SAĞLIK

Hem Tansiyonu Düzenliyor Hemde..

Belirti vermeden ilerlediği için ‘sessiz katil’ denilen yüksek tansiyon; kalp, beyin, göz ve böbrekleri vuruyor. Sinsice organları bitirip, ölümcül oluyor. Kan basıncını ifade eden tansiyonun yüksekliğine hipertansiyon deniliyor. Yüksek tansiyon özellikle orta yaşlardan itibaren sağlığı tehdit ediyor. Sessizce gelişip, çoğu zaman belirti vermeden ilerlediği için ‘sessiz katil’ olarak da adlandırılan bu hastalık; kanın damar duvarına yaptığı basınç yükseldiğinden damar duvarlarına zarar veriyor.

Maalesef çoğu kişi baş ağrısı, çarpıntı, halsizlik, gerginlik gibi belirtileri yüksek tansiyona bağlamadığından, bu sorun uzun zaman gizli kalıyor.

Bu durumda önemsenmeyen şikayetler, sinsice damarların ve organların zarar görmesine yol açıyor.

DOĞRU ÖLÇÜM ŞART

Yüksek tansiyonu anlamanın en iyi yolu doğru ölçümden geçiyor.

Farklı gün ve zamanlarda 3-4 kez tansiyonunuzu ölçtürerek tansiyon yüksekliğiniz olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Sağlık problemi olmayanların da bu ölçümleri yılda 1-2 kez tekrarlaması gerekiyor.

Eğer büyük tansiyon 120-135, küçük tansiyon 80-95 arasında ise tansiyonunuzu daha dikkatle izlemeli, doktorunuza başvurmalısınız.

Büyük tansiyonunuz 135 mmHg’yı, küçük tansiyonunuz 95 mmHg’yı geçiyorsa vakit kaybetmeden ciddi bir tedavi planı uygulamalısınız.

TEDAVİ ÖMÜR BOYU SÜRÜYOR

Tansiyonu sınırda olanlarda; ideal kiloya düşme, uygun egzersiz, az tuzlu diyet, stresten kaçınma gibi yaşam tarzı değişiklikleri ile kontrol sağlanabilir.

Orta şiddetli hipertansiyonda bu önlemlerin yanı sıra ilaç tedavisine başlanmalıdır. Uygun ilaç ve doz ile tansiyon kontrolü sağlanacaktır. Tansiyon tedavisinin ömür boyu olduğu unutulmamalıdır. Hastalığın zamanında tespit ve tedavi edilememesi nedeniyle hipertansiyon, dünyada ölüme ve kalıcı rahatsızlıklara neden olan hastalıklar arasında yer almaktadır.

Çok şiddetli hipertansiyon vakaları hariç; üç veya daha fazla sayıda yapılan ölçümlerde kan basıncının 14/9’un üzerinde olması veya her ikisinin bu değerler üzerinde çıkması teşhis için yeterlidir. Bir kereye mahsus yapılan ölçüm doğru olmayabilir.

VÜCUDA ZARARLARI

Damar sertliği, beyin kanaması ve felç, kalp krizi ve yetmezliği, gözlerde görme kaybı, böbrek hasarı.

BELİRTİLERE DİKKAT!

Baş ağrısı (belli-belirsiz),baş dönmesi nöbetleri, kendini kötü hissetme, ense ağrısı, zaman zaman burun kanamaları, sık idrara çıkma. Çift görme, dilde peltekleşme, vücutta uyuşma, kuvvet kaybı nefes darlığı, göğüs ağrı.

TANSİYON NEDEN YÜKSELİR?

Stres, obezite, ailesel yatkınlık, erkeklerde daha sık görülmekle birlikte kadınlarda menopoz sonrası görülme sıklığı artar, genellikle 35 yaş üzerinde ortaya çıkar, alkol, sigara, diyabet, yanlış beslenme ve tuzlu diyetler, hareketsiz yaşam şekli, doğum kontrol ilaçları.

NELER YENMELİ?

Limon: Tansiyon yükseldiğinde hemen bir limon sıkın ve sulandırarak için..

Yoğurt: Tuzsuz ayran ve yoğurt tüketin..

Nar: Nar suyu tansiyonu düşürür..

Sarımsak: Çiğ olarak birkaç diş sarımsak yutulabilir..

Kekik: Geçici olarak yükselen tansiyonda kekik etkilidir..

Alıç: Sinirleri gevşeten alıç, tansiyonu düşürür..

Ispanak: Kalp hastalıklarına, felce ve yüksek tansiyona iyi gelir..

Zeytin: Yaprakları tansiyonu düşürür..

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu