Ev Hanımları Artık Bunları Kullanıyor

Aslında herkes yemek yapmaktan zevk alabilir. Bu hayatınız boyunca kullanışlı olacak bir yetenektir. Ve bunu sürekli yapan insanlardan alınan tavsiyeler de size yardımcı olacaktır. Bu pişirme ipuçlarını öğrenince mutfakta etkinliğiniz artacak ve yemek yapma yeteneğiniz gelişecek.

Bu listede yer alan, usta şeflerin tavsiyeleri yalnızca yemek yaparken daha havalı görünmenizi değil, aynı zamanda çok daha kolay yemek yapabilmenizi sağlayacak. Bazen bu teknikler zor gelebilir ancak bir kez alıştıktan sonra eskisinden çok daha keyifle yemek yapacaksınız.

1. İşte bıçaklarınızı daha kolay kullanmanızı sağlayacak bir tavsiye: Bıçağın tutma kısmına birkaç lastik dolayın. Böylece daha iyi kavrayabileceksiniz.

2. Yine bıçaklarınız için bir tavsiye: Bıçağınızı keskinleştirmek için bir kupanın altını kullanın. Kupaların altındaki halkalar genelde metalden daha sert olurlar ve bıçağı bileyerek yeni bir keskinlik kazandırırlar.

3. Diyelim ki çorba yapıyorsunuz ve çok fazla tuz kattınız. Doğal olarak çorba mahvoldu, değil mi? Hayır! İçine bir tane çiğ, soyulmuş patates atın. Tuzun çoğunu çekecektir.

4.Şimdi de oldukça önemli bir pişirme tavsiyesi: Yemek yaparken her zaman kuru malzemelerinizi hacimle değil ağırlıkla ölçün. Çünkü un gibi kuru bir malzemeyi bir ölçü kabında ölçmeye kalkarsanız, ne kadar bastırırsanız bastırın hacmi başka şeyler doldurabilir.

5. Biftek pahalıdır ancak lezzetli bir biftek yemeği için bifteğin mükemmel kesilmiş olmasına gerek yoktur. Pançeta ya da üçgen şekilde kesilmiş biftekleri deneyin. Doğru yapılan bir marine ve pişirme süreciyle yine lezzetli bir et yiyebilirsiniz.

6. Yumurtalarınızı kasenin kenarında değil de düz bir yüzeyde kırarak omletinizin içine kabuk kaçmasını engelleyebilirsiniz. Böylece yumurtayı tam ortasından çatlatabilirsiniz.

7. Yumurtalarınızı süzgeçten geçirin. Kulağa çılgınca geliyor ama gerçekten işe yarıyor! Yumurtalarınızı file bir süzgeçten geçirmek fazla sıvının alınmasını sağlar ve size muhteşem saflıkta yumurta beyazları bırakır.

8. Yemek yaparken bir çöp kaseniz olsun. Tezgahınızda sürekli soyduğunuz kabuklar ya da çıkardığınız çekirdekler için boş bir kase bulundurun. İşiniz bittiğinde de temizlemesi kolay olacaktır.

9. Sonradan kullanmak için bir şeyleri donduruyorsanız, olabildiğince düz yerleştirmeye dikkat edin. Düz bir halde bırakılan çorba ve soslar çok daha hızlı çözülecektir. Aynı zamanda çok daha hızlı donarak zarar görmeyecektir. Kıymaları da bu şekilde saklayabilirsiniz.

10. Bütün bir tavuğu kızartacaksanız olabildiğince kuru olduğundan emin olun! Tavuğu kağıt havluyla kurulayın, biraz tuz ekleyin ve birkaç saat buzdolabında bekletin. Böylece derisi daha çıtır olacaktır.

11. Yiyecekleri bol yağda kızartırken, kızardıktan sonra direk tabağın üstüne almayın. Bir fırın telinin üstüne alın. Bu buharın yiyecekleri ıslatmasını önleyecektir.

12. Sarımsak soyma yöntemini bilmiyorsanız bu yorucu ve meşakkatli bir iş olabilir. Sadece bıçağı soyulmamış dilimin üzerine koyup elinizin tabanıyla bastırın, kabuk kolayca çıkacaktır.

13. Bıçakla zencefil soymak da tehlikeli bir işlem olabilir çünkü zencefilin şekli ve dış kabuğu hep farklı olur. Bunun yerine kabuğunu kazıyarak temizleyin. Hem daha etkilidir hem de parmağınıza zarar vermenizi önler.

Sizinde mutfakta işleri kolaylaştırmak için bildiğiniz yöntemler varsa yorum yaparak paylaşabilirsiniz.