KADIN

Gıcık Haline Dönüşen Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Soğuk havaların en korkulu rüyası öksürüktür. Hangi yaşta olursanız olun öksürük bir çok insanı etkileyebilecek bir özelliğe sahiptir ancak basit birkaç önlemle de öksürüğünüzü azaltabilmeniz mümkündür.

Bol Su İçin

Boğaz enfeksiyonlarının tamamı öksürüğe neden olabilmektedir. Çünkü enfeksiyon döneminde burada bir tahrişlenme meydana gelir. Öksürük ise tahrişlenmenin sonucu olarak ortaya çıkar. Öyle durumlarda su içmek boğazın tahrişini azaltacağı için etkilidir. Su içtiğiniz zaman boğazınız nemli kalır ve öksürük hafifler. Bir insanın normal olarak günde 2 litre civarında su içmesi gerekir.

ÖKSÜRÜK ÇAYI NASIL YAPILIR?

Öksürüğe iyi gelen içeceklerden bir tanesi de bitki çaylarıdır. Ihlamur, kuşburnu, adaçayı, zencefil, nane limon gibi çaylar boğaza iyi geldiği için öksürüğün hafiflemesine neden olacaktır. Balın en büyük etkisi mikroplarla savaşması yönünden olacaktır. Aynı zamanda hücrelerin yaşlanmasını geciktirdiğinden dolayı da bağışıklık sistemini güçlendirecektir.

C vitamini:

Bugün bildiğimiz bir çok meyvede C vitamini yer alır ancak bu konuda Greyfurt, mandalina, portakal ve limon gibi turunçgillerin oldukça iddialı olduğunu söyleyebiliriz. Kış aylarında özellikle bu vitaminlerin yenilmesi öksürüğünüzün geçmesine yardımcı olacak hatta öksürüğün başlamasını dahi önleyecektir. C vitamini hastalıkların vücudunuzdan daha hızlı atılmasını sağlar.

Odanın nem düzeyi:

Kış aylarında evi havalandırmak soğuk nedeniyle biraz ağırdan alınıyor ancak bu doğru olan bir durum değildir. Çünkü içerinin nem düzeyinin normale döndürülmesi ve evin hava almasının sağlanması için kapı ve pencerelerin açılması gerekir. Özelliklede Akşamları havalandırma işleminin yapılması daha etkilidir. Bu sayede evdeki kuru hava temizlenmiş olur ve solunum yollarınızın kurumasını önlemiş olursunuz.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu