SAĞLIK

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir!

Diş ağrısını doktora gitmeden dindirmek için türlü türlü uygulamalar deniyoruz.

Dişin üzerine alkol, kolonya ya da aspirin koymak, en çok denenen yöntemler arasında.

Peki bu yöntemler gerçekten işe yarıyor mu, en önemlisi de zarar veriyor mu?

Diş Hekimi Recep Eşkar, konu ile ilgili önemli uyarılarda bulundu ve diş ağrısını geçirmeye yardımcı 6 altın öneri sıraladı.

Diş ağrısını geçirmek için kulaktan dolma bilgilerle hareket etmenin zararlarını anlatan Hospitadent Diş Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Diş Hekimi Recep Eşkar, uyardı: Dişe alkol, kolonya ve aspirin koymak kesinlikle doğru değil. Peki diş hekimine gitmeden önce deneyebileceğimiz zararsız yöntemler var mı? Eşkar, diş ağrısı için altın niteliğinde 6 öneri sıraladı.

1- Diş fırçalamak çürüğe sıkışmış ve ağrıya neden olan besinleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Dişlerin diş ipi ile temizlenmesi ve fırçalama ağrının azalmasına neden olur.

2- Sirkeli su ve tuzlu su gargarası diş ağrılarını kısmen uyuşturur. Dişi bakterilerden temizler ve şişlikleri azaltır. Diş eti ve açık diş çürüklerine dezenfektan etkisi vardır.

3- Diş hekiminizin önerisiyle ve kullanım şartlarına uyarak ağrı kesici almanız ağrınızı belirli bir süre için geçirecektir.

4- Dişe kesinlikle aspirin, kolonya, alkol konulmamalı bunların yerine karanfil yağı tercih edilmelidir. Karanfil yağı veya kuru karanfil yüzyıllardır enfeksiyonu tedavi etmede kullanılır. Diş ağrısına iyi gelen karanfil yağı anestezik ve antiseptik özelliklere sahiptir. Eugenol denilen güçlü bir madde içerir. Bakteri öldürmeye yarayan bu madde diş macunlarında da vardır. Kuru karanfil ağrıyan bölgeye konup bekletilirse o bölgeyi uyuşturarak ağrı hissini azaltır. Ayrıca antibakteriyel özelliğinden dolayı çürük dişin çevresindeki zararlı bakterilere etki eder.

5- Buz uygulaması; ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulaması ya da soğuk su ile ağzı çalkalama geçici olarak ağrıyı hafifletebilir. Bu durumun tam tersi olarak ağrıyan diş bölgesine sıcak kompres uygulaması ya da sıcak su ile ağzı çalkalama geçici olarak ağrıyı hafifletebilir.

6- Gece diş ağrısı oluşmuşsa, yatar durumda olmak ağrıyı artıracağından yastık yükseltilebilir.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu