PÜF NOKTASI

Her Gün Boş Mideye Bir Diş Sarımsak Yiyince Vücutta Neler Oluyor?

Her Gün Boş Mideye Bir Diş Sarımsak Yemek:

Tansiyonun dengelenmesine yardımcı oluyor…Araştırmalara göre, sarımsak tansiyonun dengelenmesinde oldukça önemli etkiler gösteriyor. Bu nedenle aşırıya kaçmadan, günde bir diş kadar sarımsak yemek tansiyonun normal sevilerde seyretmesine olanak sağlıyor.

Kanın pıhtılaşma riskini azaltıyor:

Sarımsakta bulunan yararlı maddeler, kanın incelmesini sağlıyor ve trombositlerin birbirine yapışmasını önleyerek pıhtılaşmanın önüne geçiyor. Bu yüzden düzenli ve ölçülü bir şekilde sarımsak tüketmek, kanın düzenli bir şekilde akmasını sağlıyor ve bu sayede kalp ve damar sağlığını koruyor.

Vücutta var olan iltihapların hızlıca iyileşmesini sağlıyor:

Sarımsak “doğal antibiyotik” olarak anılıyorsa boşuna değil. Boğazda oluşan iltihaplanmalardan tutun da kulak içi iltihabına kadar vücudun dört bir yanında oluşan iltihapların daha hızlı bir şekilde geçmesine destek oluyor.

İltihapların iyileşmesini hızlandırdığından birçok deri rahatsızlığına yakalanma riskini azaltıyor:

İltihapları hızlıca geçirmekle kalmayan sarımsak, mantar gibi deri hastalıklarına karşı da vücudu koruyor, harici kullanımlarında bu hastalıkların daha hızlı geçmesinde büyük rol oynuyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan koruyor..

Sarımsağın antiviral ve antibakteriyel etkiler göstediğini sanıyoruz ki artık bilmeyen kalmadı. İşte bu özellikleri sayesinde vücuda virüs ya da bakterilerin girmesine elinden geldiğince engel olan sarımsak, vücuda çoktan girmiş olan bu zararlı maddeleri vücuttan hızlıca uzaklaştırma konusunda da uzman.

Çeşitli kanser türlerine yakalanma riskini azaltıyor:

Bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça başarılı destekçilerden olan sarımsak, sadece soğuk algınlığı gibi nispeten basit sayılabilecek hastalıklarla da sınırlamıyor yeteneklerini. Antioksidan özelliğinden destek alarak kanserli hücrelerin de oluşumunu, var olanlarınsa büyüyüp yayılmasını olabildiğince geciktiriyor. Bu sayede vücudumuzu çeşitli kanser türlerine yakalanmaktan koruyor.

Sinir sisteminin düzenli olarak çalışmasına destek oluyor, sinir ve stresten uzak durmanıza destek oluyor..

Sarımsağın içindeki selenyum adlı bir madde, sinir sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına destek olarak sinir ve stresten vücudu uzak tutuyor, stres kaynaklı uykusuzlukların azalmasına yardımcı oluyor.

Kötü kolesterol seviyesinin düşmesinde önemli rol oynuyor:

Tıpkı tansiyon gibi kolesterolü de dengelediği bilinen sarımsak, kötü kolesterolü düşürürken iyi kolesterolü yükseltebiliyor. Ancak kolesterol ilacı kullananların sarımsak tüketirken çok dikkatli olması gerekiyor. Tıpkı kolesterol gibi trigliserid yüksekliği olanlara da çare oluyor…
Hayvansal ya da bitkisel yağların ana bileşeni olarak bilinen trigliseridin yüksek olması, kolesterol seviyesinin de yükselmesine neden oluyor. Bu nedenle, trigliserid dengesinin korunması önemli. Bu da günde bir diş yiyeceğiniz sarımsakla daha mümkün oluyor.

Önemli bir not: Eğer tansiyon, kolesterol, gastrit, ülser gibi ciddi bir rahatsızlığınız varsa böyle bir uygulamayı hayatınıza geçirmeden önce mutlaka doktorunuza danışın, onun önerileri doğrultusunda hareket edin. Unutmayın, her yöntem herkeste aynı etkiyi göstermez ve sağlık, ihmale gelmez. Aman diyelim. Eğer sarımsak midenizde ciddi bir rahatsızlığa neden oluyorsa ya da sarımsağı çiğ olarak yedikten sonra kendinizi iyi hissetmiyorsanız kavrulmuş sarımsağı alternatif olarak değerlendirebilirsiniz.

Elbette ciddi bir mide ya da tansiyon sorununuz varsa kavrulmuş sarımsağı da tedavi amaçlı kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

 

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu