HABERLER

KISMET AÇMA DUASI BAKIN KAÇ TL’MİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 yaşın altındaki insanların e-vlenmemesini e-leştirmesinin ardından durumu fırsat bilen ş-a-rlatanlar bekarlar için dua paketleri satmaya başladı. Paket 129 TL’den satılırken pazarlıkla 110 TL’ye düşebiliyor. İlahiyatçılar vatandaşları din i-s-tismarcılarına karşı uyanık olmaya çağırıyor.ALO Fetva hattı yetkilileri, “Biz her yanlışı düzeltemeyiz, insanlarımız da inanmasın” diyor. Sozcu.com.tr’ye konuşan Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi eski Dekanı ve Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeliği de yapan Prof. Dr. Mustafa Saim Yeprem, “Her f-elaketi ticarete çevirmeyi başarıyorlar toplumun hu-rafeye merakı var ne yazık ki” diyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın e-vlenmeyen gençler açıklamasından sonra, gözler ülkedeki müzmin bekarlara çevrildi. Bu açıklamalardan sonra, özellikle kı-smet açma dualarında bir artış yaşanırken, bazı televizyon kanalları da 129 TL’ye kı-smet açma duası satmaya başladı. Peki, insanlar hala bu hu-rafelere inanıyor mu, bu işin piyasası nedir, hangi dua ne kadar?Türkiye’de pazarlama üzerine yayın yapan bir televizyon kanalında dua paketleri satıldığı ortaya çıktı. Ev, araba almak isteyeninden sınavı kazanmak isteyene kadar herkesin cebine göre çeşitli paketler bulunuyor! ‘Kı-smetim kapalı diyenlere özel dua’ ifadeleri ile 129 TL’ye dua paketi satılıyor. İçerisinde 1 Kuran-ı Kerim ve 1 özel dua yer alan pakete kargo ve KDV’de dahil.

“21 GÜN UYGULARSANIZ KI-SMETİNİZ AÇILIR”

Verilen irtibat numarasını aradık. 35 yaşında olduğumuzu ve e-vlenemediğimizi söyledik. Karşıdaki kişi, “Hocamız’ın kendi el yazısı ile hazırladığı isme özel duaları bulunuyor. Bu 5 tane duayı 21 gün boyunca uygulamanız gerekli” diyor.

İNDİRİM DE VAR

Bu 5 adet duanın içeriğini sorduğumuz kişi, “Size özel hazırlanan bu dualardan birini üstünüzde taşıyorsunuz, birini eve asıyorsunuz. Birini ayak basmayacak bir toprağa gömüyorsunuz mezarlık olabilir. Birini yakıp küllerini abdestli bir şekilde denize ya nehre dökmeniz gerekiyor” ifadelerini kullandı.21 günde kı-smetimizin açılıp açılmayacağını sorduğumuzda dönüşlerin olumlu olduğunu belirten yetkiliye indirim yapılıp yapılmayacağını soruyoruz. “Maddi durumunuz kötü ise 110 TL’den paketi satabilirsiniz” cevabını alıyoruz.

AİLE İÇİ HU-ZURSUZLUK PAKETİ DE 129 TL

Ayrıca, isme özel nasıl dua paketi hazırlandığını aynı isimden başka kişileri nasıl ayırt edebileceğimizi sorduğumuz kişi, “Hocamız ses kayıtlarını dinliyor ve size yardımcı oluyor” diyor. Aile içi hu-zursuzluk paketini de 129 TL’ye satabileceğini söyleyen kişi, paket satışında bizi ikna edemeyince sizi yeniden arayacağım deyip telefonu kapatıyor.

“TOPLUMUN HU-RAFEYE MERAKI VAR”

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Eski Dekanı ve Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeliği yapan Prof. Dr. Mustafa Saim Yeprem, bu olayların her çağda farklı şekillerde yaşandığını belirterek, “Bu yeni bir olay değil, tarih boyunca her dinde hu-rafelere inanmak yaygın bir davranış.Türbelere gidiyorlar al sana bir göbek ver bana bir bebek diyerek dua edenler bile var. Bu duruma hiç şaşırmadım piyasa da bundan hemen istifade etmiş. Toplum ne tarafa ağırlık veriyorsa is-tismarcılar da hemen oraya yöneliyor. Her fe-laketi ticarete çevirmeyi başarıyorlar toplumun hu-rafeye merakı var ne yazık ki. Bu hu-rafelere inanların sayısı da hiç az değil modern olarak tabir edebileceğimiz kişiler de buna dahil” şeklinde konuştu.

ALO FETVA: İNSANLAR DA İNANMASIN

Konu ile ilgili ulaştığımız 190 Alo Fetva yetkilisi, olayı anlattıktan sonra, “Maşallah, işi iyice ticarete dökmüşler” tepkisini veriyor. Yetkili, “Bu paketleri insanlar almasa satışı olmaz, arz talep meselesidir. Bu paketleri satan kişiler hoca bile değildir inanın Kuran okumayı bile bilmiyorlardır” ifadelerini kullandı. Diyanet’in konuya dair açıklama yapıp yapmayacağını sorduğumuz kişi “Biz her yanlışı düzeltemeyiz, insanlarımız da inanmasın” diyor.KAYNAK: sozcu.com.tr

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı