KADIN

Eşyalarınızın Ömrünü Uzatan 10 Çılgın Öneri

Satın aldığınız eşyaları daha uzun süre kullandığınızda sadece cebiniz değil sinirleriniz de rahatlar. Bozulan yeni eşyalar sinirimizi bozar ve paramızı sokağa atmış gibi hissederiz veya marketten satın aldığımız fazla meyve sebzenin bozulması ciddi anlamda moral bozukluğu yaratır.Hayatınızı kolaylaştıracak başka bir içerik ile karşınızdayız.

Kıyafetler

Kıyafetlerinizi daha uzun süre kullanmak istiyorsanız yüksek sıcaklıklarda yıkamaktan ve kurutucu kullanmaktan kaçınmalısınız. Aşırı sıcağa maruz kalan kıyafetler zamanla renklerini kaybedecek ve solacaklardır. Kıyafetlerinizi asarak kurulamak onları daha uzun süre kullanabilmenizi sağlar. Özellikle pamuk, yün ve ipek kıyafetlerde ekstra dikkatli olmalısınız.Marketten fazla alınan meyve ve sebzeler

Gözümüze güzel gelen meyve ve sebzelerden bolca alıyoruz ancak bir kısmını tüketmeden bozulduğu için çöpe atmak zorunda kalıyoruz. Peki size bunu önlemenin yolu var desek? Aldığınız ürünleri ayrı ayrı poşetleyerek dolaba yerleştirin ve dolabınızın ayarını çok yükseltmeyin. Özel bir örnek verecek olursak muzlarınızı ayırıp teker teker saklamayın. Saplarından buzdolabı poşetiyle bağlayarak uzun süre dayanmalarını sağlayabilirsiniz.

Çorap kaçmasına son!

Tüm kadınların ortak bir sorunu olan çorap kaçmasının çözümü oldukça kolaydır. Satın aldığınız yeni çoraplarınızı ıslatın ve güzelce fazla suyu sıkın. Ardından buzluğa atın ve sabaha kadar orda kalmasına izin verin. Sabah kurumaya bırakın. Artık çoraplarınız kaçmayacaktır.Saç maşanızı temiz tutun.

Saç maşanızı temiz tutmazsanız saçınıza zarar verir ve maşanın ömrü hatırı sayılır ölçüde azalır. Bunu önlemek için çok basit bir karışım hazırlayarak sprey başlıklı bir şişeye doldurup kullandıktan sonra maşayı temizlemeniz yeterli olacaktır. Tek ihtiyacınız kabartma tozu ve su veya etil alkol kullanarak kolayca maşanızı temizleyin hem saçlarınız hem de maşanız size teşekkür etsin.

Teflon tavalar için kurallar.

Teflon tavalar hayat kurtarır. Saatlerce tava ovma veya fazla yağ kullanma derdi yoktur. Ancak bu tip tavaları uzun süre kullanabilmek için uygulamanız gereken birkaç kural var. Bulaşık teli kullanırsanız yüzeyini çizersiniz ve ömrünü kısaltırsınız. Yapmanız gereken süngerin yumuşak tarafı ile nazikçe ovmaktır.

Ayrıca eğer çok yüksek sıcaklıklara maruz bırakırsanız anında soğuk suya tutmak da tavanın ömrünü kısaltacaktır. Akşam yemeğinden artan yemeği tava ile dolaba atmayın. Tavayı boşaltın ve yıkayıp yerine kaldırın. Aksi halde birkaç saat aralıklarla çok sıcak ve çok soğuğa maruz bırakmış olursunuz.Ekmekleriniz hep taze kalsın.

Ekmeklerin sadece geceden sabaha bile ne kadar bayatlayabildiğini biliyoruz. Bunu önlemek için tek yapmanız gereken ekmek poşetinize bir adet kereviz atın ve ağzını bağlayın. Kereviz kuruyacak ancak nemi emen ekmeğiniz taze kalacaktır.

Kestiğiniz peynirin kenarları artık kurumayacak.

Tek yapmanız gereken kestiğiniz peynirin kenarına biraz tereyağı sürmek. Bu sayede peynirinizin kenarları sertleşmeyecektir.

Salatalarınızdaki yeşillikler hep taze kalsın.

Salatalar hazırlandıktan birkaç saat sonra canlı görüntülerini kaybeder. Eğer dün akşamki yemekten kalan salatayı yarın kahvaltıda yerim diyorsanız üzerini streç film ile örtün ve aynı şekilde lezzetli kalsın.

Çamaşırlarınızı yıkarken elma sirkesi kullanın.

En sevdiğiniz kıyafetlerin renklerini koruması için tek yapmanız gereken yıkarken biraz elma sirkesi kullanmak. Sadece renkleri korumakla kalmayacak, çamaşırlarınız hem güzel kokacak hem de yumuşatıcı görevi görecektir. Ayrıca bir sürü zararlı kimyasaldan korunmuş olacaksınız.

Soğanları dolaba koymayın.

Bazı gıdalar oda sıcaklığında gayet güzel muhafaza edilebilir. Zeytin yağı, patates, soğan, muz, kavun, karpuz, çikolata, çay, kahve ve sarımsak gibi birçok yiyecek ve içecek buzdolabına ihtiyaç duymaz hatta dolaba girdiğinde olması gerekenden farklı bir hale gelir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu