HABERLER

HERKESTEN SEKİZ KAT HIZLI YAŞLANIYOR! YAŞINI DUYANLAR İNANAMIYOR

ABD’de yaşayan Tiffany Wedekind, 50 milyonda bir görülen progeria (erken yaşlanma) yüzünden normalden sekiz kat daha hızlı yaşlanıyor. ABD’de yaşayan Tiffany Wedekind’i görenler büyükanne sanıyor ama aslında gerçek çok farklı..

---Sponsorlu Bağlantılar---

Hastalık telomer zincirin kısalığından kaynaklanmaktadır. Normal vücut hücrelerinde her bölünme sonrası DNA’nın ucundaki telomer isimli bölge kısalır. Hasta bireylere normal bireylere göre bu kısalma çok daha hızlı olur. Bu nedenden dolayı normalde 80 yıl yaşayacak olan birey, en fazla 15-20 yıl yaşayabilir.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Tiffany, yolculuğunun diğer hastalara umut olması açısından sosyal medya hesabından da paylaşıyor.

Prelamin A denen yapısal bir LMNA geni vardır. Normal şartlarda farnezil grubu prelamin A’ya hücre çekirdeğine geçici olarak tutunmasına izin verir. Protein yerleştikten sonra farnezil grubu ortadan kalkar. Farnezil grubu yokluğunda prelamin A, lamin A’ya dönüşür. Lamin A, lamin B ve lamin C ile çekirdeğin yapısını destekler. Fakat LMNA geninde meydana gelen bir noktasal mutasyon sonucu LMNA geni transkripsiyonu çok erken sonlanır..

Bu erken sonlanma anormal derece kısa mRNA oluşmasına sebep olur. Bu kısa mRNA, farnezil grubunu ortadan kaldıramayan prelamin A sentezler. Farnezil grubun varlığında prelamin A lamin A’ya dönüşemez ve çekirdekte yapışık kalır. Lamina A olmazsa da çekirdeğe yeterli yapısal destek sağlanamaz. Yapısal destekten yoksun olan çekirdek ise hücrenin bölünmesine engel olur. Ayrıca bu olayın progeria’dan bağımsız olarak, normal insan yaşlanmasında da rol oynadığı düşünülüyor. Ancak onu diğerlerinden farklı kılan bir diğer özelliği, bu hastalığa rağmen hayatta kalan en yaşlı insanı olması.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Tiffany aslında 41 yaşında ancak hastalıktan dolayı 70’lerinde gösteriyor. Yalnızca 26 kilo olan Tiffany, diş dökülmeleri, kalp rahatsızlıkları gibi pek çok sağlık problemi de yaşıyor. Ancak Tiffany, bu durumun kendisini üzmesine ve yormasına izin vermiyor. Bir temizlik şirketi sahibi de olan Tiffany, zorluklarla işi ve ailesi sayesinde baş ettiğini belirtiyor.

Tedavisi: Etkili bir tedavisi ne yazık ki yoktur. Genellikle dolaşım sorunları, böbrek yetmezliği gibi belirtilerin azaltılması ile idare edilir. İnsan dışı hayvanlar üzerinde bu hastalığın tedavisi için birçok deney yapılmaktadır. Henüz net bir sonuç alınamamıştır.

---Sponsorlu Bağlantılar---

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error:
Kapalı
Kapalı