SAĞLIK

Karın Bölgesindeki Yağlar Nasıl Yok Edilir? Denenmiş ve Kanıtlanmış Müthiş Öneriler

Bel ve karın bölgesi yağlanması, insülin direnci, kortizol fazlalığı, hipotiroidi, böbrek üstü hormonlarının fazla çalışması gibi sağlık sorunlarından kaynaklanabileceği gibi, dengesiz beslenme, hareketsizlik, menopoz, fazla alkol tüketimi ve kronik stres gibi nedenlerden de oluşabilir. Ancak; bu yağlanma, karbonhidrat oranı düşürülmüş, protein miktarı günlük enerjinin %15 ini geçmeyecek şekilde protein içeriği artırılmış ve glisemik indeksi düşük bir beslenme programı ile hızlı bir şekilde yok edilebilir.

Hatta bu beslenme programına, düdzenli kardiyo ve fonksiyonel egzersiz haraketlerini ekleyerek bel ve karın bölgesindeki yağlardan kolayca kurtulabilirsiniz. Şimdi, bel ve karın bölgesindeki yağları eritme konusunda yapmanız ve yapmamanız gerekenler hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Bel ve Karın Bölgesi Yağlarını Eritmek için;

Yağlanma sebeplerinden biri de dengesiz gıda tüketimdir. Bu yüzden gıda alımınıza dikkat etmelisiniz. Her türlü besinden azar azar yemelisiniz. Bazı besinleri tamamen kaldırıp yememek doğru değildir. Herkesin alması gereken kalori farklıdır. Herkesin yiyebileceği bir porsiyon ölçüsü vardır. Bir besini gereğinden fazla tüketmek de diyetten tamamen çıkarmak da doğru bir hareket değildir. Uzun açlıklar başta karın bölgesi olmak üzere yağlanmayı artırır. Önemli olan sık aralıklarla yeterli miktarda tüketmeyi öğrenmektir. Güne kahvaltı ile başlayın. Yağ oranı yüksek gıdalardan uzak durun. Fazla tuzlu ve yağlı besinleri tüketmemeye özen gösterin. Süt ve süt ürünlerinden özellikle yoğurdu tüketin. Yağsız yoğurt tüketerek karın yağlarını eritebilirsiniz.

Karın yağları için bol bol su tüketilmelidir. Günde en az 2 litre sadece su tüketilmelidir. İçtiğiniz çay-kahve-bitki çayı ve meşrubatlar buna dahil değildir. Light gıdaların kilo aldırmaz düşüncesi ile fazla miktarda kullanılmaması gerekmektedir. Kuruyemiş, kuru meyve gibi gıdaları gereğinden fazla yemek aksine zarar verir çünkü kaynağı sağlıklı bile olsa her çeşit yağın kalorisi aynıdır. Pilav, makarna, tatlı, mantı, çorba ve börek gibi yemekleri aynı öğünde bir arada tüketmek yağlanmayı arttırır. Bunlar mümkün olduğunda gündüz yenilmeli akşam yemekleri hafif geçilmelidir. Akşam yemeğinden sonra sadece meyve veya az yağlı süt –yoğurt tüketin. Akşam sadece meyve yiyip yatmak, saat 18.00’den sonra yemek yememek, kahvaltı ve öğle gibi ana öğünleri atlamak, diyette hiç ekmek yememek, ara öğün yapmamak, yüksek karbonhidratlı besinleri diyette çok sık almak yapılan yanlışlardandır.

Yatmadan önce yaptığınız atıştırmalıklar bel ve karın bölgesinde en çok yağlanmaya sebep olan besinlerdir. Bu alışkanlığı bırakın. Menopoz dönemi de yağlanmanın vücutta fizyolojik olarak arttığı ve tetiklendiği bir dönemdir. Bu dönemde de beslenmemize dikkat etmeliyiz. Östrojen hormonunun düşmesi de yine bel-karın bölgesindeki yağlanmayı artırır. Beslenmenizi gözden geçirin Her hafta beslenmenize yağ yakan şeyler ekleyin. Bunlar acı biber, yağsız süt ürünleri ve yağsız besinler olabilir. Alkolü bırakın. Kronik stres böbrek üstü bezi hormonu olan kortizol salınımı artırır, bu da karın ve bel bölgesinde yağlanmayı artırır, bu yüzden stresten uzak durmaya çalışın.

Hareketsizlik ve buna bağlı enerji harcamada azalma karın bölgesi yağlanmasına zemin hazırlar. Her gün mutlaka yarım saat yürüyüş yapın. Bu yürüyüşünüze destek olarak ta haftada 2 ya da 3 gün karın bölgesini çalıştıracak egzersizler yapın. Bu egzersizler sayesinde hem yağ yakımı hızlı olacaktır hem de bu bölgedeki kasların sıkılaşmasını sağladığı için zayıflamadan sonra daha güzel bir görünüme sahip olacaktır. Yemeklerden en az 1.5 2 saat sonra mutlaka egzersiz yapın.

İp atlamak ve yürüyüş gibi. Egzersiz yapma fırsatınız olmuyorsa sabah kalktığınızda ve akşam yatmadan önce açık havada derin nefes alıp yavaşça verin. Bunu yaklaşık 30-35 kere yapın. Masa başında çalışıyorsanız karnınızı içeri çekin ve göğüs kısmını öne gelecek şekilde oturmaya çalışın. Bu sizin kaslarınızın çalışmasına sebep olacaktır. Yağ nerede çok varsa ilk önce oradan yakılır, yüzünüz vb gibi yerlerin de zayıflayacağından korkmayın. Bunun için hiç pes etmeden spor yapmaya ve düzgün beslenmeye dikkat edin. Karın bölgesine krem ile masaj yapabilirsiniz. Bu yapabileceğiniz basit ve yararlı bir yöntemdir. Bu dolaşımı artırarak ödem atmanıza ve sinirim sistemini tetiklemenize yardımcı olur.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu