PÜF NOKTASI

Çiğ Tüketildiğinde Daha Sağlıklı Olan 8 Yiyecek

Asırlarca geliştirilen tüm farklı yemek pişirme ve hazırlama yöntemleri sayesinde, vücudumuzun ihtiyacı olan besleyici maddelerle dolu çeşit çeşit yemekler yapabilmenin tadını çıkarmak mümkün oldu.

Pişireceğimiz yiyeceklerin besin değerini en yüksekte tutmak için kullandığımız fırınlama, buharda pişirme ve ızgara yötemleri sağlıklı olanlarından bazılarıdır.

Bununla birlikte, bazı yiyecekler %100 doğal halinde tüketildiğinde daha besleyici olabiliyor.

Bazılarının tadı pişirince daha güzel olsa da belirli yiyeceklerin çiğ yendiğinde daha fazla vitamin ve mineral sağladığı kanıtlanmıştır.

Bunun sebebi, ısının ve pişirirken yemeğe eklediğimiz şeylerin bazı temel besin maddelerini parçalamasıyla yiyeceklerin sağlığınıza olan faydasını azaltmasıdır.

Burada, pişirilmeden tüketildiğinde daha sağlıklı olan 8 yiyeceğin bir listesini hazırladık.

Ne olduklarını öğrenin!

1. Pancar

Pancar en yüksek doğal şeker ve temel besin maddeleri oranına sahip olmasıyla ünlü bir sebzedir.

Yüksek miktarda içerdikleri:

Vitaminler (A, B ve C)
Mineraller (potasyum, magnezyum, demir)
Lif
Buna ek olarak, düzenli tüketildiğinde bağışıklık sisteminizi, kan dolaşımınızı ve diğer önemli fiziksel ve zihinsel kısımlarınızı destekler.

Pancarı pişirmemenizi önermemizin sebebi bu işlemin içeriğindeki folik asidi %25 azaltmasıdır ki bu da beyninizin ihtiyacı olan bir bileşendir.

2. Brokoli

Brokoli neredeyse diğer tüm sebzelerden daha fazla C vitamini, potasyum ve besin maddesi içerir. Vücudunuz için harikadır.

Ayrıca önemli ölçüde sülforafan içerir; bu bileşen kalp ve bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıklara ve kansere yakalanma riskini düşürmesiyle ilişkilendirilir.

Journal of Agricultural and Food Chemistry’de (Tarım ve Gıda Kimyası Bülteni) yayınlanan bir araştırmaya göre brokoliyi çiğ tüketen kişiler, bu maddeyi ve diğer vitamin ile mineralleri daha kolay absorbe eder.

3. Soğan

Soğan vücudunuz tarafından emildiğinde kanseri önleyen, anksiyeteye ve kalp sağlığına iyi gelen bir bileşen olan allisin içerir.

Ancak pişirildiğinde bu bitkisel besin maddesinin değeri düşer ve vücudunuz tarafından emilmesi daha zor bir hal alır.

Çiğ tüketildiğinde size sunacağı tüm avantajlardan yararlanabilmek için ideal olan salatalara ve içeceklere eklemenizdir.

4. Kırmızı biber

Bu sebze tavsiyen edilen günlük C vitamini değerinin neredeyse üç katını içerir. Ayrıca harika bir B6 ve E vitamini ile magnezyum kaynağıdır.

Kısa bir süre pişirmek tadını ve besin maddelerinin çoğunu korumasını sağlayacaktır. Buna karşın, yüksek ısıda pişirmek C vitamini ve diğer besin maddelerini kaybetmesine yol açar.

5. Kuruyemiş

Kuruyemiş en yüksek kalorili yiyecekler grubuna girse de önemli bir sağlıklı yağ, protein ve antioksidan kaynağıdır.

Bu besin kötü kolesterolü düşürür ve kan dolaşımı sorunları ile kardiyovasküler sistemle ilgili rahatsızlıklarda yardımcıdır.

Bununla birlikte, daha fazla vitamin ve mineral sağlayacağı için çiğ yenmesi en iyisidir. Ayrıca genetiğiyle oynanmış yağ da içermez.

Lezzetli seçeneklerden birkaçı:

Badem

Kaju

Fındık

Ceviz

6. Taneli ufak meyveler

Kurutulmuş taneli meyveleri mısır gevreğine eklemek ve karışık çerez şeklinde tüketmek bir sağlıklı beslenme trendi haline geldi, özellikle de kahvaltıda ve atıştırmalık olarak.

Malesef bu meyveler kurutulduğunda aynı besin değerini koruyamaz. Ayrca, bu şekilde işlendiklerinde bazen içerisindeki şeker ve kalori üç katına çıkar.

Tamamen kurutuldukları için doğal halindeyken bulundurdukları suda çözünen vitamin ve minerallerini kaybederler.

7. Hindistan Cevizi

Bu lezzetli meyveyi çikolatalara, tatlılara ve pastalara kullanmaktan ziyade çiğ tükettiğimizde daha besleyicidir.

Yağı ve sağlıklı suyuyla ünlü Hindistan cevizi, kalp ve beyin sağlığını güçlendiren temel orta zincir yağı içerir.

İşlendiğinde yüksek miktarda besin maddesini kaybeder ve vücudunuz için faydalarını azaltır.

8. Sarımsak

Tüm yemeklerde kullandığımız sarımsak allisin ve antioksidan bakımından zengindir. Vücudunuz için harika bir besindir.

Bir araştırmada, sarımsağı çiğ tüketmenin akciğer kanserine yakalanma riskini azalttığı keşfedilmiştir.

Ancak herhangi bir pişirme işlemi içeriğindeki vitamin ve minerallerinde %90’a kadar kayba yol açar.

Bu yiyecekleri pişirmeye mi alışmıştınız? Artık çiğ tüketildiklerinde vücudunuz için ne kadar iyi olduğunu öğrendiğinize göre besin maddelerinden %100 yararlanabilmek için yeni tarifler deneyin.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu