HABERLER

Kilo Vermek İçin Günde Kaç Litre Su İçmelisiniz

Kilo vermek için bir program mı uyguluyorsunuz? Olabilecek en zayıf halinize çabuk bir şekilde ulaşmak mı istiyorsunuz? Birçoğumuz gibi kafanızda soru işaretleri olabilir. Muhtemelen kafanızdaki sorulardan biri ne kadar su içmeliyim sorusudur. Eğer sizinde merak ettiğiniz buysa bu yazı sizin için faydalı olabilir. Vücut ağırlığımızın %66’sı sudur.

Ayrıca fazla kilolarınızdan kurtulmanın en iyi yolu da sudur. Peki fazla kilolardan kurtulmak için günde kaç litre su içmek gerekir? Su tüketiminde mutlaka yapılması gereken kurallar vardır. Son zamanlarda çok fazla su tüketimi de endişeler arasında bulunmakta. Çok fazla su içmenin vücudumuzdaki tuz oranı dengesini bozabileceği düşünülüyor. Ayrıca vücudumuzda ki potasyum dengesi de bozulabiliyor. Sonuç olarak fazla su içmek kusmaya, halsizliğe, baş dönmesine ve baş ağrılarına sebep olabiliyor. Peki kilo vermek için ideal su içme oranı nedir? Meraklandıysanız, okumaya devam edin.

Kilo Vermek İçin Günde Ne Kadar Su Tüketmeliyiz

Her bardağı 250 ml olacak şekilde günde 8 bardak su içmeliyiz. Bu 2 litre suya denk geliyor. Fakat araştırmacılar her gün 4 litre su içmemiz gerektiğini söylüyor. Bu durumda sizin vücut özellikleriniz de çok önemli. Vücut şekliniz, fitlik seviyeniz, yemek düzeniniz ve uyku düzeniniz önemli. Kilo verme yolunda olduğunuz için spor da yaptığınızı tahmin ediyoruz. Spordan önce ve sonra su içtiğinizden ve vücudunuzu susuz bırakmadığınızdan emin olun. Vücudun susuz kalması spordan sonra baş ağrısına ve baş dönmelerine sebep olabilir. Eğer mümkünse spor sırasında da su içebilirsiniz. Ayrıca içtiğiniz kahve, meyve suyu gibi sıvı içeceklerde su tüketimine katılabilir. Hatta meyveler ve sebzelerde su tüketimine katılabilir. Örneğin; salatalık, domates, şeftali, karpuz ve portakal çok fazla su içerir. Su tüketiminizi kontrol ederken bunları da göz önünde bulundurun.

İşte Kilo Vermek İçin Hergün Ne Kadar Su İçmeniz Gerektiğinin Cevabı Kilonuz önemli. Ne kadar ağırsanız içmeniz gereken su da doğru orantılı artıyor. Tabiki de su içme ihtiyacı insandan insana değişiyor.

Kilonuzu kg den pounda çevirin. Örneğin; 1 kg= 2.20 pound yapıyor. Kilonuzu 2/3 le çarpın. Eğer kilonuz 200 pounds ise 200 ü 2/3 ile çarpın. Sonucu 133. olacaktır. Yani 133 ounces buda 3 litre suya denk geliyor.

Yaptığınız sporun ağırlığını ve uzunluğunu da göz önüne almalısınız. Örneğin; sporunuz 30 dakika sürüyorsa 354 ml ek su içmelisiniz.Bu araştırmalar ve hesaplamalar çok büyük bir gurubun genellemesiyle yapıldı.

Susamadığınız zamanlarda da su için. Susadığınızı hissetmeniz demek organ sisteminizin beyninize sinyal göndermiş olması demektir. Yani bu vücudunuzun susuz kaldığı anlamına gelir. Gün içinde sürekli su için. Gün içinde su içmeyi unutuyorsanız telefonunuza size bunu hatırlatmak için geliştirilmiş programları yükleyebilirsiniz.Eğer spor yapıyorsanız daha fazla suya ihtiyacınız vardır. Spordan sonra suyu çok hızlı bir şekilde içmemeye özen gösterin. Mümkünse pipetle yavaş yavaş için.Eğer sade su içmek hoşunuza gitmiyorsa suyunuza limon, nane, tarçın veya meyveler ekleyebilirsiniz.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu