HABERLER

Karşınızdaki Kişinin Size Aşık Olduğunun 7 Kanıtı

Aşık olmak bizi sadece mutlu etmez, aynı zamanda midemizde kelebeklerin uçuşmasına, anlamsız utanmalara ve kızarmalara, gereksiz zamanlarda terlemeye sebep olur. Çünkü, aşık olduğumuz zaman salgılanan hormonlar sebebiyle, fizyolojik ve psikolojik değişiklikler yaşarız.Bu belirtiler bazen o kadar belli olur ki, rahatça karşınızdaki insanın aşık olup olmadığını anlayabilirsiniz. Yani sahtekarları ayırt etmek artık sizin için çok kolay olacak.

Hormonal DeğişimlerHormonların oldukça karmaşık duygulara sebep olabileceğini zaten biliyoruz. Bu hormonların salgılanması, bizim romantik hissetmemize, karşımızdaki insana tutku ile bağlı olmamıza sebep oluyor. Ancak erkek ve kadınların her birinden aynı şekilde davranmasını beklemek çok doğru olmaz.İlk başta, duygusal ve fiziksel tercihler eşleşir: Erkekler romantik, hassas ve ilgili olmaya başlar. Sebebi salgıladıkları oksitosin hormonudur. Kadınlarda ise yükselen testesteron hormonundan dolayı enerji ve libido artışı yaşanır. Ancak hormonlar durulduğunda kadınlar genellikle ilgisini kaybeder ve erkekler de yaşanano yoğun dakikaların hasretini çeker..

Ses Değişimi: Tutkulu evre sona erdikten sonra vücutlarımızdaki değişiklikler ne yazık ki bitmiyor. Örnek verecek olursak, sesimiz değişir. Bir araştırmaya göre kadınlar sevdikleri kişiyle konuşurken bilinçsiz olarak daha tiz ve yumuşak bir ses tonu kullanıyor. Diğer yandan başka bir araştırma gösteriyor ki, kadınlar seslerini karşılarındaki insanı kandırmak için manipüle edebiliyor.Fakat konu erkekler olunca, onlar içgüdüleriyle hareket eden yaratıklar ve bir kadının kompleks beyni ile kapışamıyorlar. Bilinçsiz olarak, daha kadınsı ve tiz konuşan kadınlara oltanın ucundaki yem gibi çekiliyorlar.Her şey içgüdülerle alakalı: Erkekler bu ses tonunu duyduklarında karşılarında ilgili, önemseyen ve uzun süreli bir ilişkiye hazır bir kadın bulmayı umuyorlar. Daha alto ses tonuna sahip kadınlar erkeklerin ilgisini sadece fiziksel açıdan çekmeyi başarıyor.

Kontrol Edilemeyen Kızarma

Hayallerinizdeki erkek veya kadın hayatınıza girer, size gülümser ve yanınızdan geçer. İlk başta önemli bir şey gibi gözükmese bile, saniyeler sonra kalp atışınızın hızlandığını ve yanaklarınızın kızardığını hissedersiniz ve bu konuda yapabileceğiniz herhangi bir şey yoktur. Psikologlar tarafından yürütülen bir çalışmaya göre, yanakların kızarması oldukça kullanışlı ve erkeklerin hoşuna giden bir vücut tepkisi. Bir teoriye göre aradığı insanı bulmanın doğal göstergesi.Psikolog Ray Crozier bir çok katılımcı ile onların yanaklarının kızarmasına sebep olan durumlar hakkında mülakat gerçekleştirdi ve bunun sebebinin kişisel bir durumun ortaya çıkması olarak açıklıyor.

Ancak bu durumun herhangi bir şekilde utandırıcı olması söz konusu değil. Bir sırrınızın açığa çıkacağı düşüncesi sizi kızartabilir.Fakat bu durum acaba neden karşı tarafa çekici geliyor?Açıklaması kolay! Çünkü, yanaklarınızın kızarması sizin aşırı ilgiden hoşlanmadığınızı, utangaç olduğunuzu ve kendini beğenmiş bir insan olmadığınızı karşı tarafa inandırıyor. Kızarmanın kontrol edilebilen bir tepki olmadığını hesaba katarsak bize oldukça kullanışlı bir yöntem gibi geldi. Sizce?

Erkeklerin Kemikleri Güçlenir

İşte erkekler için iyi haber! Los Angeles’ta bulunan Carolina Üniversitesinin yaptığı bir çalışmaya göre, evli veya uzun ilişkilerdeki erkeklerin daha güçlü ve sağlıklı kemikleri oluyor. Ancak tabi ki bu teori sadece mutlu beraberlikler için geçerli. Araştırmalar gösteriyor ki ilişkisinde veya evliliğinde mutsuz olan erkeklerin kemiklerinde evliliklerine bağlı herhangi bir pozitif etki mevcut değil.

Genişlemiş Gözbebekleri :Gözler bir ilişkinin başında oldukça önemli bir role sahiptir. Sevdiğiniz insanla beraberken gözlerinden birçok şey anlayabilir ve konuşmasına hiç ihtiyaç dahi duymayabilirsiniz.Bilim insanları göz bebeklerinizin genişlemesinin sadece ışık kaynaklı değil aynı zamanda duygusal durumunuzdaki değişmelerden ötürü meydana gelebileceğini kanıtladılar. Çiftler birbirlerine baktıklarında, genişlemiş göz bebeklerinde birbirlerini görürler ve bu sebeple karşılarındaki insana bakmadan duramazlar.

Acı Verici Ruh Hali :
Kafa karışıklığı, gerginlik, ruh hali değişimleri, iştah kaybı ve kronik yorgunluk aşık olduğunuzun belirtileri arasındadır. Vücudumuz bize yoğun hormon saldırısı altında olduğumuzu bu şekilde haber verir.
Kortizol adı verilen stres hormonu acı çeker gibi bir ruh haline bürünmemizin sebebi olarak gösteriliyor. Çünkü aşık olan insanlar aynı anda o kadar çok duygu yaşıyor ve o kadar çok düşünce üretiyor ki bu onları strese sokuyor. Bazı durumlarda stres kaynaklı mide bulantıları bile görülebiliyor. Bir kural belirtmek gerekirse, ilişki düzene girdiğinde istenmeyen tüm bu belirtilerin kaybolması gerekiyor. Ancak ilişkinizi bir sonraki aşamaya taşırken (beraber yaşamaya karar vermek, nişanlanmak, evlenmek gibi) aynı belirtiler tekrarlanabilir.

Süper Güçler :İnsanların çok zor durumlarda kaldıklarında imkansız gibi görünen şeyler yapabildiğini duymuşsunuzdur. Çocuğu ezilmesin diye arabayı kaldırabilen anne gibi.
Aşk ve korku bize süper güçler verir. Bu sadece ebeveynler için geçerli değil aynı zamanda birbirine aşık iki insan da bu güçlere sahip olabilir. Vücudumuza yayılmış olan oksitosin hormonu fiziksel acıyla olan toleransımızı arttırır. Acil durumlarda yaşadığımız adrenalin şoku sayesinde de imkansız gibi görünen oldukça ağır şeyleri kaldırma, hiç olmadığı kadar hızlı koşma, hatta bazen hiç olmadığı kadar hızlı karar verme gibi yetiler ortaya çıkabilir.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu