HABERLER

Karaciğer Yağlanması İçin Şifa Deposu!

Diyabet, kolesterol ve aşırı kilo karaciğerin yağlanmasına neden oluyor.
Önlem alınmazsa bu durum siroza ve kansere dönüşüyor. Doğal gıdalar ciğeri koruyor.

Hareketsiz yaşam, fast-food tarzı beslenme, katkılı-işlenmiş gıdalar, ilaçlı sebze-meyveler..

Yediğimiz-içtiğimiz her besindeki yanlışlar beraberinde ciddi hastalıkları getiriyor.

Bunlar arasında karaciğer yağlanması da ön sıralarda yer alıyor.

Hastalık, karaciğer hücrelerinde normalden fazla yağ toplanması nedeniyle meydana geliyor.

Op. Dr. Murat Üstün, karaciğer yağlanmasının; şişmanlık, kanda yağlanma ve şeker hastalığına bağlı olarak geliştiğini belirterek, şu uyarılarda bulunuyor..

DOĞAL BESLENİN

Normal, sağlıklı bir insanda karaciğer hücrelerinde az miktarda yağ bulunabilir ve bu durum hastalığa neden olmaz.

Ancak yağlanma aşırı miktarda olduğunda, bazı yapısal ve fonksiyonel değişikliklere yol açar; tedavi edilmezse siroz, karaciğer kanseri başta olmak üzere ciddi hastalıklara neden olur..

Bu yüzden hastalık önemsenmeli ve tedavi edilmeli.

Aşırı kalori tüketimi, yanlış beslenme, rafine ürünler, doğal olmayan besinler ve hareketsiz yaşam sonucu ortaya çıkan şişmanlık tablosu karaciğer yağlanmasının en sık rastladığımız nedenleridir.

ÖLÜMCÜL RİSK!

Sorunun kökenindeki en önemli risk obezite. Toplumun geneline bakıldığında karaciğer yağlanması yüzde 25 gibi çok yüksek bir oranda ancak obez kişilerde bu oran yüzde 80’lere kadar çıkıyor.

Karaciğer yağlanması hastaların bir kısmında çok ilerlemeden duruyor ama diğer grupta ilerliyor ve ciddi hastalıklara neden oluyor.

Bu kişilerde diyabet de oluşması durumunda risk ölümcül düzeylere ulaşıyor. Karaciğer yağlanması toplumsal sorun olduğundan bilinçli davranmak gerekiyor.

NASIL TEŞHİS EDİLİYOR?

Hastalıkta en kolay teşhis araçları ultrason ve karaciğer testidir. Karaciğer yağlanması tespit edilen hastalarda obezite de varsa; öncelikle obeziteye çözüm aranmalıdır.

Bunun için etkin bir diyet ve egzersiz programı gerekiyor. Karaciğer kendini onaran bir organdır fakat fazla kilolardan kurtularak fırsat verilmesi gerek.

Obezite tedavisinde, diyet ve egzersizlerden sonuç alınamıyorsa zaman kaybetmeden en uygun seçenekler değerlendirilmeli ve sağlıklı yaşama adım atılmalıdır.

BELİRTİLERE DİKKAT!

Geçmeyen yorgunluk.

Zihin karışıklığı.

İstem dışı kilo kaybı veya iştah kaybı.

Zayıflama.

Mide bulantısı.

Karın ortasında veya sağ üst kısmında ağrı.

Genellikle boyun veya koltuk altı kısmında deri rengi değişikliği. Sarılık (cildin ve gözlerin sararması).

Alkol alanlarda semptomlar daha ağır ve hissedilir olabilir.

BU BESİNLER İLAÇ GİBİ ETKİ EDİYOR

Sağlık koşullarınızı göz önünde bulundurarak, doktorunuza danıştıktan sonra bu bitkisel tedavileri uygulayabilirsiniz.

Limon: C vitamini ve ‘glutatyon’ denilen karaciğer enzimlerini üretmeye yardımcı antioksidan açısından zengin olan limon karaciğer iltihabına karşı etkilidir. Bir bardak suya yarım limon sıkın, birkaç hafta boyunca günde 3 kere için.

Papatya: Meyvesi ve tohumu karaciğer yağlanmasına neden olan yağları yakar. 5-6 tane kurutulmuş papatya tohumunu ezin ve taze limon suyu ile karıştırın. Bir ay boyunca günde 2 defa alın.

Elma Sirkesi: Karaciğerin etrafındaki yağlardan kurtulmaya yardımcı olur. Ilık bir bardak suya elma sirkesi ekleyin. 1 tatlı kaşığı bal koyup yemeklerden önce günde 2 kere için.

Karahindiba: Karaciğerde yağları eritir ve sağlıklı şekilde çalışmasını destekler. Sıcak bir bardak suya 1 tatlı kaşığı kuru karahindiba kökü koyun. 10 dakika demlendirin. 1 kaşık bal ekleyip, günde 3 kere 15 gün için. Ancak şeker hastaları ve gebelere yasaktır.

Kaynak: Takvim

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu