HABERLER

İSTANBULDA HA-STANELEREİstanbul’da bir süredir vatandaşların ka-busu haline gelen sivrisinekler sebebiyle ha-stanelere başvuranların sayısı arttı. Ce-rrahpaşa Tıp Fakültesi Başhekimi ve Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zekai Kutlubay, “Belediyelerin kullandığı i-laçlara karşı di-renç gelişmesinden dolayı sineklerin sayısında inanılmaz bir artış var. Sinekler mevcut i-laçlara karşı dirençliler. Mevcut i-laçlar bunları ö-ldürmüyor” dedi. Kutlubay, ” ‘0’ k-an grubunda olan kişiler farklı bir sa-lgı üretiyor, bu sa-lgıyı algılayarak bu k-an grubundakilere geliyor. ‘A’ k-an grubunda olanları ise daha az ıs-ırır” ifadesini kullandı.

Sinek so-kmalarında uzun süren iyileşme sürecinde de şi-kayet eden vatandaşlar sivrisinek sayısının her geçen gün arttığını kaydediyor. Haziran ayının yağışlı geçmesinin ardından sivrisinek sayısında artış meydana geldi. Özellikle dere ya-tağına ya da durgun sulara yakın yerlerde yaşayan İstanbulluların bir süredir sivrisineklerle başı dertte. Avcılar, Başakşehir, Küçükçekmece bölgesinde yaşayan vatandaşlar camlarını açamadıklarını belirtirken, sinek ıs-ırığının uzun süre geçmediğini ve ya-raya dönüştüğünü belirtiyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Başhekimi ve Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zekai Kutlubay da son zamanlarda sinek ıs-ırığı şi-kayetiyle ha-stanelere gidenlerin sayısının arttığını belirtti. Kutlubay, “Son zamanlarda gerek Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ha-stanesi’ne gerek diğer has-tanelerin dermatoloji bölümlerine yoğun sayıda bö-cek, sinek ıs-ırığı sebebiyle yaygın ale-rjiden dolayı polikliniklere başvuran hasta sayısında artış var.Son birkaç yıldır hem karasineklerin hem sivrisineklerin sayısında artış var. Sivrisineklerin ya da karasineklerin cinsinde bir değişiklik yok fakat belediyelerin kullandığı i-laçlara karşı direnç gelişmesinden dolayı sineklerin sayısında inanılmaz bir artış var. Sinekler mevcut il-açlara karşı dirençliler. Mevcut i-laçlar bunları ö-ldürmüyor. Dolayısıyla bunlar daha çok artıyor. Özellikle havaların sıcaklığının artması, yağmurların yağması sineklerin artmasını sağlıyor” diye konuştu.

“TÜM VÜ-CUTTA KA-BARMA, KI-ZARMA, Şİ-ŞLİK OLABİLİYOR”

Ale-rjisi olan kişilerin dikkatli olması uyarısında bulunan Doç. Dr. Kutlubay, “Bize gelen ha-stalar ya ıs-ırdıkları bölgede kı-zarıklık, şi-şkinlik ya da ya-ra tarzında oluşabiliyor ya da a-lerjik atopik dediğimiz kişilerde sadece ısı-rdıkları bölgelerde değil de tüm vü-cutta kabarma, kızarma şi-şlik olabiliyor. Hastanın alerjik durumu varsa, bu çocuk ve ye-tişkin de olabilir tüm vücutta, gözde, dudakta şi-şme çok çok ileri vakalarda anafilaktik re-aksiyonlar yani so-lunum durması, nefes almada zo-rluklar gibi birtakım belirtilere bile neden olabilir” dedi.“SİVRİSİNEKLER FESLEĞEN VE BİBERİYE KOKUSUNA GELMİYOR”

Sivrisineklerden korunmak isteyen vatandaşlara tavsiyelerde bulunan Doç. Dr. Kutlubay, “Fesleğen, biberiye gibi bitkiler eğer ortamda varsa onların kokusuna sivrisinekler pek gelmezler. Ki-myasal ya da bitkisel sinek kovucular var. Limon, lavanta, okaliptüs, karanfil, tarçın yağı sinek kovucu özelliği bilinen yağlar. Sivrisinekler daha çok parlak giysilere gelirler. Yağlanması fazla olan kişileri ıs-ırırlar. ‘0’ k-an grubunda olan kişiler farklı bir sa-lgı üretiyor, bu sa-lgıyı algılayarak bu k-an grubundakilere geliyor. ‘A’ k-an grubunda olanları ise daha az ı-sırır. Is-ırdıktan sona en güzel uygulama soğuk su, ya da buz tutmaktır. Limonu kesip, limon sürebilirler. Karbonat ya da as-pirini eritip o karışımı o bölgeye sürebilirler. Ale-rjik bir durumu varsa ve reaksiyon geliştiyse mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir” ifadelerini kullandı.

“KUŞLARDAN ALDIKLARI Vİ-RÜSÜ HA-YVANLARA VE İNSANLARA BU-LAŞTIRABİLİYORLAR”

Geçen yıl Avcılar Yeşilkent Mahallesi’nde yaşayan 4 kişide, sivrisineklerden geçtiği bilinen Batı Nil Vi-rüsü tespit edilmişti. Avcılar’da yaşayan vatandaşlar bu yıl yine sivrisinek sorunuyla karşı karşıya olduklarını ve camlarını açamadıklarını belirtiyor. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veterinerlik Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz sivrisineklerin ha-stalık taşıma ri-ski olduğunu ifade ederek, Batı Nil Vi-rüsüne karşı u-yarılarda bulundu. Prof. Dr. Yılmaz, “Sivrisineklerden bulaşabilen ha-stalıklarda ri-sk var. Bunlardan en önemlisi Batı Nil A-teşi vi-rüsü, Rift Vadisi Humması ve Usutu Vi-rüs. Usutu Vi-rüsü Avrupa’da birkaç yıldır sıkıntı olmaya başladı. Biz Usutu Vi-rüsü araştırmaya başladık. Batı Nil A-teşi Vir-üsünü araştırdık. Hem sivrisineklerde hem kuşlarda var. Kuşlarda var olan vi-rüsü sivrisinekler k-an e-merek alıyorlar. Kuşlardan aldıkları vi-rüsü daha sonra hayvanlara ve insanlara bu-laştırabiliyorlar. Yani k-an yoluyla naklediyorlar. Türkiye’de tek tük va-kalar görülüyor. Eğer sinek popülasyonu artarsa ve artan popülasyonda çok sayıda sinek bu vi-rüsü taşırsa bulaşma ri-ski artıyor” ifadelerini kullandı.“GEÇEN SENE BU KADAR YOKTU”

Avcılar Yeşilkent Mahallesi’nde yaşayan Yüksel Topçu da sinekler sebebiyle en-dişeli olduklarını ifade etti. Topçu, “Bu sene i-laçlama da yapılmadı. Sadece bir kez gördük. Geçen sene dere ya-tağında sa-lgın ha-stalık belirtisi vardı. Ondan sonra burada il-açlama yapıldı daha sonrasında herhangi bir şey görmedik ama. Çok sinek var dışarıda oturamıyoruz” derken, Küçükçekmece’de yaşayan Esma Barış ise “Bu yıl çok arttı. Geçen sene bu kadar yoktu. İ-laçlama aracı ilk kez dün geldi. Bacaklarımı so-ktular bir haftadır iyileşemedim. A-lerjik durumum var hassasım. Bu yüzden beni özellikle kö-tü etkiliyor” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu