HABERLER

POŞET ÇAYIN İNANILMAZ ZARARLARI

Önce sadece toz çay vardı. Sonra kâğıt poşetler çıktı… Sonra demlik poşetleri… Sonra fiyakalı, piramit biçimli poşetler… Kimileri bunları kolaylık diye kucakladı. Kimileri aynı tadı bulamadı, reddetti.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Görünen o ki, reddetmek için lezzet dışında sebepler de var. Kâğıt çay poşetleri, suya girer girmez eriyip yırtılmalarını engellemek için epiklorohidrin denen bir maddeyle işlemden geçiriliyor. Epiklorohidrin, aynı zamanda pestisit (böcek ilacı) olarak da kullanılan, kanserojen bir madde. Suyla birleştiğinde, kısırlıkla ve bağışıklık baskılanmasıyla ilişkilendirilen 3-MCPD isimli bir maddeye dönüşüyor.

Poşet çayın zararları, çay ambalajlanırken kullanılan kağıdın işlenebilmesi için kimyasal olarak kullanılan maddeden ileri gelmektedir. Kullanılan kimyasal madde poşet su ile temas ettiği zaman ambalajın yırtılıp su içinde dağılmasını önleyebilmek amacıyla kullanılmaktadır. Bu bakımdan poşet çayların kullanımının sakıncalı olduğu konusu gündeme sıkça getirilmektedir.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Poşet çayın zararlarını ortaya çıkaran etkenlerden biri çay poşetlerinin ambalajlanma işleminde kullanılan zımbalardır. Kullanılan zımbanın paslanma özelliği göstermeyen gıda yönetmeliğine uygunluğu belirtilen maddelerden yapılmış olmalıdır. Poşet çay alınacaksa bu konuyu belirlemek sanıldığı gibi zor değildir.

Sadece alacağınız poşet çayların gıda yönetmeliğine uygun olarak üretim yapan markalardan olup olmadığına dikkat etmek yeterlidir. Çünkü kullanılan zımbalar paslanıyor ise hem çayın tadında bozulmalar olur hemde vücut için zararlı bir takım kimyasallar ortaya çıkar.

Poşet çayın zararları konusunu gündeme getiren diğer konular poşet çaylarda kullanılan iplikler ve yine poşet çay için kullanılan filtre kağıtlarıdır. Çünkü belirtilen bu iki maddeden dolayı vücudun mikrobik bazı enfeksiyonlara maruz kalması konusu kafalarda soru işareti oluşturmaktadır.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Ancak kullanılacak olan çayların gıda yönetmeliklerine uygun olarak üretilmiş olmaları bu endişeleri yersiz kılar. Ama bu küçük ayrıntıya dikkat edilmez ise insan vücudu için enfeksiyon oluşturma riski çok yüksek olan maddelerin alınması olası bir durum olur ve kanser riski ortaya çıkabilir. Bu nedenle yönetmeliklere uygun üretim yapan firmaların ürünleri tercih edilmelidir. Bu firmalar poşet çay ambalajlarında tamamen bitki liflerinden oluşan doğal maddeler kullanırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error:
Kapalı
Kapalı