PÜF NOKTASI

Karanfilin Daha Önce Hiç Duymadığınız Faydaları..

Birden çok kullanım alanına sahip bitkilerin arasında karanfil yer almaktadır. yemeklerde, çaylarda veya bitkisel tedavi yöntemlerinde tercih edilen karanfil farklı, aromalı bir tada sahip olması ve hoş kokusu nedeniyle çeşitli alanlarda değerlendirilmektedir. Oldukça güçlü bir aromaya sahip olması nedeniyle çaylarda ve sigaralarda yaygın olarak kullanılmaktadır.Keskin ve kendine özgü kokusu ile birçok kişinin kullanmasını sevdiği karanfil kullanımının çeşitli faydaları ve zararları bulunmaktadır. Faydalarından yararlanılması için doğru şekilde kullanılması önemlidir. Ciddi sağlık problemlerine karşı iyileştirici ve koruyucu bir etkisi olduğu yaygın olarak bilinmektedir. Bu nedenle antiseptik olarak tıp alanında da sıklıkla kullanılmaktadır.

Karanfil Besin Değerleri

Çok eski zamanlardan bu yana karanfil, hastalıkların tedavisinde bitkisel tedavi yöntemleri arasında sıklıkla kullanılmaktadır. İçerisinde A, K, E ve B6 vitaminleri zengin miktarda bulunmaktadır. Aynı zamanda kalsiyum, potasyum, sodyum, manganez deposu olarak bilinmektedir.Aynı zamanda çok miktarda uçucu yağ da bulundurmaktadır. Bitkilerde ender rastlanılan Omega-3 ve Omega-6 karanfil içerisinde bulunmaktadır.

Karanfilin Kullanıldığı Hastalıklar

Eski dönemlerde hastalıklara karşı koruyucu ve iyileştirici etkisi için kullanılan karanfil, aynı zamanda günümüzde ilaç içmekten hoşlanmayan veya sağlık nedeniyle bazı ilaçları kullanamayan kişiler tarafından halen kullanılmaktadır.

Kış aylarında yaygınlaşan ve her yaştan kişide görülen sinüzit probleminde, karanfil iyileştirici etki göstermektedir. Dikkatli bir şekilde karanfil tozunun burundan çekilmesi sinüsleri temizlemede ve sinüzite bağlı baş ağrılarında iyileştirici etki oluşturmaktadır.Yemeklerden sonra şişkinlik problemi yaşayan kişilere su veya çaya karıştırarak tüketmesi tavsiye edilmektedir. Öksürük ve soğuk algınlığına karşı da bir parça inceltilerek bal ile tüketilmesi veya bir suya balla karıştırılması rahatsızlığı gidermektedir.

Sinir sisteminde sakinleştirici etkisi bulunan karanfil, yorgunluğu gidermede konusunda da oldukça etkili bir bitkidir. Ruh sağlığı üzerinde iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Uzmanlar tarafından stres altında olan ve yoğun stres problemi yaşayan kişilerin gevşemelerini sağlamak için nane, karanfil eklenmiş çay tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Karanfil çayı ile gargara yapıldığında balgam söktürücü, ağız yaraları giderici etkisi bulunmaktadır.

Karanfil Yağı Kullanımı ve Zararları

Karanfil yağı ve tozu yaygın olarak cilt hastalıklarının tedavisinde önerilmektedir. Fakat yan etkilerinin de bulunduğu bu yöntemi uygulamadan önce aşırı doz kullanmamaya, hassas ciltlerde küçük bir dozla alerji riskine karşı deneme yapılmasına dikkat edilmelidir. İçerisinde bulunan uçucu yağlar, ciltte oluşan siyah nokta, akne gibi sorunlardan arındırma etkisi yapmaktadır. Antibiyotik etkisi ile de düzenli kullanımda akne oluşmasını engellemektedir.Karanfil yağı ciltte profesyonel kişiler tarafından ölü deriyi soymak amacı ile de kullanılmaktadır. Doz aşımı durumunda cilt problemlerine ve çeşitli yan etkilere neden olabilmektedir. Bunların engellenmesi için seyrelterek kullanımı tercih edilmelidir. Direk cilde uygulandığında tahrişe neden olabilmektedir.

Saç bakımında da tercih edilen bitkisel ürünler arasında yer almaktadır. Daha sağlıklı saçlar için maske olarak sıklıkla tercih edilmektedir. Aynı zamanda saç rengi koyulaştırma özelliği de bulunmaktadır. Saç derisinde tahrişe neden olmaması için dikkatli kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Bulantı ve Kusmalara Karşı Karanfil Kullanımı

Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi problemlerde iyileştirici etki gösteren karanfil, bulantı ve kusmalarda da bitkisel tedavi yöntemi olarak kullanılabilmektedir. Bulantı, kusma şikayeti olan kişilerin karanfille bu şikayetlerinden kurtulması için ağız yolu ile alması gerekmektedir. Fakat bunun yerine karanfil yağı kesinlikle kullanılmamalıdır.

Bir parça hurma veya bal ile karıştırılarak tatlandırılan karanfil tozu tüketildiğinde sabah bulantısı şikayetlerinde rahatsızlığı giderici etki oluşturmaktadır. Karanfil tozu bulunmadığı durumlarda ise karanfil demlenerek çay olarak tüketilmelidir.

Diş Ağrıları İçin Kullanımı

Diş macunu üretiminde karanfil sıklıkla kullanılmaktadır. Eski zamanlardan bu yana diş ağrılarını giderici doğal yöntemlerin başında da karanfil gelmektedir. Keskin kokusu ve aroması ile uyuşturucu bir etkisi olan karanfil diş ağrılarını gidermede başarılı sonuç vermektedir.

Şiddetli diş ağrılarında düşük dozda karanfil yağı bir pamuğa damlatılarak ağrıyan dişin üzerine konulabilir.

Karanfil Yağı Kullanımının Sağlığa Faydaları

Konsantre yapıda satışa sunulan karanfil yağı sağlık için doğru biçimde kullanıldığında faydalıdır. Keskin bir kokuya sahip olan bu bitkisel yağ kullanılırken yan etkilerine karşı dikkat edilmelidir. Keskinliği ile tahriş etme özelliğine sahip bu yağ seyreltilmeden özellikle içildiğinde yemek borusunda çeşitli tahribatlara yol açabilmektedir.

Karanfil yağları inceltilmeden içilmemeli veya maske olarak kullanılmamalıdır. Böcek ısırıklarına karşı enfeksiyon riskinde antibakteriyel yapısı nedeniyle pansuman amacı ile kullanılabilmektedir. Aynı zamanda diş ağrısı giderdiği gibi ağız kokularını da engellemektedir. Kulak ağrılarını gidermede de kullanılan bir yöntemdir. Soğuk algınlığı, yorgunluk, baş masajı, ciltte oluşan akne, siyah nokta, mantar gibi problemlerde iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Fakat bunların hiçbirinde seyreltilmeden kullanılmamalıdır.

Tahriş etme gücüne sahip olan karanfil yağı cildi hassas olan kişiler veya cildinde yanık yaraları olan kişiler tarafından kullanılmaması gerekmektedir. Tıkalı burnu açmak amacı ile soluma yöntemi ile kullanılmaktadır. Fakat aşırı dozda solunmamasına dikkat edilmelidir.

Karanfil Tozu Kullanımı ve Yararları

Bitki ve yağ formunda satın alınabilen karanfil, aktarlardan toz halinde de satın alınabilmektedir. Evde bulunan karafil bitkisinin ezilmesi ile de bu bitki tozu elde edilebilmektedir. Sigara sektöründe yaygın kullanımı olan karanfil bazen salatalarda aroması ve kokusu için tercih edilebilmektedir.

Bağırsak parazitlerini temizlemede güçlü bir etkisi olduğu düşünülen karanfil tozu düzenli kullanıldığında vücutta kansere karşı koruyucu bir mekanizma oluşturmaktadır. Böylece kansere yakalanma risklerini azaltmaktadır. Soğuk algınlığında genellikle balla karıştırılarak şikayetlerin giderilmesi için yutulmaktadır. Tüketildiğinde gaz problemlerini de gidermektedir.

Karanfil Yağı Kullanımının Yan Etkileri

Diyet yapan kişiler zayıflama etkisi oluşturduğunu düşünerek karanfil yağı içmeyi tercih edebilmektedir. Bilimsel olarak kanıtlanmamış bu etki, kişilerin yemek borusu veya diğer iç organlarında tahriplerin oluşmasına neden olabilmektedir. Birçok uzman karanfil yağının direk içilmemesi gerektiğinin altını çizmekte, cilt uygulamalarında dahi mutlaka inceltilmesini tavsiye etmektedir.

Dişlerde ve ciltte aşırı kullanılması durumunda tahriş ederek bazı yaraların oluşmasına neden olabilmektedir. Karanfil içeren sigaraların tüketilmesi, akciğer enfeksiyonuna yol açabilmektedir.

Karanfil yağının damardan vücuda enjekte edilmesi kesinlikle uygulanmaması gereken yöntemlerdendir. Ciddi solunum problemleri ortaya çıkabilmektedir. Ameliyat olmadan önce tüketilmesi ameliyatlarda ciddi kanamalara yol açabilmektedir. Bunu engellemek için en az 2 hafta öncesinden karanfil yağı kullanımı durdurulmalıdır. Ameliyat sonrasında da bir süre tüketilmemesi gerekmektedir.

Çocuklara faydalı düşüncesi ile içirilen karanfil yağı sıvı eksikliği ve çeşitli sağlık problemleri oluşturabilmektedir.

Karanfil Kullanımında Önemli Noktalar

Karanfilin doğru bir şekilde kullanılması çeşitli hastalıkların tedavisi veya ağrıların giderilmesi için faydalıdır. Yanlış kullanımı sonucunda ise ciddi sağlık problemleri meydana gelebilmektedir. Bunları engellemek için bilinçli olarak kullanılmasına, özel durumlarda hekime danışarak tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Oldukça güçlü etkileri olan karanfil yağı yanlış kullanıldığında geri dönüşü olmayan sorunlara bile yol açabilmektedir. Bu nedenle hiçbir karanfil yağı seyreltilmeden ve yüksek dozda kesinlikle kullanılmamalıdır. Karanfil yağı ile tedavi yöntemlerinden önce varsa diğer alternatif bitkisel tedavi yöntemleri denenmelidir.

Çocuklarda karanfil yağı kullanılmamasına, çok gerekli durumlarda düşük dozlarda kullanılması ve içirilmemesi dikkat edilmesi gereken kullanım kuralları arasında yer almaktadır..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu