Evlerimizin Acaba Nesi Eksik ?

Evlerimizin acaba nesi eksik? İmkanlar genişledikçe 4+1, çatı dubleks, villa, havuzlu diyerek büyüyen, yenilenen evleri kaplumbağa kabuğu gibi sadece kendimiz için alıyoruz.

Artık her şey dışarı endeksli hâle gelmiş, iki üç arkadaş buluşacaksa dışarıda buluşuyor. Özel günler, doğum günleri dışarıda kutlanıyor. Ev kadınları günlerini bile dışarıda yapıyor. Dostlarla dışarıda görüşülüyor.

Evlerden neden bu kadar kaçıyoruz? Hafta sonları kahvaltı için akın ediyor insanlar mekanlara. Oysa ailece hafta sonu kahvaltısı böyle pijamayla, sabahlıkla, gazeteyle, sonra koltuğa yayılıp uzattığın ayağınla, çay keyfiyle falan kendine özel bir hali var. Ailece keyifle yapılanların yerini hiç bir şey tutmaz.

Lakin bir ev kadınına eli ayağı tuttuğu sürece, evdeki bütün sorumlulukları üzerine yıkıp, günde 3 öğünde eline bakılırsa artık bu keyiften ziyade bir yük olmaya başlar. Hele birde bunları çalışan bir kadına yaparsanız tam bir felaket olur.

Neticesinde, kadınların arkadaşlarıyla dışarıda buluşması da bunun bir uzantısıdır. Asıl sebepte evinize konuk edeceğiniz arkadaşınız için bir gün öncesinden ev tepeden tırnağa temizlemiş , aynı gün ikramlar hazırlamış olmalıdır.

Bu yorgunluk ve telaşın üstüne servis süreci eklenir, aman bir memnuniyetsizlik olmasın, aman bir şey eksik kalmasın ve iki kelam edemeden, ellerine sağlık, yedik içtik eyvallah.

Daha pek çok neden sayılabilir dışarıyı tercih etmek için., tabii farklı nedenlerle dışarıyı tercih edenler de olabilir . Çok daha önemli bir konu var ki dışarıda yediklerimizin pek çoğu ne yazık ki sağlıksız, üstelikte hiç ekonomik değil, istediğiniz kadar seçici olun fark etmez.

Aile iki kişiyle kuruluyor , ev ve çocukların tüm sorumluluklarını bir kişinin üzerine yıktığınızda daha iyisini bekleme ihtimali yok. İnsanlar evlerden kaçar oldu. 3 arkadaş görüşmek için alış veriş merkezlerinde kafelerde buluşuyorlar.

Sandalye tepesinde bir yandan gürültü içine de bir saat kadar konuşup gidiyorlar. Oysa sıcacık evlerde rahat koltuklarda görüşmek ve paylaşmak varken kadınlarımız yorgunluk ve bıkkınlıkla, işten kaçıyor.

Artık komşuluk da kalmadı.aynı apartmanda kim girip kimin çıktığını tanımıyor. Çocuklar dışarıda mahalle arkadaşı edinemiyor, pek çok yerde çocuklar birlikte oyun oynayamıyor.

Ailece veya dostlarla evde bir kahvaltı yada bir akşam yemeğindeki sohbet birbiri ile alakadar olmanın sınırsız zamanla hoş sohbetin vermiş olduğu hazı, keyfi ücretli yerlerde arar olduk.Oysa evlerimiz var.