SAĞLIK

Çörek Otunun Hiç Bilmediğiniz Faydaları..

Hamur işlerinin vazgeçilmez süs malzemesi çörek otunun faydaları anlatmakla bitmez. Başta Türkiye olmak üzere, bütün ülkelerde bitkisel tedavi amacıyla kullanılır.

Depresyonu önlüyor

Çörek otunu sadece hastalandığınız zaman değil, iyi hissettiğinizde de koruyucu olarak tüketebilirsiniz. Bazı çalışmalara göre, çörek otu tüketimi başta bağışıklık sistemi olmak üzere solunum yolları, kanserler, diyabet, romatizma ve mide hastalıklarına karşı koruyucu etki gösteriyor. Ayrıca depresyon ve anksiyete gibi rahatsızlıkları önleyebileceği bildiriliyor.

Kan şekerinde denge sağlıyor

Araştırmalar, günlük 2 gram çörek otu tüketiminin insülin direncinde azalma, açlık kan şekerinde denge sağladığını gösteriyor. Ayrıca pankreastaki diyabetten sorumlu beta hücrelerinin de çalışmasını olumlu yönde etkiliyor.

Medical Science Monitor’da yayımlanan bir çalışmada, geleneksel tedaviye direnen çocukların nöbet sıklığının azalmasında çörek otunun etkili olduğu saptandı. Çörek otunun anti – konvülsif (istek dışı kasılmaları önleyen) etkileri olduğu bildirildi.

Çalışmalar, çörek otunun özellikle kolon kanseri hücrelerinin büyümesini engelleyerek anti – kanserojen etki gösterdiğini söylüyor. Fareler üzerinde yapılan başka bir çalışmada da hiçbir yan etki görülmeden çörek otunun kolon kanseriyle savaşabileceği bulundu.

Antibiyotiğe dirençli enfeksiyon: Pakistan Lahore sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar sonucu çörek otunun antibiyotiğe direnç gösteren ve ölümcül sonuçlar doğurabilen enfeksiyona (MRSA) karşı olumlu etkileri olabileceği bulundu.

Çörek otunun kalp krizi sonucu oluşabilecek hasarı en aza indirdiği bildiriliyor.

Yapılan birkaç çalışma çörek otu özü tüketiminin meme kanseri hücrelerinde tümör büyümesini engelleyebileceğini gösteriyor.

NASIL KULLANILIR?

Sabah kahvaltılarında tükettiğiniz yulaf ezmesi, meyve ve yoğurt karışımına ekleyebilirsiniz.

Ara öğünlerde ya da kahvaltılarda ekmeğinizin üzerine çörek otlu avokado sos sürerek tüketebilirsiniz.

Öğle ve akşamları salatalarınıza ilave edebilirsiniz.

Ev yapımı böreklerinizin üzerine bolca serpebilirsiniz.

Çörek otu, belli bir hastalık için tedavi edici değildir, etkisini ilaç gibi hemen gösteremeyebilir. Etkisini göstermesi için düzenli ve sürekli olarak kullanmanız gerekir. En az 1 – 2 ay olmak üzere, ortalama 6 ay devam edilmesi önerilir.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu