KADIN

Kahvenin Yanında Verilen Su Meğerse..

Neden Türk Kahvesi Yanında Su Verilir?

Türk kahvesi yanında su verme geleneği Osmanlı’dan bu yana sürüp gelmektedir. Aslında bu durum sadece bir gelenek olmamakla birlikte sağlık açısından da olması gereken bir durumdur.

Çünkü Türk kahvesinin diüretik etkisinden kaynaklı olarak sıvı kaybı olmakta, bu durumu da su içerek telafi edebiliriz. Aynı şekilde diğer kahve çeşitlerini de tüketirken su tüketmemiz sağlığımız için olumludur.

Suyun temizliğine gereken önemin verilmesi ise ülkemizde çok yaygın olan bağırsak enfeksiyonlarının önlenmesinde önemli rol oynar. Bu nedenle içme suyunuzun temiz olduğundan emin olunuz.

Su Nedir?

Su; insan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli öğedir. İnsan, besin almadan haftalarca yaşayabilmesine rağmen, susuz ancak birkaç gün yaşayabilir. Birey vücudundaki karbonhidrat ve yağın tümünü, proteinlerin yarısını, vücut suyunun ise %10’unu kaybettiğinde yaşamı tehlikeye girer. Vücudundaki sıvının %20’sini kaybettiğinde ise ölüm gerçekleşir.

Suyun Görevleri Nelerdir?

Besinlerin sindirim, emilim ve hücrelere taşınmasını sağlar.

Vücut ısısının denetimini sağlar. Eklemlerin kayganlığını sağlar.

Besin öğelerinin hücrelerde metabolizmaları sonucu oluşan öğelerin atılmak üzere akciğer ve böbreklere taşınıp dışarı atılmalarını sağlar.

Elektrolitlerin taşınmasını sağlar. Dışkının yumuşamasını sağlayarak kabızlığı önler. Gebelikte olan mide bulantılarını azaltır.

Ne Kadar Su İçmeliyiz?

Diyetle alınan enerjinin her 1 kalorisi için 1 gram su alınması gerekir. Bebeklerde alınması gerekli su miktarı 1,5 gramdır. Bu miktar yaz aylarında daha da artırılmalıdır.

 

Son olarak; SU İÇMEK İÇİN SUSAMAYI BEKLEMEYİNİZ!!!

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu