yaş ve üstündeki erkekleri sık sık etkiliyor. BPH’ye katkıda bulunan bir şey, testosteron ve başka bir hormon olan dihidrotestosteron ile prostat hücrelerinin aşırı uyarılmasıdır. Kabak çekirdeği içindeki yağ, hormonların prostat hücrelerinin çoğalmasını tetiklemesine engel olabilmektedir.

Avokado: Avokado, halihazırda BPH veya büyümüş prostat ile ilgili erkeklerdeki belirtileri azaltmaya yardımcı olabilen bir süper gıdadır. Bunun nedeni büyük olasılıkla beta-sitosterol olarak bilinen bitki sterol olmasıdır. Bu besin idrar akışını iyileştirebilir. Artı, aynı zamanda prostat üzerinde antiinflamatuar etkiye sahip olabilen bir bağışıklık arttırıcıdır.

Yeşil çay: Yeşil çayda bulunan ve serbest radikallerle mücadele eden güçlü antioksidanlar prostat sağlığınıza yararlı olma potansiyeline sahiptir. Yeşil çay, aslında EGCG olarak bilinen ve prostat kanseri hücrelerini öldüren belirli bir antioksidan içerir. Çaydaki bir başka bileşik ise, kanser gelişimini hızlandıran bir enzimin eylemlerini engelleyebilir.

Nar: Özellikle, narların antioksidanları ve phytonutrient adı verilen bir ellagitannin bakımından zengin olduğu için prostat sağlığının geliştirilmesinde özellikle yararlıdır. Araştırmalar, nar ekstraktlarının prostat kanseri hücrelerinin üretimini yavaşlattığını ve hücrelerin kendilerini yok etmesini sağladığını gösteriyor. Diğer araştırmalarda, ellagitanninler yeni kan damarlarının büyümesine müdahale edebildiğini göstermiştir.

Kabuklu kuru yemişler: Badem ve ceviz gibi kabuklu kuru yemişler, selenyum adı verilen ve prostat bezini koruyan minerallerle doludur. Ayrıca, prostat sağlığını güçlendiren antioksidanlar açısından zengindir.

Mantar: Mantarlar prostat sağlığı açısından harikadır, ancak Asya mantarları sizin için özellikle iyidir. Örneğin, shiitake mantarında lentinan adı verilen, mucizevi anti kanser özellikleri sergileyen bir madde bulunur. Asya mantarları ayrıca vücudun her tarafındaki hücreleri kanserli istiladan koruma yeteneğine sahip olan L-ergothioneine adlı güçlü bir antioksidan içerir.

Zerdeçal: Zerdeçal, yüzyıllardır şifalı bir bitki olarak kullanılmış ve prostat sağlığını iyileştirmek için mükemmel bir yoldur. Baharat iltihabı, soğuk algınlığı, astımı savuşturmak için kullanılır ve brokoli veya lahana gibi turpgillerle ile kombine edildiğinde, prostat kanserini önlemede ve hatta iyileştirmede etkilidir. Zerdeçal renkleri genellikle acı ve biberli lezzetinden dolayı körilere ve baharatlı yemeklere eklenir, ancak yemeklerinize bir tutam ekleyerek kendinize bir hoşluk yapabilir, aynı zamanda prostat sağlığınızı önemli ölçüde geliştirirsiniz.

Soğan ve sarımsak: Bunlar arasında sarımsak, soğan, arpacık soğanı, pırasa ve şives bulunur. Bazı araştırmalar, bu gıdalardan açısından zengin bir diyet uygulayan erkeklerin prostat kanseri gelişme riskinin daha düşük olduğunu ileri sürmektedir. Allium sebzelerin lezzeti ve kokusu bir grup organosülfür bileşiminden gelir. Bunlar, bitkinin doğal yaşlanma süreci boyunca veya bitki doğranırken veya ezilirken serbest bırakılan allisin adı verilen bir enzim aktivitesinden oluşur. Bu bileşikler, anti kanser özelliklerine sahip bileşiklerdir. Bununla birlikte, pişirme sırasındaki ısı, allisin aktivitesini yok ederek aktif anti kanser bileşiklerinin oluşmasını engeller.

Susam: Susam tohumları büyük demir, çinko, magnezyum ve fosfor kaynaklarıdır. Bu eser mineralleri sağlıklı bir prostat ve aynı zamanda güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için gereklidir. BPH ve prostat kanseri gelişen erkekler genellikle çinko ve diğer az miktarda minerali içermezler. Bazen bu, sağlıklı prostatlara sahip erkeklerden % 50 daha düşük seviyelerde olabilir. Yemekler arasında, susam tohumları harika bir sağlıklı atıştırmalıktır.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu