KADIN

Hamuru Daha Kolay Açmanın Püf Noktaları

Hamurla yapılan yiyecekler hiç kuşkusuz ki bizim ülkemiz için vazgeçilmez lezzetlerdir. Maharetli ellerde birbirinden leziz tatlara dönüşen hamur ile hazırladığınız lezzetli yiyecekleri gelen misafirlerinize veya evde sevdiklerinize ikram olarak sunmaktasınız. Bazı insana göre hamur açmak zevkli bir uğraş gibi kimisine göre ise sıkıcı bir iş gibi gelebilmektedir.

Bu yüzden çoğu ev hanımı dışarıdan hazır hamur alıp onu kullanmayı tercih etmektedir. Tabi hazır alınan hamur evde kendi elinizle açtığınız hamur kadar lezzetli olur mu tartışılır. Çoğu insana hamur açmak zor gibi görünse de hamur açmanın püf noktaları bilindiğinde çok kolay bir işlemdir. Yapacağınız hamuru daha kolay açmanıza yardımcı olan oklava ve merdaneler hamurun her noktasına eşit miktarda baskı uygulanmasına yardımcı olur. Bunun sonucunda da hamurunuz yuvarlak ve her yeri aynı kalınlıkta olacak şekilde açılabilmektedir.

Oklava ve merdane dışında yapacağınız hamuru daha kolay açmak için soğuk su dolu şişe yöntemini de tercih edebilirsiniz. Soğuk su dolu şişe hamurun kendisini salmasını sağlar ve böylece hamurunuz eşit kalınlıkta olacak şekilde açılır. Yalnız burada atlamamanız gereken en önemli detay hamurunuzu açarken yapışmaması için alt ve üst kısmına mutlaka un serpme işleminiz yapmanızdır..

Hamur açmak için kullanacağınız zeminin sert ve düzgün olması hamurunuzu daha kolay açmanıza ve böylece hamurun eşit kalınlıkta olmasını sağlayan faktörlerden bir başkasıdır. Daha rahat hamur açmak için mermer tezgah ya da yuvarlak tahta sofra tercih etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır..

Tüm bunlara ek olarak hamurun daha rahat bir şekilde açılmasını sağlamak amacıyla hamuru açmaya başlamadan önce dinlendirmeniz daha iyi sonuç elde etmenizi sağlayacaktır.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu