Faydaları bilimsel olarak kanıtlandı: Böbrek taşını sancısız bir şekilde döküyor

Böbrek taşını sancısız bir şekilde döküyor

Faydaları bilimsel olarak kanıtlandı: Böbrek taşını sancısız bir şekilde döküyor Yoğunlukla Kayseri’nin Develi ilçesinde yetişen kırmızı renkli, nohut büyüklüğündeki şifalı meyvenin faydaları bilim tarafından da onaylandı. Böbrek taşı hastalarının doğal şifacısı olan gilaburu, aynı zamanda muazzam bir ağrı kesici…

Genellikle İç Anadolu Bölgesi’nde yetişen gilaburu meyvesi yüzyıllardır halk tarafından şifa amaçlı olarak tüketilen bir meyve. Şimdilerde gilaburuyu popüler yapan şey ise faydalarının bilimsel olarak kanıtlanması oldu. Eczanelerde takviye gıda olarak satılmaya başlanan gilaburu Türkiye’nin farklı bölgelerinde farklı isimlerle anılıyor: Gilabolu, gilaboru, giraboru, kirabolu, frenk üzümü gibi… İçeriğindeki mineraller ve asit dolayısıyla gençlik iksiri olarak anılan meyve, yöre halkı tarafından toplanıyor ve meyve suyu olarak tüketiliyor.

Ekim ayının ilk haftasında hasadı tamamlanan gilaburu, salamura olması için şişelere doldurularak bekletiliyor. Kış aylarında meyvesi ezilen gilaburu tatlandırılarak meyve suyu şeklinde içiliyor. Bazı firmalarca işlenen gilaburu, içecek olarak raflarda, lokantalarda yerini alırken, ilçe halkı tarafından da yol kenarlarında satılıyor.