HABERLER

Evde Çekirdekten Hurma Ağacı Çimlendirme

Evde Saksıda Hurma Tohumu Çimlendirme

Hurma ağacı sıcak iklime uygun bir bitkidir ancak tüm bitkilerde olduğu gibi bitkinin optimum istekleri karşılandığında evimizde yetiştirebiliriz. Hurma ağacını da evimizde yetiştirebileceğimiz üstelik çok hoş bir salon bitkisi olabilecek palmiyelerden biridir.

Çekirdekten hurma ağacı yetiştirmenin kolay yolu var. Hurma çekirdeğini kuruyana kadar bir kaç gün sıcak bir alanda bekletip daha sonra su çekene kadar ılık su içinde bekleterek çimlenmesini sağlamak. Su çektiğini anlamanın en kolay yolu çekirdeğin şiştiğini görmektir.

Hurma tohumlarını en az 3 gün bir bardak suyun içinde bektin.

Hurma çekirdeği şiştikten sonra onu bir kap içerisine ıslak talaş içerisine ekin ve talaşın nemli kalmasını sağlayın. Yaklaşık bir ay sonda hurma ağacınız filiz verecektir ve bitki boyu 10 cm olduğunda onu kum karıştırılmış kaliteli bir torf içerisine alıp yetiştirmeye devam edebilirsiniz.

Sonra uygun bir saksıya tohumları ekin.

Tohum Filizlendikten Sonra!

Hurma tohumunuz filizlenmeye başlayınca toprağın üstünden yeşil sivri bir şekilde çıkmaya başlar diğer tohumlar gibi iki yapraklı değil yuvarlak ortası sivridir.

Filizlenmiş hurmalar yazın hafta 1 kere sulanır.

Büyüme süreci ile beraber hurma ağacınız 5 yaşına gelene kadar bulunduğu saksıyı her yıl genişletmelisiniz ve 5 yaşına geldiğinde saksı büyütme işlemini 3 yılda bir yaparak gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Hurma ağacı yetişirken onu direk güneş ışığından koruyun ve çok karanlık bir ortamdan da uzakta tutmalısınız. Bulunduğu ortam bol ışık almalı.

Hurma bitkisini sularken kullandığınız su ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalı mümkünse oda sıcaklığında dinlenmiş su kullanınız.

Kışın su ihtiyacına göre bir bardak su verilir.

İlerleyen Yıllardan yazın (bazen) hurmalar susuz bırakılır susuzluğa alıştırılır.

Unutmayın hurmalar biraz geç büyür o yüzden neden büyümüyor diye umutsuzluğa kapılmayın.
Hurmalar haziran ayında dışarı çıkarılır Ekimde içeri alınır.

Not: Tohumlar 15-20 günde çimlenir bazen çimlenmeyen bazı tohumlar sonradan çıkmaya başlayabilir.

1,5 senedir yetiştirdiğim hurma bir tanesi. 1,5 senede bu kadar büyüdü..

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

4 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başak
Ziyaretçi
16 Mayıs 2020 22:23

Talaş yerine ne kullanabilirim

Umut
Ziyaretçi
Yanıtla  Başak
31 Aralık 2020 12:58

Pamuk olur

kader
Ziyaretçi
7 Ağustos 2020 15:28

iyi günler. benim hurmamın filizlenen yeri hurma çekirdeğinden koptu. acaba büyümeye devam eder mi? kopan kısmında kök var ama yine de sormak istedim. Cevaplarsanız cok sevinirm. teşekkürler.

Mehtap
Ziyaretçi
16 Ağustos 2022 21:12

Her sitede aynı.facebook ta bitki bakımı ile ilgili bir guruba sordum direkt çekirdeği saksıya dikiyorlarmış..bende hacdan gelen hurmaların çekirdeklerini direkt dikicem.

Başa dön tuşu