PÜF NOKTASI

Erken Kalkmanın Faydalarını Öğrenin!

Pek çok insan erken kalkmakta zorlanır. Yıllarca çalıştıktan sonra bile erken kalmak yine de insana zor gelebilir. Ancak hayattaki diğer her şeyde olduğu gibi, bardağın dolu tarafını görmek lazım. Bu nedenle size erken kalkmanın bazı faydalarından bahsedeceğiz. Bunun sayesinde erken kalkmaya daha fazla motive olmanızı ve bundan daha fazla zevk almanızı umuyoruz.

Zaman yönetimini geliştirir:

Belki genelde geç kalkıyorsunuzdur ve ardından her şeyi yetiştirebilmek için acele ediyorsunuzdur. Bunun sonucunda ya bazı şeyleri yetiştiremiyorsunuzdur, ya da yapılması gerekenleri gerekli özende halledemiyorsunuzdur. Tabi bunların yanında bir de kendinizi strese sokuyorsunuzdur. Diğer yandan, eğer erken kalkarsanız yapmanız gereken her şeyi yetiştirebilirsiniz ve bunları daha huzurlu bir şeklide halledebilirsiniz. Rahat bir banyo alırsınız, o gün giymek istediğiniz kıyafetleri acele etmeden seçebilirsiniz, kendiniz ve aileniz için lezzetli bir kahvaltı hazırlarsınız ve işe erken gidebilirsiniz. Kısacası, evden çıkmadan sevdiğiniz her şeyi yerine getirebilirsiniz.

Cildinize özen gösterin:

İlk olarak, eğer iyi bir uyku çekmezseniz, cildinizde kırışıklıklar ve lekeler oluşma olasılığı artar. Cildiniz nemsiz ve daha az esnek görünür. Bu nedenle erken kalmak daha az uyumak şeklinde yorumlanmamalıdır. Bu daha erken yatmakla da alakalıdır.

Huzur;

Eğer gün içerisinde yapmanız gereken pek çok şey varsa, bunları sabah halletmeniz daha kolay olur. Arabaların, çocukların, konuşan insanların gürültüsü ve sizi rahatsız edebilecek veya dikkatinizi dağıtabilecek diğer gürültüler söz konusu olmayacaktır. Örneğin sabahleyin kitap okumak akşam okumaktan daha verimlidir, çünkü gündüz tüm enerjiniz depolanmış olur ve daha huzurlu olursunuz.

Daha iyi kahvaltı edin;

Çoğu zaman sabahleyin bir şeyler yeme isteği yerini hızlıca bir fincan kahve içmeye ve belki bir meyve yemeye bırakır. Ama eğer erken uyanırsanız, vücudunuzun gün içerisinde ihtiyacı olan kalori miktarını rahat bir şekilde alabileceğiniz sağlıklı bir kahvaltı yapabilirsiniz. İdeal bir kahvaltı yağ, lif ve mineraller içerir.

Egzersiz;

Günün herhangi bir saatinde gerçekleştireceğiniz egzersiz faydalıdır, ancak sabahleyin gerçekleştireceğiniz egzersiz metabolizmanızı hızlandırır ve zihinsel yeteneklerini keskinleştirir. Bu, vücudunuzun en iyi dinlenmiş olduğu ve fiziksel efor için en hazır olduğu zamandır. Artık sabah erken kalkmanın faydalarını öğrenmiş oldunuz, ancak günlük rutininizde değişiklikler yapmak o kadar kolay olmaz. Bu nedenle aşağıdaki adımları takip etmenizi öneriyoruz. Böylece günler geçtikçe erken kalkmak daha kolay olur.
Değişimi yavaşça gerçekleştirin;

Aklınızda bulundurmanız gereken önemli bir bilgi, değişimi yavaşça gerçekleştirmeniz gerektiğidir. Uyku alışkanlığınızı yavaşça, örneğin her zamankinden 10 dakika daha erken kalkarak gerçekleştirin. Aynı şekilde her zamankinden 10 dakika da erken yatın. Bunu her gün tekrarladıkça kısa bir süre içerisinde günlük aktivitelerinize daha erken başlayabileceğiniz ve işlerinizi huzur içerisinde yapabileceğiniz şekilde erken kalkabilirsiniz.

Alarm saatini uzakta tutun;

İnsanlar çoğu zaman alarm çalınca bunu bilinçsizce kapadıkları için uyumaya devam ederler. Benzer bir şekilde, 5 dakika daha uyumak için susturma düğmesine basabilirler ve beş dakika sonra bunu yine tekrarlayabilirler. Bu nedenle alarm saatini yataktan uzanamayacağınız bir yere yerleştirmekte yarar var. Tercihen ayağa kalkmanızı gerektirecek bir yere yerleştirin. Böylece kalktığınızda kendinizi daha uyanık ve güne daha hazır hissedersiniz.

Pozitif düşünün;

Başta da belirttiğimiz gibi, bardağın dolunu tarafını görmeniz lazım. Erken kalkmayı yapmak zorunda olduğunuz bir şey olarak görmeyin. Erken kalktığınızda yapabileceğiniz onca şeyin değerini görün. Örneğin, bir hobiniz varsa ama yoğunluktan gün içerisinde buna vakit ayıramıyorsanız, erken kalmak bunun için en iyi çözüm olacaktır..!!!!!

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
serpil karakış
Ziyaretçi
18 Kasım 2017 00:01

Keşke yapabilsem ama olmuyor olamıyor

Başa dön tuşu