FARKINA VARILMASAYDI SONU OLACAKTI

Havaların s-ıcak olması ile herkes havuza ve denize akın etmeye başladı. Ancak artık bütün ebevenylerin yüzmeye gittiklerinde çocuklarına daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Missouri’de yaşayan ailenin küçük k-ı-z-ının başına çok k-ötü bir şey geldi. Küçük k-ı-z suya düştü. Neyse ki erkek kardeşi tarafından sudan çıkarıldı. Ancak tam uyumak üzereyken, küçük k-ı-z-ın halası herkesi ş-ok eden şeyi söyledi.

Aile, diğer ebeveynleri bu konuda u-yarıyor. Lizzie havuza dü-ştüğünde 13 yaşındaki abisi Sam tarafından kurtarıldı. Sam, KFVS-TV’ye, “Suratı kaskatı ke-silmişti. Du-dakları mavileşmişti. Gözleri yerinden fırlayacak gibiydi. Ağzından su çıkarıyordu. Ne olduğunu anlayamadım. Gerçekten çok k-orktum” dedi. Neyse ki Sam kalp m-esajı yapmayı biliyordu ve kız kardeşinin hayatını kurtardı. Olayı atlattıktan sonra aile her şeyin yoluna girdiğini sanıyordu ancak yanılıyorlardı.

Kısa süre sonra yanıldıklarını anladılar. Lizzie aşırı halsizdi ve birden uykuya dalıyordu. Halası ise uyumaması için son saniyede onu uyandırıyordu. Lizzie’nin annesi KFVT TV’ye şöyle dedi: “Halası ‘Uyumasına izin verme’ dedi. Bense, ‘Neden?’ diye sordum ve bana ‘Çünkü uyursa bir daha uyanamaz’ dedi.” Lizzie’nin halası şans eseri ‘İkincil bo-ğulma’ hakkında bir makale okumuştu. B-oğulma t-ehlikesiyle karşılaşan birisi o sırada su yutarsa, ciğerleri oksijeni k-ana iletemiyor ve bazı vakalarda kişi b-oğulabiliyor. Ancak b-oğulma daha sonra da gerçekleşebiliyor. İşte asıl t-ehlike burada. İkincil b-oğulma, su yutan bireylerde 72 saate kadar görülebiliyor.

İkincil b-oğ-ulmanın en sık görülen belirtileri a-şırı halsizlik ve uyku se-rsemliği. Halası da küçük kızda bu belirtileri görünce e-ndişelenmiş. Diğer belirtileri arasında k-usma, ş-iddetli öksürük, nefes almada z-orluk, gö-ğüs ağrısı, a-teş ve aniden ö-fkelenme gibi hal değişiklikleri var. Aile acilen hastaneye koştu. Lizzie yedi saat boyunca gözetim altında tutuldu. Eğer Lizzie’nin halası ikincil b-o-ğulma hakkında bilgi sahibi olmasa hikayenin sonu çok k-ötü bitebilirdi. Lizzie’nin halası KFVS TV’ye, “Çok k-orktum. Tanrıya şükürler olsun ki tekrardan normale döndü” dedi. Halasının bu konuda bilgi sahibi olması 3 yaşındaki minik kız çocuğunun hayatını kurtardı. Aile şimdi diğer ebeveynleri bu konuda uyarıyor.

Lizzie’nin halası, “Ç-ocuğunuzun, torununuzun ya da bir yakınınızın başına gelebilir” dedi. Lizzie’nin halası ikincil b-oğulmanın belirtilerini bilmese hikayenin sonu çok k-ötü bitebilirdi. Bütün anne babaların ikincil b-oğulma hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor.

Haberi tanıdığınız bütün ebeveynlerle paylaşarak olası bir ikincil boğulma t-ehlikesinden haberdar olmalarını sağlayın.