HABERLER

KİRALADIKLARI EVDE

2 kız çocuğunu kiralık evde i-stismar eden adama ve sevgilisine, 42 yıl ha-pis ce-zası verildiAnkara’da Dilek Ece Aydemir, kahvaltı daveti bahanesiyle komşularının 13 yaşındaki kızı ile onun arkadaşını, sevgilisi Mustafa Saydam’a götürdü. Saydam, günlük kiralık evde iki çocuğa c-insel i-stismarda bulundu. Mahkemede ikili iddiaları kabul etmezken, aradan geçen 1 yıl sonunda Saydam ve Aydemir toplam 42 yıl 6’şar ay ha-pis cezasına çarptırıldı.Geçen yıl Sincan ilçesinde meydana gelen olayda Dilek Ece Aydemir, üst kat komşularının kızı N.U. (13) ile onun yanına misafirliğe gelen kız arkadaşı M.T.’yi (13), “Kahvaltı yapacağız” diyerek, erkek arkadaşı Mustafa Saydam’ın yanına götürdü.

GÜNLÜK KİRALIK EVE GÖTÜRÜP İ-STİSMAR ETTİ

Mustafa Saydam ve Dilek Ece Aydemir, daha sonra 2 kızı taksiyle kiraladıkları günlük eve götürdü. Mustafa Saydam’ın, evde zorla i-çki içirip, d-arbettiği 2 kıza c-insel is-tismarda bulunduğu iddia edildi. Binada görevli kapıcının sesler üzerine zile basmasının ardından Mustafa Saydam, 2 kızı bıraktı. M.T.’nin durumu anlattığı annesi F.T.’nin ş-ikayeti üzerine Mustafa Saydam ile kız arkadaşı Dilek Ece Aydemir, polis tarafından y-akalanıp mahkemece tutuklandı.“HAYAL DÜNYASINDA DÜŞÜNÜYORLAR”

Ankara 1’inci Batı Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu yargılanan sanıklar, karar duruşmasında hakim karşısına çıktı. Mustafa Saydam, son savunmasında, “Atılı olan s-uçlarda bir çoğunda haklılık payı vardır. Hayal dünyasında t-ecavüze uğradıklarını dü-şünüyorlardır. Ancak ben yapmadım. Benim m-addi durumum iyidir. Ben 22 tane ülke gezmişim. 4 tane yabancı dilim vardır. Beraatımı ve t-ahliyemi t-alep ederim” dedi.

Sanık Dilek Ece Aydemir ise, “Ben kimseyi zorla bir yere götürmedim. O gün kahvaltıya gittik. Mustafa bize ‘Günlük eve gidelim, a-lkol içeriz, hamburger yeriz’ dedi. Ben de mağdurlara ‘Gidelim mi’ diye sordum. Onlar da kabul edince birlikte gittik. Ben bu olayda mağdurum. Ben üzerime atılı suçlamaları kabul e-tmiyorum. Uzun zamandır t-utukluyum. Beraatımı ve ta-hliyemi talep ederim” dedi.

İKİSİNE DE 42 YIL 6 AY HAPİS CEZASI VERİLDİ

Mahkeme heyeti sanık Mustafa Saydam’a, N.U. ve M.T.’ye yönelik ‘nitelikli ci-nsel istismar’ eyleminden toplam 30 yıl ve ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan da 12 yıl 6 ay olmak üzere 42 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Sanık Dilek Ece Aydemir de aynı suçlara iştirakten 42 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.“BU KADAR CEZA VERİLMESİNE ÇOK SEVİNDİM”

Basın mensuplarına konuşan M.T’nin annesi F.T. (43), “Bu tarz olayları izlediğimde üzülüyordum. Çok ağladığım çocuk olmuştur. Bir gün benim de başıma geleceğini düşünmemiştim. Her ikisi de 40 yılın üzerinde ceza aldılar. Ben bunlara bu kadar ceza verilmesine çok sevindim. Hiç kimse hiçbir anne davasından vazgeçmesin. Davadan vazgeçmemiz için bizimle çok uğraştılar. Ben hiçbir şekilde davamdan vazgeçmedim. Ölsem de vazgeçmeyeceğim dedim. Ben hiçbir şekilde iyi hal indirimi yapılmasını ya da aftan yararlanmalarını istemiyorum ki başka çocuklar da zarar görmesin” dedi. N.U’nun babası Ö.U. (39) da, “Allah kimsenin başına vermesin. Çocuğumun psikolojisi tamamen bitik şu anda. Derslerinin ortalaması yüksekti. Şimdi sınıfı zor geçti. Kimse bu gibi olaylarda davasından vazgeçmesin. Kazandık” dedi.

“AYNI CEZA TAKDİR EDİLDİ”

Avukat İbrahim Ethem Yiğit, sanıkların nitelikli cinsel istismar suçundan ceza aldıklarını söyleyerek, “Kadın olan sanık da aynı cezayı aldı; ama kadın burada eylemi gerçekleştiren kişi olarak değil suça iştirak eden kişi olarak bu cezayı aldı. Dolayısıyla onun erkek şahıstan durumu nitelik itibarıyla biraz farklı olsa da suça iştirak etmesi bakımından ona da aynı ceza mahkemece takdir edildi. Esas olan bundan sonra hedeflenmesi gereken şey bu çocukların toplum hayatına tekrar nasıl kazandırılacağı ve nasıl alışacağı. Eğitim hayatlarına nasıl devam edeceği üzerinde durmamız gerektiğini ifade etmiştik. Savunmalarımızı bu yönde yaptık. Mahkeme de böyle takdir etti” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu