SAĞLIK

Kimsenin Ne İşe Yaradığını Tam Olarak Bilmediği 8 Organımız

21. yüzyılda bile hala ne işe yaradığı tam olarak kavranamamış organlar var. İşte size bu organlardan bahsettik!

1. Kuyruk kemiği

Çoğu kimse, insan vücudundaki kuyruk kemerinin körelmiş bir kuyruk olduğunu biliyor; ancak önemli fonksiyonların önemli bir kısmını çok az kişi biliyor. Bağırsakların ve genitoüriner sistemin işleyişi için gerekli olan birçok farklı kas ve bağların yerine sabitlenmesine yardımcı olur.

2. Apandis

İnsan anatomisinde apandis (vermiform appendix), çekuma bağlı, ucu kapalı tüp. Embriyolojik olarak çekümden gelişir. Latince “vermiform” kelimesi “solucanımsı görünen” anlamına gelir. Çeküm karın boşluğundaki ilk kese türü yapıdır.

Apandis, kalın bağırsak ve ince bağırsağın karşılaştığı noktanın hemen yanında kese şeklinde bir yapıdır. Apandis, insan türünde sindirim organı olarak bir işlev görmemektedir ve evrimsel süreçte yavaş yavaş yokolduğu düşünülmektedir.[1]Bununla birlikte apandisin bağırsaktaki bakteri popülasyonu düzenlediğine dair çalışmalar yapılmıştır[2] , zengin kan damarları ve özel histolojik yapısından dolayı körelmiş bir organ olarak kabul edilemeyeceği de iddia edilir.

3. Bademcikler

Bademcikler, boğazın iki yanında bulunan, badem biçimindeki lenfoid doku bölgeleridir. Bademcik enfeksiyonuna tonsilit denir.

Lenfatik sistemdeki diğer organlar gibi, bademcikler de bağışıklık sisteminin bir bölümünü oluştururlar ve enfeksiyona karşı vücudu koruma görevinde rol alırlar.

2,5 cm boyunda, 1,5 cm eninde olan bademcikler, görev yaparken enfeksiyon kapabilmekle birlikte, penisilin tedavisine iyi yanıt verirler. Sık sık enfeksiyon kapmaları, üst solunum yollarına ve böbreklerde tehlikeli etkilerin doğmasına neden olabilir, bu yüzden alınmaları önerilebilir. Bademcikler, bebeklerde ve çocuklarda büyüklere göre daha büyüktür.

4. Erkeklerde Meme

Sadece kadınların süt keseleri olmasına karşın, embriyonun ilk oluşum aşamasında kadın ve erkekler olarak gelişmemiz benzeri biçimde başlar. 6 haftalık olana kadar, embriyo kadın şablonunu takip eder. Ta ki erkek cinsiyet kromozomu devreye girene kadar. Ancak bu aşamada artık erkeklerin memeleri oluşmuştur bile..

5. Dalak

Dalak bir zamanlar “tam bir gizem” olarak adlandırıldı. Fonksiyonları hala tam olarak anlaşılamamıştır. Bununla birlikte, aşağıdaki hususları biliyoruz:

Lenfositler ve antikorlar üretir;

Kalıntıları karaciğere gönderen eski kırmızı kan hücrelerinden kurtulur;
Vücut büyük fiziksel yüklerle uğraştığında serbest bırakılan kan için bir “depo” görevi görür.

6. Sinüs

Sinüs, kafatasında burun boşlukları çevresindeki kemiklerin içinde bulunan ve burun boşluklarına açılan kemik boşlukları. Genellikle doğumdan sonra gelişerek ortaya çıkan sinüsler, mukoza ile döşeli olup sağlıklı şartlarda içlerinde hava bulunur. Bu boşlukların kafa ağırlığını azaltmak, ses rezonansına katkı sağlamak, solunum havasını nemlendirme, havanın içindeki partiküller ile organizmaları temizleme ve ısıtma gibi görevleri vardır.

7. Timüs

Timüs, kemik iliği gibi birincil lenf organlarından biridir. Timüs organı üst mediastende ve alt mediastenin ön kısmında bulunur. Alt kısmı 4. kaburgaya kadar ulaşır. Önünde sternum, arkasında perikard ve arcus aorta bulunur. Yaşamın erken dönemlerinde büyük ve koyu kırmızı renkli olup, gençlik çağlarından sonra yaşla birlikte küçülerek önce griye, sonra da yağ dokusu infiltrasyonu ile birlikte sarıya dönüşür..

8. Vomeronazal organ

Bu organ hayvanlarda çok iyi gelişmiştir. Yardımıyla, sıradan bir koku duyusu ile mümkün olmayan uçucu kimyasalları algılayabilirler. hayvanlar ayrıca feromonları alabilmek için de kullanıyorlar..

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu