SAĞLIK

Pankreas Sorunlarının 6 Belirtisi

Pankreas bedenimiz için çok önemli bir organdır. Pankreas sorunlarının belirtilerini bilmeniz size, çeşitli ciddi sorunların oluşumunu öngörmeniz ve engellemenizde yardımcı olacaktır. Pankreatit pek çok sindirim işlevini etkiler ve zaman zaman kötü beslenme alışkanlıkları ile de bağdaştırılır. Detayları öğrenmek için okumaya devam edin.

Pankreas midemizin arkasında yer alır ve insülin, glükagon gibi enzimlerin salgılanmasını sağlar. Bu enzimler sindirim için gereklidir. Pankreastan ince bağırsağa iletilirler. İnce bağırsakta yiyeceklerin sentezlenmesine yardımcı olurlar. Bu organda oluşan bir değişiklik çok ciddi sonuçlara neden olabilir.Bahsedilen enzimler pankreasa saldırmaya başlayabilirler. Şimdi detaylarını inceleyelim.

Pankreas sorunum olduğunu nasıl anlayabilirim?

1. Ağrı

Batın bölgesinde, karnın arka tarafında ağrı vardır. Unutmayın, bu ağrı sadece sol tarafınızda, kaburgaların altında olur ve yanma gibi bir hissiyatı vardır.

Bu ağrı bir şeyler yedikten, hatta içtikten sonra daha keskin olabilir. Eğer yüksek miktarda yağ içeren şeyler yediyseniz daha şiddetli olur.
Ağrı bir yemekten sonra başlayıp birkaç gün devam edebilir, hatta şiddeti artabilir.
Yüz üstü yattığınızda ağrı artar. Pankreas sıkıştığından dolayı ağrı keskinleşir.
Ağrı sırtınızdan veya sol kürek kemiğinizin oradan yayılır.

2. Ateş

Pankreasa saldıran enzimler ateşlenmeye neden olur ve ateşiniz çıkabilir. Ağrı veya rahatsızlık hissettiğinizde ateşinizi ölçmeyi unutmayın. Eğer ateşiniz normalden birkaç derece daha yüksekse, doktorunuzu görün. Sorununuzun tam olarak ne olduğunu saptayıp, sorularınıza net cevap verebilecek tek kişi doktorunuzdur. Bu belirtiler başka durumlarla da bağdaştırılabilir.

3. Mide bulantısı

Kusmaya neden olabilir. Sindirim sisteminizde bir değişiklik olduğunda, yiyecekler çok iyi sindirilemezler ve pankreasınız iltihaplanır. Rahatsızlık hissetmeniz normaldir.

4. Baş ağrısı

Ani baş ağrıları, yorgunluk, rahatsızlık ve konsantrasyon zorluğu hissetmeniz doğaldır. Bunun nedeni bağışıklık sisteminizin saldırı altında olması ve ortaya çıkan etkilerin anında hissedilmesidir.

5. Kilo kaybı

Eğer yiyecekleri düzgün şekilde sindiremiyorsanız, pankreasınız kendi enzimleri tarafından yok edildiği için gerekli besinleri alamazsınız, veya safra kesesi taşınız olabilir.

6. Taşikardi

Kalp ritminiz hızlanır, daha kolay yorulursunuz ve hızlı nefes almaya başlarsınız. Bunun nedeni bedeninizin zayıflaması, bağışıklık sisteminizin artık yeterli enerjisi olmaması olabilir ve bu kalbinizin daha hızlı atmasına neden olur. Boğuluyormuş gibi hissedersiniz ve nabzınız yüksektir. Bu duruma dikkat etmelisiniz.

Pankreas hastalıklarının nedenleri nelerdir?

Çalışmalar pankreatit vakalarının %80’inin safra kesesi taşı veya kötü yaşam alışkanlıkları yüzünden olduğunu göstermektedir. Safra kesesi taşları kanalları tıkayıp pankreasın düzgün çalışmasını önleyebilir.

Beslenme düzeni konusunda ise; aşırı miktarda yağ ve alkol tüketmek bu organda kalıcı hasara neden olabilir, bunu unutmamalısınız. Durumunuzu etkileyebilecek diğer şeyler, böbrek yetmezliği, Lupus, kistik fibrozis ve çeşitli ilaçları almaktır.

Pankreasınıza nasıl daha iyi bakabilirsiniz?

Rafine şeker ve un tüketimini azaltmak

Sigara içiyorsanız, sigarayı bırakmak. Bu pankreas kanserini önlemek için çok önemlidir.
Alkol tüketmeyin. Beslenme uzmanlarına göre günde bir bardak şarap içmek sağlığınız için yararlıdır ancak eğer sürekli bu miktarı aşıyorsanız, pankreasınız üzerinde ciddi etkileri olacaktır. Sağlığınızın iyiliği için aşırı alkol tüketiminden sakının.

Özellikle tam tahıllar gibi yüksek lifli gıdalar tüketin.

Kırmızı et yememeye çalışın.

Turpgil sebzeler tüketmeye çalışın: brokoli, karnıbahar, lahana, roka ve brüksel lahanası. Bu sebzeler hem pankreasınız için çok yararlıdır hem de kanseri önlemeye yardımcı olur.
Kilo almamaya çalışın.

Şeker hastalığına karşı gerekli önlemleri alın.

Pankreas hastalıklarının önlenmesi ve tedavisi için protein tüketimi çok önemlidir. İhtiyaç duyduğunuz proteini bakliyatlar ve balıktan almaya çalışın. Eğer kırmızı et yiyecekseniz, hindi etini tercih edin çünkü hem daha sağlıklı hem de daha az yağ içeriyor..

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu