HABERLER

MEĞERSE İÇİNDEKİ O MADDE

Neredeyse her gün elimize aldığımız alışveriş fişleri, erkeklerde s*perm üretimini, kadınlarda yumurta sayısını azaltan bir madde içeriyor. “Ç/ıplak elle bu sliplere dokunmayın” diyen Kadın Sağlığı Derneği Başkanı ve Fitoterapi Uzmanı Dr. Buğra Buyrukçu, bizleri bekleyen t*/ehlikelere dikkat çekti

---Sponsorlu Bağlantılar---

Kadın Sağlığı Derneği Başkanı ve Fitoterapi Uzmanı Dr. Buğra Buyrukçu, insan sağlığına sayısız zararı bulunan “Bisfenol-A” maddesini içeren ürünler konusunda tüketicileri uyardı.

“HER İKİ ÜRÜNE DE KESİNLİKLE Ç/IPLAK ELLE DOKUNMAMAK GEREKİYOR”

En sık kullandığımız veya dokunduğumuz ürünlerin başında alışveriş fişleri ile plastik kapların geldiğini söyleyen Dr. Buyrukçu, “Milyonlarca insanın her iki ürünle de neredeyse sürekli teması var. Alışverişler slipleri ile bankamatiklerdeki işlemlerden sonra verilen makbuzlar Bisfenol-A adlı maddenin en yoğun olduğu ürünler. Her iki ürüne de kesinlikle ç/ıplak elle d/okunmamak gerekiyor” diyor.

---Sponsorlu Bağlantılar---

ANNEDEN BEBEĞE GEÇİYOR

Bisfenol-A adlı maddenin hormonları bozarak erkeklerde s/perm üretimini ve t/estosteron hormonu salınımını azaltıp, t/estis boyutlarını küçülttüğünü bildiren Dr. Buyrukçu, söz konusu maddenin kadınlardaki etkisini ise şu sözlerle açıkladı: Bisfenol-A maddesi kadınlarda yumurta sayısını azaltıyor, yumurtalık boyutlarını küçültüyor, erken menopoza yol açıyor, embriyonun rahime tutunmasını güçleştiriyor.

Bu k/imyasala sürekli maruz kalan hamilelerin bebekleri de r/isk altında. Söz konusu madde plasentadan bebeğe geçerek bebeğin gelişimini ve sinir sistemini olumsuz etkiliyor ve doğumdan sonra davranış bozukluğuna yol açıyor. Erkeklerde prostat büyümesi ve prostat kanserini, kadınlarda m/eme kanserini, her iki cinste guatr ve tiroid bezi kanserini tetiklediğine, karaciğer ve böbrek üzerinde z/ehirleyici etkileri olduğuna dair araştırmalar var. Çoğumuzun, çağın hastalığı diyerek normal karşıladığı davranış bozukluklarından s*a/ldırganlığın dahi bu maddeyle ilişkisi bulunuyor.”

---Sponsorlu Bağlantılar---

İÇERİĞİNDE BPA VE BPS VARSA KULLANMAYIN

Dr. Buyrukçu, Bisfenol-A maddesinin alışveriş fişlerinin yanı sıra plastik yiyecek saklama kaplarında, en önemlisi de biberonlarda ve oyuncaklarda kullanıldığına da dikkat çekti.

Plastiğin içindeki yiyeceğin ısı ve ışığa karşı korunmasını ve daha uzun süre saklanmasını sağlayan bu maddenin, çocuklarda erken ergenleşmeye yol açtığını bildiren Dr. Buyrukçu, şu uyarılarda bulundu: “Bizim vatandaşlarımıza tavsiyemiz, kullandıkları plastik ürünlerin içeriğini kontrol etmeleridir. Bu ürünler Bisfenol (BPA ve BPS) içeriyorsa kesinlikle hayatlarından çıkarmaları, alışveriş fişleri ve kredi kartı sliplerini ç/ıplak elle tutmamaları, çocuklarına bu alışkanlığı kazandırmaları büyük önem taşıyor.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı