SAĞLIK

Dildeki Bu Tabaka Şeker Hastalığı Belirtisi!

Diliniz sağlığınızı ele veriyor! Dil, tat alma duyusunu gerçekleştirmesinin yanı sıra vücudunuzda büyük görevleri bulunur. Bu organ siz farkında olmadan sağlığınız hakkında çeşitli işaretler veriyor olabilir.

Düzenli olarak sağlık kontrolünden geçenler bilirler. Diş doktorları haricinde diğer doktorlarda kişileri muayene ederken geniş çaplı bir ağız muayenesi yaparlar. Bunun neden yapıldığını bilmiyorsanız birazdan vereceğimiz bilgileri dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz.

İşte dilinizin sağlığınız hakkında söyledikleri:

Parlak ve kızarık dil

Sağlıklı bir kişinin dili genellikle pembe olur. Parlayan ve kırmızı halde olan bir dil, anemi hastalığı, ciddi B12 eksikliğinin habercisi olabilir.

Dilin üzerinde kremsi bir katman olması:

Dil üzerinde yer alan kremsi beyaz taka bağışıklık sisteminizin tehlikede olduğunu göstrebilir. Eğer bu tabaka giderek büyüyorsa ve hiçbir şekilde azalma göstermiyorsa sedef hastalığı, diyabet ve obezite gibi hastalıkların neden olduğu söylenebilir. Bu durum yıllarca devam edebilir. Kronik oral kandidiyazis, HIV veya lösemi gibi altta yatan ciddi bağışıklık sistemi hastalıklarını da işaret ediyor olabilir. Aman dikkat!

Dilde kalın sarı tabaka:

Dilde meydana gelen aşırı sarı kalın tabaka, vücudun aşırı sıcak olması ve bakteri yüklenmesinden kaynaklanıyor olabilir. Kötü ağız hijyeni, aşırı ağız solunumu ve ateş papilla bakterilerinin aşırı yayılmasının nedenlerindendir. Dildeki kalın ve sarı kaplama genellikle zararsızdır ve ağız hijyenine dikkat ederek tedavi edilebilir olsa da, aynı zamanda büyük bir hastalığın belirtisi olabilir. Entegre Geleneksel ve Batı Tıp Çin Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, bazı kalp hastalarındaki inmenin öncüsü olduğu kabul edilmiştir.

Dilde ağrısız kabarcıklar:

Eğer düzenli olarak sigara içiyorsanız ve ağzınızda sürekli bu tip yaralar oluşuyorsa bu durum ağız kanserinin bir belirtisi olabilir. Genellikle kırmızı ve beyaz kabarcıklar şeklinde kendini gösterir. Genellikle kırmızı olanların tehlikesiz olduğu söylenir. Ancak Ulusal Diş ve Kraniofasial Araştırma Enstitüsünün yaptığı araştırmalara göre, , kırmızı kabarcıkların beyaz olanlara göre oluşma olasılığı daha düşük olmasına rağmen, kırmızı olanlar, kanser hastalığının belirtisi olabiliyor.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu