HABERLER

İÇTİĞİ KAHVE SONRASI

19 bıçak yarasıyla can verdiğinde henüz 19 yaşındaydı! Katili 46 yıl sonra bir bardak kahve yakalattı…Lindy Sue Biechler, 1975 yılında evinin oturma odasında korkunç bir biçimde katledildiğinde henüz yeni evlenmiş gencecik bir kadındı. Polis katili yıllarca aradı, yeri geldi falcılara bile danıştı ama bir sonuç elde edilemedi. Korkunç cinayeti çözen bir kahve bardağı ile bir DNA uzmanının kararlılığı oldu.Aralık 1975… ABD…

Orta yaşlı bir çift, yeğenleri Lindy Sue Biechler’ın yaşadığı Manor Township’te bulunan apartmanın merdivenlerini neşeyle çıktı.

Yakınlardaki bir çiçekçi dükkanında çalışan 19 yaşındaki yeni evli Biechler, aşağı yukarı 2 saat kadar önce mutfak alışverişinden dönmüştü. Teyzesi ve eniştesini evine davet etmişti.

Biechler’ların oturduğu dairenin kapısına gelen çift kan lekelerini fark etti. İçeri girdiklerinde gördükleri manzara bir kabustan farksızdı: Her yer kan içindeydi ve Biechler oturma odası ile yemek odasının ortasında sırt üstü yerde yatıyordu.Vücudunun her yeri kesiklerle doluydu. Bir mutfak bıçağı ise boynuna saplanmış halde duruyordu. Üzerindeki kot pantolonun düğmesi açılmış ve fermuarı aşağı indirilmişti. Açıkta duran iç çamaşırında meni olduğu tahmin edilen lekeler bulunmuştu.

Biechler, saldırıya uğramış ardından da 19 yerinden bıçaklanarak öldürülmüştü.

Şubat 2022… ABD…

David Sinopoli ve eşi, sabah saatlerinde arkadaşları olan bir çiftle birlikte Philadelphia Uluslararası Havalimanı’nın kafesinde oturuyordu. Birazdan kalkacak olan uçakları için yapılacak biniş çağrısını bekliyorlardı.68 yaşındaki Sinopoli kahvesini bitirdi, karton bardağını en yakın çöp kutusuna bıraktı ve valizini alıp uçuş kapısına doğru ilerlemeye başladı.

Ama bilmediği bir şey vardı: İzleniyordu.

Sinopoli arkasını döner dönmez polisler koşarak gidip çöp kutusuna bıraktığı bardağı aldı ve ağzı kilitli bir kanıt poşetine attı.

* * * * *

Bu anlattıklarımız, bir suç ve dedektiflik dizisinin herhangi bir bölümünün açılış sahnelerine benziyor ama değil. Aralarında 46 yıldan fazla zaman bulunan bu iki olayı birbirine bağlayan süreç ise en heyecanlı dizilere bile taş çıkartacak cinsten.

Biechler gerçekten de 5 Aralık 1975 günü, evinde, korkunç bir şekilde katledildi. Ancak katili tüm aramalara rağmen 46 yıl boyunca bulunamadı. Polis yüzlerce ipucunu değerlendirdi, 300 kadar kişinin ifadesi alındı, bir görev gücü oluşturuldu, dava suç uzmanlarınca incelendi hatta umutların tükendiği bir noktada falcılara bile danışıldı ama nafile…

Lancaster County’nin bu en eski faili meçhul davasını nihayete erdiren şey ise sıradan bir kahve bardağı ve genetik geneoloji bilimi oldu.

ABD’nin Virginia eyaletinin Reston şehrinde bulunan Parabon NanoLabs uzmanları, Biechler’ın iç çamaşırından alınan yabancı DNA örneklerini güncel tekniklerle yeniden inceleyerek çok ilginç bir detaya ulaştı: Katil her kimse, ataları İtalya’nın küçük bir kasabası olan Gasperina’dan geliyor olmalıydı.

Bu keşfe imza atan araştırmacı CeCe Moore, günler boyunca gazete arşivlerini ve tarihi belgeleri tarayarak, şüphelinin David Sinopoli olduğu sonucuna vardı.

Polislerin havalimanındaki operasyonunun ardından kahve bardağından alınan DNA ile Biechler’ın iç çamaşırından alınan örnekler kıyaslandı ve katilin Sinopoli olduğu konusunda şüpheye yer bırakmayacak bir eşleşme elde edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu