HABERLER

Keten Tohumu Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır ?

Sağlıklı beslenme, sağlıklı kilo verme, diyet gibi konularda adı sıkça telaffuz edilen bitkilerden birisi de keten tohumu. Ayrıca bir çok hastalığın tedavisinde de kullanılan bir şifa kaynağı. Bilhassa içeriğinde bulunan omega 3 ve omega 6 gibi yağ asitleri ile pek çok derde devadır, aynı zamanda yüksek enerji kaynağı oluşu ile de kilo vermek isteyen kişilerin ilgi duyduğu bir bitki, hatta besin. Kalori açısından ne seviyededir derseniz hemen söyleyelim, 1 gram 5 kaloridir.


Keten Tohumu Nasıl Tüketilir?

Keten tohumu aktarlarda tohum ve toz halinde satılmaktadır. Ancak tohum halindeyken, toz haline getirilirken bünyesinde bulunan yağ asitlerinin bir kısmını kaybedebilir. Bu sebeple de uzmanlar, tohum şeklinde tüketilmesinin daha doğru ve sağlıklı olduğunu belirtir.

Keten tohumunun kullanım yani tüketilme şekilleri farklılık gösterdiğinde, sağladığı etki de değişmektedir. Sözgelimi zayıflama amacıyla kullanılacaksa farklı, kolesterol yahut başka bir sağlık sorununu giderme amaçlı kullanılacaksa daha farklı şekillerde tüketilmelidir.


Spor yapan kişiler, enerji alabilmek ve kasların yanmasını önlemek için, toz haline getirilmiş sade şekilde tüketebilirler. Sözgelimi 2 tatlı kaşığı toz keten tohumu yenildikten sonra üzerine 1 bardak su içilmelidir. Midede kısa sürede aktif hale gelerek sindirim sistemine geçen toz hali, kısa süre de enerji de sağlayacaktır. Böylelikle de kişinin hem daha uzun süreli spor yapmasını ve hem de yürüyüş ve egzersizleri sırasında daha fazla kalori harcamasını sağlayacaktır.

Kilo vermek amaçlı spor yapan kişiler, eğer akşam sporu da yapıyorlarsa gece yatarken de kalori yakmaya devam ederler. Gece yakılan kaloriler sabah olduğunda alınmazsa, sabah saatlerinde bazı bağ kısımlarında şiddetli ağrılar hissedilebilir. İşte bu ağrıların önüne geçmek ve sıhhatli bir şekilde kilo verebilmek için gece yatmadan evvel 1-2 kaşık keten tohumu yenip üzerine su içildiğinde faydası görülecektir.

Spordan önce yağ yakımının hızlanması için kaynatılarak içilebilir. Bu da kimyasal yağ yakıcıların gösterdiği etkiye benzer bir etki göstermesini sağlar. Spora başlamadan yarım saat evvel kaynatılarak içildiğinde de böyle bir etki gösterecektir. Bir cezveye 3 kaşık toz keten tohumu ve 1 su bardağı su ekleyin ve 5 dakika kaynatın. Kaynadıktan sonra suyun içine 1 çay kaşığı bal ilave ederek içebilirsiniz. Karışım 20 dakika içinde etkisini gösterir.


Eğer beslenmenize dikkat ediyor ve özellikle kalsiyum alımını önemsiyorsanız, yemeklerde salatalarınız ve yoğurtlarınız içine 1 çorba kaşığı karıştırabilirsiniz.

Fazla kilosu olanların ve buna bağlı kolesterol problemi yaşayanların uygulayabileceği bir tarif de var. 1 çorba kaşığı keten tohumu hafif ateşte 3 dakika kavurularak yenilebilir.

Sade şekilde ağızda iyice çiğnenerek de tüketilebilir.

Çocuklara keten tohumu yedirmek içinse toz haldeki yemeklerine, tatlılarına, muhallebilerine, keklerine ilave edilebilir.

Keten Tohumu İle Kaç Kilo Verilebilir?


Normal yemek yemeye devam ederek ve sadece keten tohumundan mucize beklemek doğru değildir. Doğru bir diyet ve belli ölçüde bir egzersiz programına eşlik edecek keten tohumu tüketimi ile ayda ortalama 4 yahut 5 kilogram verilebilmektedir. Kilo kaybı miktarı ve süresinin bünyeden bünyeye değişiklik gösterdiğini de unutmamak gerekir.

Keten Tohumu Faydaları Nelerdir?

Kolesterolü düşürür.

K*nser hastalarına ve felçli hastalara gıda anlamında destek sağlar.

Mide ve bağırsakların iç duvarlarını temizler ve böylelikle kabızlığa karşı ek gıda olarak düşünülebilir.

Gaz giderir ve kabızlığa karşı etkilidir.

K*n şekerini düzenler.

Bazı deri hastalıklarının iyileşmesini sağlar.

Kemik sistemini kuvvetlendirir.

Vücudun yağ yakmasını ve kilo verilmesini sağlar.

Keten tohumu vücutta emildiğinde uzun süre tok tutmayı sağladığından diyetisyenler tarafından da önerilir.

Yani keten tohumu zayıflama hususunda da uzmanların onayını almış bir bitkidir diyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu