SAĞLIK

Kulak Kiri Sağlığınızın Durumunu Söylüyor

Kulaklarınızı birkaç günde bir temizlemek normal bir hijyenik işlemdir. Bununla birlikte, hepimiz kulak kirinin koruyucu bir işleve sahip olduğunu biliyoruz ve kulak kiri aynı zamanda sağlığımızın durumunu da gösteriyormuş. Bir kulak temizleyici yardımı ile, kulak kiri rengini kontrol edebilirsiniz. Şimdi Bunun ne anlama geldiğini açıklayacağız. Kulak temizleyici ile kulağınızı temizleyin ve hangi renkte olduğuna bakın.

1. Gri renkte olan kulak temizleyici:

Kulak kiriniz gri renkte ise, endişelenmeniz gerekmez. Muhtemelen sadece tozdur. Kulak kirinin bu rengi şehirde yaşayanlar için düzenli olan ver normal bir şeydir, çünkü şehir havası oldukça kirlidir.

2. Kan lekeli kulaklar:

Kulaklarınızı temizlerken kan izleri fark ederseniz, kulak zarının delinmiş olduğunu gösterebilir. Bu durumda, kulaklarınız enfeksiyonlardan etkilenebilir ve bu da kulak iltihabına ve dolayısıyla işitme kalitesinin kötüleşmesine neden olabilir. Bu durumlar karşılaşırsanız bir doktora görünün.

3. Koyu kahverengi bir renk:

Kulak temizleyicisinin üzerindeki kir aşırı koyu renklerdeyse vücudunuz çok stresli bir süre geçtiğini gösterebilir. Bu yüzden birkaç gününüzü sakin ve huzurlu bir ortamda geçirmeye çalışmalısınız.

4. Siyah renkteki kulak temizleyicisi:

Eğer sadece bir kez gördüyseniz, endişelenecek bir şey yok. Bununla birlikte, kulaklarınız kaşınırsa ve kaşıntı güçlüyse, doktora gitmelisiniz, çünkü kulak kirinin siyah rengi mantar enfeksiyonu anlamına gelir.

5. Beyaz renkli bir kulak temizleyicisi:

Kulak kirinin beyaz rengi, vücudunuzun içinde özellikle demir ve bakırda bulunan vitamin ve mikro elementlerin eksik olduğunu gösterir. Bu nedenle diyetinize fasulye ve yulaf ezmesi eklemeniz önerilir. Bir sere vitamin takviyesi almak da fena olmaz.

6. Hoş olmayan bir kokuya sahip kulak temizleyici:

Kulak tıkaçınızdan gelen hoş olmayan bir koku varsa, bu, orta kulağınızdaki bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Koku dışında, ayrıca temizlediğiniz sırada bir ses duyarsınız bir KBB doktoruna gitmenizi öneririz.

7. Sıvı şeklindeki kulak kiri:

Kulak kirinizin tutarlılığı yakın zamanda değiştiyse ve sıvı görünümünde ise, iltihaplanma sürecinin başlangıcını gösterebilir. Eğer öyleyse, bir uzmandan randevu almaya değer.

8. Kuru kulak kiri:

Kulak temizleyicisindeki kir kuru ise, bu durumu en kolay açıklayacak şey vücudunuzun yağsız olduğu ve yağ eksikliğidir. Bunun dışında, nedeni deri iltihabı ve cildinizi kuru hale getirebilecek diğer cilt hastalıkları olabilir..

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu