SAĞLIK

Horlama Neden Olur ? Horlama Tedavisi

Doğuştan burunda kemikte eğrilik sorunu olanlar ve çok kilo alanlarda görülen uykuda gürültülü bir şekilde nefes alma durumuna horlama deniyor. Horlama neden olur diye düşünüldüğünde aslında pek çok nedeni bulunmaktadır. Horlamanın yaşı yoktur. Rahat nefes alamayan, doğuştan burun kemiğinde eğrilik olduğu için çok küçük yaşlarda horlama sorunu yaşayan küçük çocuklar olduğu gibi yaşın ilerlemesi ile kilo alan bireylerde de horlama sorunu olduğu gözlemlenmiştir.

Horlama Tedavisi:

En basit horlama tedavisi yöntemlerinden biri kilo vermektir. Kilo verince gece uykularında horlama sorunu ortadan kalkar. Bunun yanı sıra yan yatmak, burunda kemik ameliyatı olmak horlamayı azaltıcı başlıca tedavi yöntemleridir.

Horlama Neden Olur:

Gürültülü horlayan kişiler sadece kendilerini değil etrafında olan kişileri de rahatsız ederler. Her iki taraf için horlama nedeni ile uykular haram olur. Horlamanın zararsız nedenleri olabileceği gibi ciddi bir sağlık sorunu nedeni ile de horlanabilir. Horlama tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Horlama neden olur sebebi belli olduğunda tedavisi de mümkün oluyor. Uykudan önce alkol almamak gerekiyor. Fazla kilolardan bir an önce kurtulmak gerekiyor. Burun kemiği ile sıkıntısı olanlar hemen ameliyat olarak kemiği düzeltmeleri gerekmektedir. Eczanelerde horlamalar için satılan burun bantları da bir nevi horlama tedavisi gibi düşünülebilir..

Sırt üstü yatıldığında boğaz kasları gevşediğinden dolayı horlamaya neden olur. Horlama neden olur denildiğinde bu da bir nedendir aslında. Bu horlama şeklinde yan yatarak horlama tedavisi gerçekleşmiş olur. Anotomik bozukluklar yani küçük dilin fazla küçük ya da gereğinden fazla büyük olması gibi doğuştan olan problemler de horlama neden olur için bir sebeptir. Bu sorunda da küçük dil kesme ameliyat yöntemi en güzel horlama tedavisi şeklidir..

Bu ve bunun gibi pek çok etken horlamaya neden olur. Alerjik hastalıklar sinüslerin dolmasına neden olduğundan bu da bir horlama nedenidir. Keza Sinüzit ve uyku apnesi gibi hastalıklar da horlama neden olur sorusunun başlıca cevabıdır. Sinüzit ve alerjik hastalıklar ilaçla, uyku apnesi ameliyatla horlama tedavisi için çare olabilecek tedavi şekilleridir. Horlama neden olur dendiğinde öğrendik ki bir çok etken sebeptir. Sebeplerin yanı sıra tedavi yöntemleri hem çok kolay hem de kesin çözüm üreten tedavi yöntemleridir..

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu