HABERLER

Minik Leyla İle İlgili Son Dakika Gelişmesi

Türkiye’yi yasa boğan güzeller güzeli Küçük Leyla ile ilgili sır perdesini aralamaya çalışan güvenlik güçleri aralıksız çalışmaya devam ediyor. Küçük Leyla’nın ö-lümüyle ilgili sır perdesi az önce gelen açıklamayla biraz daha aralandı. Küçük Leyla’nın katillerinin iki kişi olduğu iddia edildi. Türkiye’yi yasa boğan güzeller güzeli Küçük Leyla ile ilgili sır perdesini aralamaya çalışan güvenlik güçleri aralıksız çalışmaya devam ediyor. Küçük Leyla’nın ölümüyle ilgili sır perdesi az önce gelen açıklamayla biraz daha aralandı. Küçük Leyla’nın katillerinin iki kişi olduğu iddia edildi.

SON DAKİKA AÇIKLAMASI: K-ATİL TEK KİŞİ DEĞİL

Ağrı Baro Başkanı Ali Artuk, Ağrı’da ö-ldürülen 4 yaşındaki küçük Leyla c-inayetine ilişkin açıklama yaptı. Artuk, c-inayetin organize olduğunu düşündüğünü ifade ederken, failin tek kişi olmayabileceğini dile getirdi. Ağrı Baro Başkanı Ali Artuk, 4 yaşındaki Leyla Aydemir c-inayeti ile ilgili olarak, “Ben edindiğim tecrübe üzerinde değerlendirmemi yapıyorum. 18 gün boyunca bir yerden bir yere kapatılıp o kızın alıkonulduğu, sonra açlıktan ve susuzluktan ö-ldüğü, daha sonra o yerden alınıp, köyün 2-3 kilometre ötesine götürülüp bir dere kenarına bırakıldığı, 300 metre uzaklıkta kıyafetlerinin delilleri karartmak üzere çıkartıldığı hadisesi bir kişiye mal edilemez. Ortada organizasyon olduğu kanaatindeyim” dedi. Ağrı kent merkezinde yaşayan Şükran- Nihat Aydemir çiftinin 7 çocuğundan 6’ncısı olan Leyla, Ramazan Bayramı’nın ilk günü merkeze 15 kilometre uzaklıktaki dedesinin yaşadığı Bezirhane köyünde kayboldu. Günlerce aranan ve tüm Türkiye’nin bulunması için seferber olduğu Leyla Aydemir’in c-ansız bedeni, 18 gün sonra köye 3 kilometre uzaklıktaki Kurudere mevkiinde yüz üstü su içerisinde bulundu. Üzerinde sadece ‘nazar boncuklu’ kolyesi kalan minik Leyla’nın kıyafetleri de yine daha önce defalarca aranan c-esedinin bulunduğu yerde bir hafta sonra tarla biçmeye giden köylüler tarafından bulundu. Erzurum Adli Tıp Kurumu’nda yapılan o-topside, Leyla Aydemir’in açlıktan ö-ldüğü belirlendi. Leyla Aydemir’in ö-ldürülmesiyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında g-özaltına alınan baba Nihat Aydemir’in amcasının oğlu Mehmet Aydemir, 18 Temmuz’da ‘kasten öldürme’ suçundan tutuklandı.

“TUTUKLAMA İLE İLGİLİ SOMUT OLGU VAR”

Leyla Aydemir c-inayetinin çözülmesi için dosyaya müdahil olan Ağrı Baro Başkanı Ali Artuk, küçük kızın kaybolmasından, c-esedinin bulunduğu güne kadar tüm süreci yakından takip ettiklerini söyledi. Leyla’nın o-topsi işlemine katıldığını aktaran Ali Artuk, “O-topsi işleminin yapılmasını dışarıda beklerken, köylüler kendi aralarında konuşuyorlardı. Canlıların yaşadığı evler dâhil olmak üzere bu evlerde bir arama yapılmadığını gördük. Dosyaya müdahil olduk ve taleplerimizde aramaların yapılmasını istedik. Biz dilekçemizde ‘elbiseleri bir an önce bulun’ dedik, elbiseler bulundu. Biz oradaki potansiyel şüpheli olabilecek yetişkin insanların derhal ifadelerinin alınmasını istedik, 11 kişi g-özaltına alındı. Bunlardan 7 kişi kollukta ifadesi alınıp serbest bırakıldı. 4’ünün savcı ifadesini almak istedi ve adliyeye sevk edildi. 3’ü adli kontrol kararı ile bir kişi ise tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hâkimliği’ne gönderildi. Adli kontrol de şahsın doğrudan serbest bırakılması anlamına gelmiyor.

Sulh Ceza Hâkimliği, bir kişi ile ilgili ‘çocuğu kasten adam ö-ldürme’ nitelemesi yapılarak ve tutukluluk koşullarının varlığına işaret ederek tutuklama kararı verdi. Yasamızda, ‘bir soruşturmada kuvvetli suç şüphesinin varlığına ilişkin somut olgular ve bir tutuklama nedeni varsa, kişi hakkında mahkemeler tutuklama kararı verebilir’ deniliyor. Dolayısıyla Ağrı Sulh Ceza Hâkimliği, Leyla Aydemir c-inayeti ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında kuvvetli olgu değerlendirmesi yapmıştır. Muhtemelen delillerin de henüz toplanmamış olması ve kaçma ihtimalini göz önünde bulundurarak bir tutuklama kararı vermiştir. Bir kişi hakkında tutuklama tedbirine başvuruyorsanız, bazı somut olgulara işaret etmeniz gerekiyor. Somut olgu var mı, yok mu, hangi veriler somut olgu olarak değerlendirilmiş, dosyada gizlilik kararı olduğu için onu bilemiyorum. İnsanların lekelenmeme hakkı var, masumiyet karinesi var” diye konuştu.

“T-ERÖR SUÇLAMASI İLE ALGI YÖNETİMİ YAPILDI”

Mehmet Aydemir’in ‘t-erör’ suçlamasıyla ilişkin tutuklandığı yönündeki karmaşayı da değerlendiren Başkan Artuk, “Büyük bir algı yönetimi var. Birileri soruşturmayı belli merkezlere kanalize ederek mecrasından saptırma gibi bir anlayışla hareket edilmiş olabilir. Ancak t-erör ö-rgütü üyeliği ya da propagandası yönünde verilmiş bir tutuklama kararı yoktur. Sulh Ceza Hâkimliği’nin kararı çok açık ve net. Çocuğun kasten ö-ldürülmesi ile ilgili bir tutuklama kararı var. Dolayısıyla bir algı yönetimiydi, muhtemelen olayı farklı noktalara çekerek bir amaç peşinde koşan belli merkezler olabilir. Ancak ben ilk açıklamamda da net bir şekilde ifade ettim. 3713 sayılı t-erör yasası temelinde bir soruşturma ve tutuklama yok” dedi.

“SAVCILIK ÇOK DERİN ARAŞTIRMA YAPIYOR”

Leyla’nın faili ya da faillerinin bulunması için yoğun çaba içerisinde olduklarına işaret eden Ali Artuk, gözaltına alınan kişilerin evlerinde muhtemelen arama yapıldığını bildirdi. Artuk, şöyle devam etti: “Gerek müdahalede bulunan taraf, gerekse şüpheli tarafı gizlilik kararı nedeniyle delillere ulaşamıyor. Hangi işlemler yapılmış, nelere el konulmuş, hangi pratikler hayata geçmiş, bunu bizim bilme şansımız yok. Ancak c-inayet dosyalarındaki süreci az çok biliyoruz. C-inayet dosyalarındaki prosedür bellidir. Arama, el koyma, suç verisi olarak değerlendirilen her şeyin adli merciler tarafından alıkonulması, belli kriminal merkezlere gönderilmesi şeklinde cereyan eden bir süreci içeriyor.

Dolayısıyla bu köyde g-özaltına alınan, adli kontrol tedbiri uygulanan ve tutuklanan kişilerin muhtemelen materyallerine, dijital verilerine, evdeki suç unsuru olarak değerlendirilebilecek ya da Leyla’nın fail ya da faillerini bulmaya yönelik bütün argümanlara savcılık el koymuştur diye düşünüyorum. Bizim elimiz kolumuz bağlı, aslında biz adli mercilere maddi gerçeğin ortaya çıkarılması bir organizasyon ise bu organizasyonun bütün üyelerinin tespit edilip, ceza almaları ve hesap vermeleri için adli mercilere baro olarak yardımcı oluyoruz. Biz Leyla’nın tarafındayız, faillerinin bulunması için bir çaba içerisindeyiz. Ucu kime dokunursa dokunsun, adli mercilerin sonuna karar gitmesi gerektiğine inanıyor ve bu inancımızı onlarla paylaşıyoruz. Biz ceza konusunda uzman, kendisini son derece geliştirmiş Ağrı barosunun kıymetli üyeleri ile istişare etmek suretiyle bu dilekçeyi verdik. Dilekçe ışığında adli mercilerin hareket etmiş olduğunu, oradaki tüm paremetreleri analiz etmiş olduğunu düşünüyorum. Savcılığın, soruşturmayı çok derinlikli, çok boyutlu, çok uzman bir ekiple yürüttüğünü ve fail ya da faillerin bulunmasına ilişkin çok ciddi çaba içerisinde olduğunu düşünüyorum.”

“ORGANİZAYON OLDUĞU KANAATİNDEYİM”

Meslek hayatından edindiği tecrübeler doğrultusunda Leyla c-inayetinin tek kişi tarafından işlenmediğini düşünen Artuk, “Edindiğim tecrübe üzerinde değerlendirmemi yapıyorum. 18 gün boyunca bir yerden bir yere kapatılıp o kızın alıkonulduğu, sonra açlıktan ve susuzluktan ö-ldüğü, daha sonra o yerden alınıp köyün 2-3 kilometre ötesine götürülüp bir dere kenarına bırakıldığı, 300 metre uzaklıkta kıyafetlerinin delilleri karartmak üzere çıkartıldığı hadisesini bir kişiye mal edilemeyeceği, dolayısıyla ortada organizasyon olduğu kanaatindeyim. Birçok failin olabileceği, asli fail mi, fer’i fail mi bunu yargılama makamı tespit etmesi durumunda ilerleyen süreçte kendisi değerlendirecektir. Ancak ben bir kişiyle sınırlı bir olay olmadığını düşünüyorum” diye konuştu. Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sürdürülen soruşturmadan gelen son dakika haberler Leyla Aydemir cinayetinin aydınlatıldığına yönelik oldu. Kaybolduktan 18 gün sonra cesede dereye atılmış olarak bulunan Leyla Aydemir’in k-atil z-anlısı akraba çıktı. AĞRI ‘da kaçırıldıktan sonra aç bırakılarak ö-ldürülen Leyla Aydemir’in k-atili tanıdık çıktı. Leyla Aydemir cinayetiyle ilgili g-özaltına alınan kişi baba Nihat Aydemir’in amca oglu çıktı.

Mehmet Aydemir hakkında daha önce ‘katil o’ haberleri çıkınca tepki gösterip “katili birlikte a-salım” demişti. Leyla Aydemir cinayetiyle ilgili olarak Mehmet Aydemir tutuklanıp cezaevine gönderildi. Tutuklanma gerekçesini Ağrı Savcısı açıkladı: Kasten ö-ldürme olarak duyurdu. Leyla Aydemir’in öldürülmesi ile ilgili Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi: “2015 doğumlu Leyla Aydemir’in 15 Haziran 2018 tarihinde Ağrı ili Bezirhane köyünde kaybolması ve 02 Temmuz 2018 tarihinde ö-lü bulunması olayına ilişkin olarak yürütülen soruşturma kapsamında, 4 şüpheli, 14 Temmuz 2018 tarihinde g-özaltına alınmıştır. G-özaltına alınan 3 şüpheli mevcut delil durumları göz önüne alınarak adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış, 1 şüpheli ise Ağrı Sulh Ceza Hakimliği’nin kararına istinaden 18 Temmuz 2018 tarihinde ‘kasten ö-ldürme’ suçundan tutuklanmıştır. Olaya ilişkin soruşturma tüm yönleriyle hassasiyetle sürdürülmektedir. ” Leyla’nın babası konuştu:Kimseyi suçlamamız yersiz olur: Leyla Aydemir c-inayetiyle ilgili bir kişinin tutuklanmasının ardından İHA muhabirine telefonda açıklama yapan baba Nihat Aydemir, “Dosyada gizlilik kararı var. Ne olduğunu bu kişinin hangi delillerle tutuklandığını bilmiyoruz. Resmi açıklamanın yapılmasını bekliyordum. Resmi açıklama yapıldıktan sonra gereken açıklamayı ben de yapacağım. Kimseyi suçlamamız yersiz olur” dedi. Akrabaları P-KK diyor : Leyla’nın dosyasına müdahil olan Ağrı Baro Başkanı Ali Artuk da 1 kişinin ‘kasten ö-ldürme’ suçundan tutuklandığını doğruladı. Mehmet Aydemir’in diğer akrabaları ise evde yapılan aramalarda P-KK t-erör ö-rgütüne ait fotoğraf ve dokümanlar ele geçirildiği için tutuklandığını, Leyla Aydemir c-inayeti ile ilgisinin olmadığını ileri sürdü. Mehmet Aydemir kimdir? : Leyla’yı kasten ö-ldürme suçundan tututlanan Mehmet Aydemir’in ismi küçük kız kaybolduğunda da gündeme gelmişti. Leyla’nın babası Nihat Aydemir’in amcasının oğlu olan Mehmet Aydemir, cinayetle itham edilmişti.

Bu haberlere Leyla’nın babası da tepki göstermiş ve şöyle demişti: -“Mehmet ile ilgisi yok. Asılsız iddialarda bulunanlarla ilgili Mehmet suç duyurusunda bulunacak. Eğer öyle bir şey varsa ben, sen fark etmez, kim olsa devlet gerekeni yapar. Ama aslı olmadan paylaşmak saygısızlık. Ben de olabilirim, devlet beni götürsün, idam etsin, ona kimse karşı gelemez. Neticeyi öğrenmeden, bir şey öğrenmeden bunu yapmak çok ayıp”. Beraber bulalım ve asalım: Tutuklanan Mehmet Aydemir de sosyal medya hesabından şunları yazmıştı: “Sosyal medyadan benim fotoğrafımı kullanarak ‘K-atil g-özaltında, adalet yerini buldu’ gibi paylaşımlar yapılmış. Madem bu kadar adaleti istiyorsunuz, gelin Türkiye Cumhuriyeti olarak birlik olalım, beraber bulalım, beraber a-salım ki başka Leylalar’ın canı yanmasın. Yalan yanlış ifadelerle insanları kışkırtmanın bir anlamı yok. Can güvenliğim olmadığı için savcılığa gideceğim ve suç duyurusunda bulunacağım. O paylaşımı yapan her kimse ortay çıkıp, hesap verecekler. Çok ağır küfürler ediyorlar. Ben Leyla’nın amcası değilim. Nihat Aydemir’in amcasının oğluyum”

LEYLA AYDEMİR OLAYI :

Ağrı kent merkezinde yaşayan Şükran- Nihat Aydemir çiftinin 3’ü erkek, 7 çocuğundan 6’ncısı olan Leyla, Ramazan Bayramı’nın ilk günü merkeze 15 kilometre uzaklıktaki 300 nüfuslu Bezirhane köyünde kaybolmuştu. Leyla’yı arama çalışmaları günlerce devam etmiş ve küçük kızın izine rastlanmamıştı. Leyla’nın c-esedi ancak 18 gün sonra daha önce defalarca kontrol edilen derede bulunmuştu. Küçük kızın aç bırakılarak ö-ldürüldüğü ortaya çıkarken ilk otopside c-insel istismar bulgusuna rastlanmamıştı.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu