PÜF NOKTASI

Kilo Vemenize Yardımcı Uyku Öncesi Yapılacak 5 Önemli İpucu

Her yıl, kilo vermek için milyonlarca lira harcıyor, bir sürü reçete deniyor ya da ilginç yiyeceklere kendimizi veriyoruz. Spor salonlarını da konuya dahil edersek, ekonomiyi canlandırıyoruz bile diyebiliriz. Herkes için işe yarayan bir kilo kaybı programı olmasa da, yatmadan önce yapılacak bazı küçük ipuçları kesinlikle işinize yarayacak. Şimdi birlikte bu ipuçlarını değerlendirelim.Duygusal Açlıktan Kurtulun: Akşam saatleri geldiğinde, diyet yapanlar için zor zamanlar başlar. Okul ya da iş günü bittiğinde, özellikle kötü bir gün geçirdiyseniz duygusal açıdan yorgunluk ve stres birikmesi çok kolay olabilir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’nde görevli beslenme uzmanı Andrea Wenger-Hess’e göre, duygusal beslenme genel olarak aşırı yeme konusunda göz ardı edilen ama çok önemli bir faktördür. Yatağa gitmeden önce aklınıza atıştırmak gelse bile hemen başka bir şeyle uğraşın, bir kitap seçin ya da stresinizi azaltmak için ılık bir banyo yapmayı deneyin. Ama asla yemeyin!

Esneme Hareketleri Yapın: Kilo verme hedeflerinizi takip etmek sadece yiyeceklerden uzak kalmak demek değildir. Amerikan Egzersiz Konseyi, uyku eksikliğinin aslında açlık ve tokluk duygularını kontrol etmekle sorumlu olan hormonların dengesinden kaynaklandığını belirtiyor. Bu yüzden yatmadan önce yapılacak esneme hareketleri ile sakinleşmeniz mümkün. Esneme, kasların gevşemesine yardımcı olur ve ihtiyacınız olan gerekli uykuyu eksiksiz olarak almanızı sağlar.

Protein Karışımı Hazırlayın: Yatmadan önce az da olsa atıştırmak, kilo verme hedefleriniz konusunda size asla yardımcı olmaz. Ama yatmadan önce bir protein karışımı içmek yararlı olabilir. Florida State Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, yatmadan önce küçük bir protein içeceği, kilo vermeye yardımcı bile olabiliyor. Araştırmacılar, 150 kalorili protein içeren içereceklerin, yatmadan 30-60 dakika önce içildiğinde kişilerin daha düşük kan basıncı, daha iyi metabolik fonksiyon ve daha hızlı bir metabolizma yaşadıklarını keşfettiler. Yine de her gece değil tabii!Karanlık Oda Ortamı: Bazı insanlar televizyon izlemeden uyuyamazlar. Bu herkese göre değişir tabii, ama kilo kaybı konusunda ciddi iseniz, odanızı karartıp yatakta sadece uyumayı tercih etmelisiniz. Journal of Biological Rhythms’a göre, uyurken ışıksız bir ortam olması, sağlıklı ve derin bir şekilde uyumanızı sağlar. Odada uyarıcı bir şekilde ışık ve ses olması ise moleküler sirkadiyen ritimleri bozduğunu ve uyurken metabolizmanızı yavaşlattığını belirtiyorlar.Oda ısısını azaltın: Diabetes dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, 15 derece ısıda uyuyan genç erkek katılımcılar, kahverengi yağ miktarını ikiye katladılar (yani iyi kalori yakan yağ). Buna karşılık, 24 derece oda sıcaklığında yattıkları zaman, kahverengi yağ hacimleri maalesef daha az oranda kalmaya devam etti. Şanslısınız; size kilo verme konusunda yardımcı olacak ücretsiz bir sır daha yazıyorum. Brigham Young Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmaya göre, her sabah aynı saatte uyanan kadınlar, farklı saatlerde kalkan kadınlara oranla daha fazla yağ yakıyor!!! O zaman artık alarmlarınızı hazırlayın ve hergün erken bir saatte kalkmayı hedefleyerek, kilo verme konusunda kendinize inanılmaz bir katkı daha sağlayın.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu