HABERLER

DİKKAT Bu İlaç Kanser Yapıyor !!!

Yüksek tansiyon için piyasada birçok ilaç bulunuyor. Çünkü bu sağlık sorunu tedavi edilmediğinde ciddi kalp problemlerine yol açarak sağlığı tehlikeye sokuyor.

Ancak, piyasada uzun zamandır bulunan bir ilaç son zamanlarda toplatılmaya başlandı. İlacın beklenmeyen bir şekilde kansere sebep olduğu ortaya çıkınca firma acilen tedbir alarak tüm ilaçları toplattı.

Kansere sebep olan ilacın içindeki sorunlu etken maddenin adı “valsartan”. Bu etken madde içerikli ilaç sahipleri olan Princeton Eczacılık ve Solco Sağlık ve Bakım Şirketleri valsartan içeren tüm ilaçları gönüllü olarak piyasadan çekti.

Hayvan deneylerinde karaciğer, böbrekler ve solunum yollarında kansere sebep olduğu görülen ilacın, insanlar üzerinde henüz böyle bir etkisine rastlanmadı.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, ilacı üreten şirketlerin bu etkilerinden habersiz olduğunu ve bilerek kusur işlemediklerini söyledi.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesinin, İlaç Değerlendirme ve Araştırma Direktörü Dr. Janet Woodcock tüm valsartan içeren ilaçları incelediklerini ve bazı ilaçların kendi standartlarına uymadığını belirterek şirketleri bu ilaçları toplatmak için harekete geçirdi.

Toplatılan ilaçlardan bazıları: Valsartan – Major Eczacılık, Varsaltan – Solco Sağlık ve Bakım, Valsarltan / Hidroklorotiazit (HCTZ) – Solco Sağlık Bakım, Valsartan – Teva Eczacılık Endüstri Şirketleri.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi bu ilaçların hepsini güvenli olduklarına dair belgeleri tamamlanana kdar izlemeye aldı.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu