HABERLER

Hababam Sınıfı Serisinin Seslendirme Kadrosunu Görünce Ağzınız Açık Kalacak

Hababam Sınıfı serisi bugün hala büyük bir zevkle izlenen ender yapımlardan, yönetmeniyle, oyuncu kadrosuyla, seslendirmesiyle.Rıfat Ilgaz‘ın Hababam Sınıfı adlı kitap serisinden uyarlanarak yapılan bir film serisidir Hababam Sınıfı. Serinin ilk filmi 1975 yılında yapılmış olan Hababam Sınıfı’dır. Bunu daha sonra yine 1975 yapımı olan Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, 1976 yapımı olan Hababam Sınıfı Uyanıyor ile Hababam Sınıfı Tatilde, 1978 yapımı olan Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor ve 1981 yapımı olan Hababam Sınıfı Güle Güle filmleri izler. Hababam Sınıfı serisi bugün Türkiye’de hala büyük bir beğeniyle izlenmektedir. İnek Şaban, Damat Ferit, Güdük Necmi, Domdom Ali, Tulum Hayri, Mahmut Hoca gibi karakterleriyle hafızalarda yer eden filmlerin seslendirme kadrosu da inanılmaz zengin bir kadrodur. Sizler için gördüğünüzde ağzınızın açık kalacağı seslendirme kadrosunun bazı üyelerini toparladık.

1. Hababam Sınıfı’nın felsefe hocası Akil Hoca’yı, rahmetli Gazanfer Özcan seslendirmiştir.2. Fizik hocası olmasına rağmen tarihe asla kayıtsız kalamayan Paşa Nuri’yi yine bir sinemacı olan Mümtaz Ener seslendirmiştir.

Paşa Nuri rolünü canlandıran Sıtkı Akçatepe, aynı zamanda Güdük Necmi rolünü canlandıran Halit Akçatepe’nin babasıdır.

3. Hababam Sınıfı serisinde bir kere görme şansına eriştiğimiz Rıza Hoca’yı, Rıza Tüzün seslendirmiştir.4. Sıtkı Hoca’nın sesi, Türker Tekin’e aittir.

5. Hababam Sınıfı’nı sınıfta bırakan Semra Hoca’nın sesi Aliye Uzunatağan’a aittir.6. Adına türküler yakılan Zühtü Hoca’nın sesi Kamran Usluer’e aittir.

7. Kamran Usluer ayrıca, Damat Ferit’in “Yahya Kemal diye bir şarkıcı yok hocam, yanlışınız var” dediği Edebiyat hocasını da seslendirmiştir.

8. Bu ne diyecek olursanız, oyuncu ve sesi yan yana… Tulum Hayri’yi Şener Şen seslendirmiştir.

9. Damat Ferit’i çoğu insan kendi sesiyle oynadı zanneder ama o ses Pekcan Koşar’a aittir.

10. Domdom Ali’yi de, tıpkı Sıtkı Hoca gibi Türker Tekin seslendirmiştir.

11. Hababam Mezuniyet gecelerinin vazgeçilmezi Bozum Cahit’in sesi ünlü tiyatrocu Erhan Yazıcıoğlu’na aittir.

12. Mahmut Hoca’yı tedavi eden doktorun sesi de çok tanıdık, Fuat Abi rolüyle tanıdığımız oyuncu Ünal Gürel.

13. Hakeza Mahmut Hoca’nın eski öğrencisi Prof. Kayhan Oğuz’un sesi de “bana Mazlum’u getirin” diye inleyen Dinçer Çekmez’e ait.

14. Serilerde Badi Ekrem olarak izlediğimiz Şener Şen, Tulum Hayri’nin dışında okulun kapıcısı Veysel Efendi’yi de seslendirmiş.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Tabi bu ilk film için.Daha sonra veysel efendi kendi sesiyle oynuyor
    Hayriyi ise Dinçer Çekmez seslendiriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu