KADIN

Evde bulacağınız 8 malzeme ile her türlü lekeyi çıkarın

Mum lekesi için buz, koltuk lekeleri içinse lastik eldiven kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Evde bulunan ve her tipte lekelere karşı savaşabileceğiniz 8 malzemeyi listeledik.

Buz küpleri:


Mum lekelerinden ve yapışmış sakızdan buz küpleri ile onları dondurarak kurtulabilirsiniz. Aynı şekilde lekeli ürünü buzdolabına koyarak da bu lekelerin donarak kaybolmasını sağlayabilirsiniz.

Diş fırçası:

Diş fırçaları durumlarına göre farklı amaçlarla kullanılabilir. Eski diş fırçaları, ulaşılması zor ara yüzeylerde biriken küf lekelerini ovmak için idealdir. Daha yeni durumda olan diş fırçaları ise sert olacaklarından yağ lekelerini ovmak için kullanılabilir.


Lastik eldiven:

Lastik eldivenler çoğu zaman temizlik yaparken elleri korumak için kullanılmıştır. Ama lastik eldivenlerle kanepe ve koltuklarda biriken hayvan tüyleri ve tozları temizleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Bunu yapmak için eldivenleri elinize giyin ve koltuk yüzeyini elinizle süpürün. Eldivene yapışan tüylerden elinizi ılık suya daldırarak kurtulabilirsiniz.

Kulak temizleme çubukları:

Klavye araları, ince yüzeylerdeki yağ ve toz lekelerini kulak temizleme çubuğu yardımıyla temizleyebilirsiniz.


Kağıt havlu:

Sıvı lekeleri yüzeyden emerek temizleyen kağıt havlu aynı zamanda mum lekeleri için de kullanılabilir. Bunun için, kağıt havluyu lekenin üzerine serin. Ilık ısı derecesindeki ütüyle üstüne nazikçe bastırın. Kumaştaki mum kağıt havlunun emiciliği sayesinde kağıt havluya geçecektir.

Kör bıçak:

Kör bir bıçak yardımıyla sert yüzey lekeleri kazınabilir. Kör bıçağın kullanılacağı yüzeyin narin olmaması önemlidir.

Oje çıkarıcı


Yanlışlıkla damlattığınız oje lekesini çıkarmakta oje çıkarıcı etkili olacaktır.

Maden suyu

Kırmızı şarap lekesi gibi ince pigmentli lekeler için etkili olan maden suyunu, lekenin üzerine döküp yarım saat bekleterek kullanabilirsiniz..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu