PÜF NOKTASI

Onu Tanımadığınız Her Gün için Üzülebilirsiniz

Alıç sirkesi çok faydalı, mutlaka evimizde bulundurmalıyız.. İşte alıç meyvesi ile yapılan alıç sirkesinin faydaları ve yapılışı!

Alıç meyvesinden elde edilen alıç sirkesi ; böbrek hastalıklarından kalp çarpıntısına, damar sertliğinden karaciğer rahatsızlıklarına kadar bir çok hastalığa şifa olan faydalı bir sirkedir.

Alıç sirkesinin temel kaynağı olan alıç meyvesi;

Bir çok ülkede sağlık bakanlıkları tarafından onaylanmış, oldukça etkili, sağlıklı ve zararsız nadir bitkilerden/meyvelerdendir. Türkiye’de doğada yabani bir şekilde yetişen alıç meyvesi, daha çok Batı ve Güney bölgelerimizde bulunmaktadır. 20’ye yakın çeşidi bulunan alıç, daha çok koruluk, dere kenarları ve çalılıklarda yetiştiği görülmektedir. Alıç meyvesinin 9-10 metre kadar uzayan dikenli ve çiçekli bir ağacı vardır. Bu meyve 8 ila 10 mm çapındadır ve kırmızı – sarı renklerdedir. Alıç meyvesin elde edilen sirkenin bir çok faydası bulunuyor.

Alıç Sirkesinin Faydaları (Evrensel Tıp Alanında Kabul Edilen Özellikleri)

Alıç sirkesi vücudumuzdaki damarların genişlemesini sağlayarak daha fazla oksijen ve kan dolaşımına yardımcı olur. Bu da olası kalp rahatsızlıklarını önlemeye ve yüksek kan basıncını dengelemeye fayda sağlar. Bununla birlikte kanın dolaşımının iyileşmesi, beyin fonksiyonları için de oldukça yararlıdır. Beyin belleğini güçlendirir. Böbrek hastalıklarında tedavi edici özelliğe sahiptir. Damar sertliğini giderici özelliktedir. Tansiyon dengeleyici görevi görür. İçeriğinde yüksek oranda antioksidan bulundurur. Şeker hastalığı tedavisi amaçlı kullanılır. Panik atak hastalığına karşı kullanılır. Mide sağlığı için güçlendirici etkiye sahiptir. Kolesterol düşürme özelliğine sahiptir. İdrar sökücü ve spazmları giderici etkisi vardır. Yağ yakıcı özelliği sayesinde zayıflama amaçlı kullanılabilir. Kalpteki ritim bozukluklarının giderilmesi ve kalp kaslarının kuvvetlenmesi için tüketilir. Uyku problemi olanlar için tavsiye edilir. Sinir sistemi hastalıkları için tedavi edici ve yatıştırıcı özelliktedir.

Alıç Sirkesi Yapılışı İçin Malzemeler;

Alıç meyvesi (1 kg)

Trabzon hurması (2 Adet)

Toz şeker (2 Kahve Fincanı)

Tuz (2 çay kaşığı)

Bir miktar içme suyu

Not: Evinizde eskimiş reçel varsa şeker yerine 2 yemek kaşığı kadar reçelin suyundan koyabilirsiniz.

Ev Yapımı Doğal Alıç Sirkesi Nasıl Yapılır?

Kavanozunuzun içine hurma ve doğramış olduğunuz olgun alıçları koyuyoruz. İçine toz şekeri (veya reçelinizin suyundan) koyuyoruz. Üzerine tuz da ekledikten sonra suyunu ilave ediyoruz. Daha sonra kavanozun ağzını ince bir tülbent veya buzdolabı poşeti örterek kapağını sıkıca kapatıyoruz. Hazırladığınız bu karışım 10 – 15 gün kadar karanlık ve oda sıcaklığında muhafaza ediniz. Sirkeyi yaptıktan 10-15 gün sonra tadına bakarak kıvama geldiğini anlayabilirsiniz. Kıvama gelen ev yapımı doğal sirkeyi bulandırmadan süzerek şişeleyebilirsiniz ve yemeklerinizinde, salatalarınızda sağlıklı olarak kullanabilirsiniz.

Alıç Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Alıç sirkesini salatalarınızda ve yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Ayrıca alıç sirkesi içtiğiniz suya karıştırılarak da kullanılır. Bunun için 1 çay kaşığı alıç sirkesini, 1 bardak kadar içme suyuna karıştırarak tüketebilirsiniz. Bu belirtilen ölçünün dışında kullanımı önerilmez. Ayrıca alıç sirkesinin bilinen yan etkisi veya zararı yoktur.

Alıç Sirkesi Zayıflatırmı?

Alıç sirkesi yağ yakıcı özelliği sayesinde etkili bir zayıflama sağlar. Salata ve yemeklerinizde kullanacağınız doğal alıç sirkesi zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

Nerede satılır?

Alıç sirkesini kendi evinizde hazırlamak istemiyorsanız; aktar ve şifalı bitki satışı yapılan mağazalardan veya İnternet üzerinden sipariş ederek de alabilirsiniz. Not: Organik alıç sirkesinin yarım litresi yaklaşık 15-20 TL gibi bir ücretle satılmaktadır. Alıç Meyvesi Diğer Yöresel İsimleri; “Kızlar yemişi, Kuş yemişi, Akdiken, Yemişen, Aluç, Kızılcık, Geyikdikeni, Kocakarı yemişi, Alış” olarak bilinmektedir.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu