HABERLER

FARKINA VARILMASAYDI SONU OLACAKTI

Havaların s-ıcak olması ile herkes havuza ve denize akın etmeye başladı. Ancak artık bütün ebevenylerin yüzmeye gittiklerinde çocuklarına daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Missouri’de yaşayan ailenin küçük k-ı-z-ının başına çok k-ötü bir şey geldi. Küçük k-ı-z suya düştü. Neyse ki erkek kardeşi tarafından sudan çıkarıldı. Ancak tam uyumak üzereyken, küçük k-ı-z-ın halası herkesi ş-ok eden şeyi söyledi.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Aile, diğer ebeveynleri bu konuda u-yarıyor. Lizzie havuza dü-ştüğünde 13 yaşındaki abisi Sam tarafından kurtarıldı. Sam, KFVS-TV’ye, “Suratı kaskatı ke-silmişti. Du-dakları mavileşmişti. Gözleri yerinden fırlayacak gibiydi. Ağzından su çıkarıyordu. Ne olduğunu anlayamadım. Gerçekten çok k-orktum” dedi. Neyse ki Sam kalp m-esajı yapmayı biliyordu ve kız kardeşinin hayatını kurtardı. Olayı atlattıktan sonra aile her şeyin yoluna girdiğini sanıyordu ancak yanılıyorlardı.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Kısa süre sonra yanıldıklarını anladılar. Lizzie aşırı halsizdi ve birden uykuya dalıyordu. Halası ise uyumaması için son saniyede onu uyandırıyordu. Lizzie’nin annesi KFVT TV’ye şöyle dedi: “Halası ‘Uyumasına izin verme’ dedi. Bense, ‘Neden?’ diye sordum ve bana ‘Çünkü uyursa bir daha uyanamaz’ dedi.” Lizzie’nin halası şans eseri ‘İkincil bo-ğulma’ hakkında bir makale okumuştu. B-oğulma t-ehlikesiyle karşılaşan birisi o sırada su yutarsa, ciğerleri oksijeni k-ana iletemiyor ve bazı vakalarda kişi b-oğulabiliyor. Ancak b-oğulma daha sonra da gerçekleşebiliyor. İşte asıl t-ehlike burada. İkincil b-oğulma, su yutan bireylerde 72 saate kadar görülebiliyor.

İkincil b-oğ-ulmanın en sık görülen belirtileri a-şırı halsizlik ve uyku se-rsemliği. Halası da küçük kızda bu belirtileri görünce e-ndişelenmiş. Diğer belirtileri arasında k-usma, ş-iddetli öksürük, nefes almada z-orluk, gö-ğüs ağrısı, a-teş ve aniden ö-fkelenme gibi hal değişiklikleri var. Aile acilen hastaneye koştu. Lizzie yedi saat boyunca gözetim altında tutuldu. Eğer Lizzie’nin halası ikincil b-o-ğulma hakkında bilgi sahibi olmasa hikayenin sonu çok k-ötü bitebilirdi. Lizzie’nin halası KFVS TV’ye, “Çok k-orktum. Tanrıya şükürler olsun ki tekrardan normale döndü” dedi. Halasının bu konuda bilgi sahibi olması 3 yaşındaki minik kız çocuğunun hayatını kurtardı. Aile şimdi diğer ebeveynleri bu konuda uyarıyor.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Lizzie’nin halası, “Ç-ocuğunuzun, torununuzun ya da bir yakınınızın başına gelebilir” dedi. Lizzie’nin halası ikincil b-oğulmanın belirtilerini bilmese hikayenin sonu çok k-ötü bitebilirdi. Bütün anne babaların ikincil b-oğulma hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor.

Haberi tanıdığınız bütün ebeveynlerle paylaşarak olası bir ikincil boğulma t-ehlikesinden haberdar olmalarını sağlayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error:
Kapalı
Kapalı