PÜF NOKTASI

Çiçeklerin Dibine Süt Dökerseniz

Bitkilerinize süt vermenin yararları:

Şayet nebatlarınızı yalnızca su ile besleyeceğinize inanıyorsanız yanılıyorsunuz. Nebatlarınıza süt verdiğinizde de oldukça randımanlı ve yararlı olabiliyor. İşte sütün yalnızca insanlar ve hayvanlar için olmadığını gösteren ispat eder. Sütü yalnızca insanlar ve hayvanlar değil nebatlarda seviyor.

Üstelik süt nebatlar için bir hayli açıdan yararlı. Süt, içerisindeki kalsiyum sayesinde tıpkı insanlar için olduğu gibi nebatlar içinde savunucu ve besleyicidir. Bahçe ve nebatlarınıza düzenli olarak yağlı süt verirseniz kene, fidan biti ve yaprak biti gibi haşerelerden kurtulabilirsiniz. Bahçe alet ve edevatlarınızı dezenfekte etmek için kimyevi ve pahalı sıvılar kullanmak yerine sütün antiseptik özelliğinden istifade ederek temizleyebilirsiniz. Nebatınızın çürümesini veya küflenmesini engellemek istiyorsanız sütü biraz sulandırarak nebat yüzeyine sıkabilirsiniz.

Bunun için hazırlamanız şart olan karışımda bir ölçü süte2 veya 3 ölçü miktarında su ilave etmelisiniz. Ve bu karışımı 10 günde bir daimi kullanın. Sütü, melasla karıştararak gücü iki katına çıkartabilirsiniz. Haşerelerin şekeri sindirebilecek pankreası olmadığı için bahçe ve nebatınızdan uzak duracaklardır.

Melas ve süt karışımını nebatlarınızı toprağa dikmeden önce veyahut haşereler ortaya çıktıktan sonra kullanabilirsiniz. Domateslerinizi savunmak için birinci tercihiniz süt olmalı. Bilhassa yağsız süt kullanmalısınız. Bir ölçü yağsız süte 10 ölçü su karıştırarak hazırlayacağınız domatese özel karışımınızı 2 haftada bir kullanmanızı öneririz.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu