PÜF NOKTASI

Diyabet İçin İncir Yaprağı!

Diyabete karşı tüm umutları yitirmişken, her şey böyle değişti;
Yapılan çalışmalarda incir yaprağı ekstresinin şeker hastalarında kan glukoz değeri anlamlı derecede düşürdüğü, insülin kullanan diyabet hastalarında daha az insulin dozuna ihtiyaç duyduğunu göstermiştir.Bu sayede ilaç yan etkilerinin de azalmasına yardımcı oluyor. Ayrıca İncir yaprağı ekstresinin kullanımıyla tokluk kan şekerinin de kontrol altında tutulabileceği belirtilmiştir.

Peki incir yaprağını ne zaman toplamalı, hangi şartlarda kurutmalıyız?
Sonbaharda toplanmış ve ortalama 250C de gazete üzerine yaprakları açarak kurutmanızı öneririm. Kuruyan yaprakları elinizde toz haline getirebilirsiniz.

Nasıl hazırlamalı ve hangi dozda kullanmalıyız?

İncir yaprakları yapılan çalışmalarda eczacılık ta dekoksiyon yöntemi adı veriln yöntemle hazırlanmış ve çalışma sonuçlarına bu şekilde ulaşılmıştır. Yani ortalam 2-3 çay kaşığı toz edilmiş incir yaprağı üzerien bir bardak soğuk su ekleyip yaklaşık 1-2 dk kaynatıp, 5 dk kadar bekledikten sonra süzünüz. Günlük 1 bardak kadar sabah kahvaltısıyla birlikte içmenizi öneririm.DİYABETİ NASIL YENDİM?

İncir yaprakları, kandaki glükozu astrenjan ve düzenleyici özellikleri ile doğuya özgü şifa tariflerinde çok iyi bilinir, bu nedenle diyabetin doğal tedavisine takviye olarak çok önemli bir yer kaplar. Muhtemelen insanların çoğu incir ağaçlarının çok faydalı besinlere dahil olduğunu bilmiyordur. Ancak bu faydayı sadece çok lezzetli ve sağlıklı meyvesi vermez, ayrıca yaprakları da sağlığımız için çok değerlidir.

İNCİR YAPRAKLARI VE DİYABET:

İncir yaprakları yüksek miktarda doğal insülin içerir, bu nedenle yaprağını tüketmek, insülin enjekte etme ihtiyacını azaltır. Şeker hastalığı olanlar için mükemmel doğal bir yöntem olabilir.

İncir Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

İncir Yaprakları Çayı: Üç incir yaprağını yarım litre suya koyun ve 15 dakika kaynatın. Suyu süzerek İçme suyu olarak kullanın, bir ay içinde sonuçları görmeye başlayacaksınız.

Bu çayın iyi geldiği başka kullanım alanları:

Trigliseritlerin seviyesinin düşürülmesinde incir yaprakları: İncir yaprakları vücuttaki trigliseritlerin seviyesini düşürür, bu nedenle düzenli olarak tüketilmesi gerekir; bu da kalp krizi ve obeziteyi önler. Ülsere karşı incir yaprağı Ülser karşısında iyi bir çare olarak; incir yapraklarını çiğneyin ve ortaya çıkan suyu yutun. İncir en çok lif içeren meyvelerden biridir bu yüzden onu tüketmek sindirim sistemine faydalı olacaktır. Öte yandan, vücudumuzun sindirim sistemini hızlandırdığı için, obez insanların veya kilo vermek isteyenlerin de tüketmesi önerilir. Aynı zamanda kabızlığa karşı mücadele eden doğal bir müshildir.İncir yapraklarıyla, bronşit, astım ve diğer solunum yollu hastalıkları için evde hazırlanabilecek iyi bir tedavi olacaktır. Lif, önemli miktarda potasyum kaynağı olup, aynı zamanda kan basıncını kontrol altına alabilecek mineral yuvasıdır, bu nedenle bu meyveyi hipertansiyon hastalarının da tüketmesi önerilir. Çalışmalar incirlerin antioksidan özelliğe sahip olduğunu göstermiştir. Vücuttaki bu bileşenlerin artmasını sağlamak için her gün iki orta boy kuru incir tüketin. Kemik Değerleri Yoğunluğu İncir ayrıca vücudumuz için iyi bir kalsiyum deposudur ve kemik yoğunluğunu da destekler. Kemikleri güçsüzleştiren idrar yoluyla atılan kalsiyum kaybını önler. Bu özelliğiyle de kemikleri büyük ölçüde etkilenen menapoza girmiş kadınların özellikle tüketeceği önemli bir meyve haline gelir. O zaman, bu lezzetli meyveyi gündelik beslenmemize dahil etmeye başlıyoruz.

İNCİR MEYVESİ FAYDALARI:

Akciğerlerin temizlemesine yardımcı olması, balgam söktürücü gücünden gelir. Bu nedenle, bronşit, soğuk algınlığı, fazla mukus gibi solunum yolu hastalıklarına yakalanırsanız incir yaprakları ve meyveleri size iyi gelecektir. Bu meyve, mukus fazlalığının ortadan kaldırılmasına ve daha rahat hissetmemize yardımcı olacaktır. Müshil olarak etkisi de dikkate alınmalıdır, bu nedenle kabızlık ya da midede sorun yaşıyorsanız incir alımını şiddetle tavsiye ederiz. Bağırsakları iyileştirmek için iyi bir destektir. Buna ek olarak, anti romatizmal özelliklere atfedildiğinden, bu hastalığın aile geçmişinde kemik hastalığı olan bireylere de incir tüketmeleri önerili.

Bunun yanı sıra düzenli spor yapanlar ve eklemleri aşınmaya maruz bırakan kimseler de bu meyve ve yapraklarından faydalanmalıdır. Herkes incir yiyebilir, diyetinize hemen dahil etmeniz önerilir, çünkü kolayca sindirilebilen bir besindir, çok hızlı sindirilmesinin yanı sıra midenizi korur, böylelikle gastrit oluşumuna ve mide ekşimesi, reflü gibi hastalıkların da oluşmasını önlemeye yardımcıdır… Bu besin sindiriminize ve genel sağlık kondisyonunuza da destek olacaktır. Karaciğerde ve böbrekte oluşan taşlardan kurtulmak için iki inciri ezin, üzerine biber ya da zencefil ekleyip macun kıvamına gelene kadar ezmeye devam edin.

Kurtulana kadar da günlük olarak tüketin..İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu