HABERLER

DEPREMİN ARDINDAN PEŞ PEŞE ACI HABERLER GELDİ

Son dakika: Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından Elazığ Valiliği ve Malatya Valiliği’nden yapılan açıklamalara göre, 8’i Elazığ, 6’si Malatya, biri Diyarbakır’da olmak üzere 15 kişi hayatını k-aybetti.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde, yerin 10 kilometre derinliğinde 6.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem, Malatya, Diyarbakır ve Adıyaman başta olmak üzere birçok ilde hissedildi.

15 KİŞİ HAYATINI K-AYBETTİ

Elazığ’daki 6.8 büyüklüğündeki depremde ö-lü sayısı 15’e yükseldi. Elazığ Valiliği ve Malatya Valiliği’nden yapılan açıklamalara göre, 8’i Elazığ, 6’sı Malatya’da, 1’i Diyarbakır’da olmak üzere 15 kişi hayatını ka-ybetti.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Malatya’da üç ilçede 45 kişinin ya-ralandığı bildirildi. Elazığ’da da 225 kişinin y-aralandığı açıklandı.

DİYARBAKIR’DA BİR KADIN K-ALP K-RİZİNDEN Ö-LDÜ

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde depreme evde yakalanan bir kadın kalp k-rizi geçirdi. Hastaneye kaldırılan yaşlı kadın, yapılan tüm mü-dahalelere rağmen k-urtarılamayarak hayatını ka-ybetti.

Merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesinde saat 20.55’te 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Diyarbakır’ın Bismil ilesinde de hissedilen deprem anında Fırat Mahallesi’nde oturan 80 yaşındaki Sultani Sürer, kalp k-rizi geçirdi. Yakınlarının haber vermesi üzerine olay yerine 112 A-cil Sağlık ekibi sevk edildi. Ambulansla hastaneye kaldırılan 80 yaşındaki Sürer, burada yapılan tüm m-üdahalelere rağmen k-urtarılamayarak hayatını ka-ybetti.

---Sponsorlu Bağlantılar---

AFAD’DA U-YARDI

AFAD’dan gelen uyarıya göre, “A-fet bölgesindeki h-asarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Telefon görüşmelerinde mümkünse web tabanlı uygulamaların ve SMS’lerin tercih edilmesi önem arz ediyor” ifadeleri kullanıldı.

60 ARTÇI S-ARSINTI MEYDANA GELDİ

AFAD’dan Sivrice’de meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası büyüklükleri 2.7 ile 5.4 arasında değişen 60 artçı deprem kaydedildiği bildirildi.

DOĞALGAZ P-ATLAMASI SONUCU YA-NGIN ÇIKTI

Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde h-asar gören binalardan birinde gerçekleşen doğalgaz p-atlaması sonucu ya-ngın çıktığı bildirildi.

---Sponsorlu Bağlantılar---

KIZILAY’DAN BAĞIŞ ÇAĞRISI

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, Twitter adresi üzerinden Elazığ depremi ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bölgedeki vatandaşlarımızın olumsuz şartlardan korunması için ihtiyaç duyulan malzemeleri bölgeye sevk ediyoruz. Kizilay destekleriniz için ‘Deprem’ yazın, 2868’e SMS yollayın, 10 lira katkıda bulunun. Dilediğiniz kadar gönderebilirsiniz. Gün dayanışma günü” dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Deprem sonrası Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6,5 ş-iddetinde bir deprem meydana gelmiştir. Hepimize geçmiş olsun. Can kaybı yaşanmaması en büyük temennimizdir. Tüm kurumlarımız seferber edilmiştir.Vatandaşlarımızın yetkililerin açıklama ve yönlendirmelerini takip etmelerini rica ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“100’E YAKIN Y-IKILAN EV, 8-10 YA-RALI VAR”

Pötürge Belediye Başkanı Mikail Sülük, deprem sonrası ilk açıklamasında can kaybı olmadığını vurgularken, “100’e yakın yıkılan ev var, insanlar kendilerini dışarıya atmış ama hayvanlar altında kalmış. 8-10 y-aralı var. İnsanları meydanlarda topladık. K-riz masası oluşturduk” dedi.

4 KİŞİ ENKAZ ALTINDA KALDI

Elazığ’ın Sivrice ilçesine bağlı Çevrimtaş Köyü Muhtarı Ramazan Alparslan, 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından CNN TÜRK canlı yayınına bağlanarak 4 kişinin enkaz altında kaldığını söyledi.

İMAMOĞLU: YARDIMA HAZIRIZ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Elazığ’da meydana gelen ve Doğu Anadolu’daki birçok şehri etkileyen 6.5 ş-iddetindeki deprem sonrası açıklama yaptı. İmamoğlu, “Elazığ merkezli gerçekleşen depremin can ve mal kaybına yol açmaması en büyük temennimiz. Tüm bölge halkına geçmiş olsun, gelişmeleri yakından takip ediyoruz. İBB olarak her türlü yardım için hazırız” dedi.

SOYLU VE KURUM ELAZIĞ’A GİDECEK

İçişleri Bekanlığı’nın verdiği bilgiye göre; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum incelemelerde bulunmak üzere Elazığ’a gidecek.

ARAMA KURTARMA EKİPLERİ GÖNDERİLDİ

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen depremin ardından Erzurum, Tunceli ve Erzincan’dan arama kurtarma ekipleri, yardım malzemeleriyle bölgeye gönderildi. Erzurum İl A-fet ve A-cil Durum Müdürü Selahattin Karslı yaptığı açıklamada, depremin ardından 5 ekibi destek için bölgeye gönderdiklerini söyledi.

UMKE, Türk Telekom, itfaiye ve elektrik arıza ekiplerinin de bölgeye hareket ettiğini dile getiren Karslı, “Yaklaşık 100 kişilik ekibi bölgeye gönderdik. Yardım ve çadır malzemesi dolu 2 tır bölgeye hareket etti” dedi.

DEPREM SURİYE’DE DE HİSSEDİLDİ

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen deprem, Suriye’nin kuzeyinde de hissedildi. Elazığ’ın Sivrice ilçesi merkezli 6,8 büyüklüğündeki deprem, Suriye’nin kuzeyindeki İdlib, Azez, Bab, Cerablus, Çobanbey, Afrin ve Telebyad bölgelerinde hissedildi.

Söz konusu bölgelerde vatandaşlar, panik halinde sokağa çıkarken, can ve mal kaybı yaşanmadı.

KILIÇDAROĞLU, ELAZIĞ VALİSİ İLE GÖRÜŞEREK BİLGİ ALDI

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Elazığ’da meydana gelen deprem nedeniyle, Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım ile telefonda görüştü. Vali Kaldırım’dan ortaya çıkan tablo ile yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alan Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Elazığlılara geçmiş olsun dileklerini iletti. Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’la da görüşen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcısı, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’yı, yürütelen çalışmalara destek verilmesi için görevlendirdi.

BAKNA TURHAN’DAN AÇIKLAMA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Deprem nedeniyle iletişimi olumsuz etkileyen çok önemli bir durum bulunmamaktadır. Tedbiren bölgeye mobil baz istasyonları sevk edilmiştir. Ancak yine de telefon görüşmelerinin kısa tutulması ve mümkünse internet aramasının tercih edilmesi, iletişimin sağlıklı bir şekilde sağlanması için önem taşımaktadır.” ifadesini kullandı.

FUAT OKTAY: GEREKLİ ÇALIŞMALARI TİTİZLİKLE YÖNETİYORUZ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, deprem sonrası Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Vatandaşlarımıza resmi açıklamaları takip etmeleri ve yapılan uyarıları dikkate almalarını önemle hatırlatıyor, milletimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Önceliğimiz vatandaşlarımızın can güvenliğidir. Depremden etkilenen illerdekurumlarımız tam bir koordinasyon içerisinde gerekli çalışmaları yapmaktadırlar. Elazığ Sivrice’de meydana gelen deprem sonrası ilk andan itibaren Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve verdiği talimatlarla başta ilgili bakanlarımız olmak üzere tüm bakanlarımız ve kurumlarımızla birlikte süreci çok yakından takip ediyor, gerekli çalışmaları titizlikle yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.

“400 KİŞİ KAPASİTELİ YURDUMUZU VATANDAŞLARIMIZA AÇIYORUZ”

Malatya Valisi Aydın Baruş, yaptığı açıklamada “Pütürge ilçemizde yaklaşık 400 kişi kapasiteli yurdumuzu vatandaşlarımızın barınması için açıyoruz” dedi.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ERBAŞ: VATANDAŞLARIMIZ GECEYİ CAMİLERDE GEÇİREBİLİR

Elazığ’daki deprem sonrası Twitter hesabından açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş,”Elazığ ve Malatya’da vatandaşlarımız, görevlilerimiz rehberliğinde uygun olan camilerimizde geceyi geçirebilir” dedi.

“İLÇE MERKEZİNDE CAN KAYBI YOK”

Elazığ’ın Sivrice Belediye Başkanı Turgay Gündoğan, “İlçe merkezinde can kaybı yok. Cam kırığı veya eşya düşmesi sonucu hafif ya-ralılarımız var. Bunlar da sağlık ekiplerimizin m-üdahalesi sonucu ayakta tedavi edildi. Vatandaşlarımıza olası artçı s-arsıntılar dolayısıyla evlerine girmemeleri konusunda uyarılar yapıyoruz.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı