SAĞLIK

Karadutun Faydaları Tam Mevsimi

Karadut, dutgiller familyasına ait ve mor koyu renkli bir dut türüdür. Ayrıca Asya kıtasına özgüdür. Karadut meyvesini ağaçları zaman zaman 10-13 metreyi bulabilir. Karadut genellikle kırsal alanda, yabani bitkilerle birlikte yetişir. Oldukça lezzetli olmasıyla beraber birçok da faydası mevcuttur.

Faydaları :  Karadut bakır, demir, magnezyum, mangan, selenyum, çinko, beta karoten, E,K ve C vitaminleri açısın oldukça zengindir.

Birçok hastalığa faydalı olmasının yanında içerdiği antioksidan sayesinde cilt sağlığı için de oldukça yaralıdır ve bu yüzden kozmetik alanının adeta bir vazgeçilmezi olarak kullanılır.
Lifli yapısı sayesinde cildiniz daha güzel görünür ve düzenli olarak tükettiğiniz zaman ise cildinizin esnekliğiniz arttırır. Bu nedenle yaşlanmayı geciktirici olarak bilinir.
Bol miktarda içerdiği C vitamini sayesinde saç sağlığına da oldukça yararlıdır. Karadut saçlarınıza canlılık ve parlaklık kazandıracaktır.Karadut aynı zaman da bolca potasyum içerir ve içerdiği bu potasyum sayesinde insülinin sağlıklı seviyelerde kalmasına yardımcı olur. Bu nedenle diyabeti sağlıklı seviyede tutar. En iyi sonucu alabilmek için hafta boyunca tüketin.


İçerisinde bol miktarda kalsiyum vardır ve kemik sağlığı açısından çok yaralıdır. Bu nedenle çocuk sağlığı içinde çok yaralıdır.Kan hücrelerini korur. Ayrıca hasarlı olan kan hücrelerinin onarımına yardımcı olur.

Karadut, hemoroid tedavisinde çok yaygın olarak kullanılır. Hemoridli bölgeye karadutla hazırladığınız hamuru uygulayarak tedavisi edilir.Karadut içerisinde ellagiç adı verilen çok etkili bir çeşit antioksidan vardır ve bu antioksidan sayesinde kanser türleri önlenebilir. Kansere yakalanma riskini azaltmada oldukça etkilidir.

Karadut mide problemlerine de oldukça faydalıdır, midenizi rahatlatır. Kabızlığı da iyi gelir.
Lifli yapısı dolayısıyla kilo vermek isteyenlere de oldukça yardımcı olan bir besindir.,

Karadutun yaprağı da meyvesi gibi çok faydalıdır. İshale, yaralara, sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarına iyi geliyor.İshal için karadut yapraklarını kaynatıp içmeniz gerekiyor.Yaralar için de açık yaraya direk yaprağı uygulamanız yeterli oluyor.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu