KADIN

Çiçekleri Sularken, Suyun İçine 1 As-pi-rin Eritin Çiçeğiniz Gözle Görülür Değişiyor

As-pi-rin bir ağrı kesici olarak bilinse de, sağlıklı bitkiler ve çiçekler yetiştirmek için de kullanılabilir. As-pi-rinin bitkilere faydaları bilimsel olarak kanıtlanmış gerçeklerden oluşur. Bu nedenle çiçek ve bitki bakımında As-pi-rin kullanımı oldukça yaygındır. Bu makalede As-pi-rinin bahçe ve evlerinizde yetiştirdiğiniz çiçek ve bitkilere faydalarının yanında, çiçek ve bitki bakımında As-pi-rini nasıl kullanacağınıza dair bilgileri bir araya getirdik.


As-piri-nin Bitki ve Çiçeklere Faydaları

1. As-pi-rin bitkilerin büyümesini hızlandırır ve verimliliğini artırır

Bir üniversitede yapılan çalışmada, 4 adet ezilmiş As-pi-rin ve 15 litre su içeren bir çözelti hazırlandı ve sezon boyunca her üç haftada bir bahçedeki sebzeler üzerine püskürtüldü. Sezon sonunda, As-pi-rinli su verilen bitkilerin diğer bitkilere göre daha hızlı büyüdüğü ve daha verimli oldukları keşfedildi.

As-pi-rin, salisilik asit olarak bilinen aktif bir madde içerir. Bu madde söğüt kabuğundan elde edilmektedir. Salisilik asit, bitkilerdeki bağışıklık sistemini geliştirir. Bağışıklık sistemi gelişen bitkiler, büyüme hızını yavaşlatan zararlı böcekler, mantar oluşumu ve mikrobiyal saldırılarla daha kolay mücadele eder.


2. As-pi-rin bitkilerdeki mantar hastalıklarını önler

Vertisilyum ve Fusaryum toprakta geniş çapta yayılabilen yaygın mantar hastalıklarıdır ve tüm mahsulü birkaç gün içinde yok edebilirler. Yapılan bir araştırmaya göre, As-pi-rin sprey kullanımı, bitki üzerindeki mantarın yayılmasını önemli ölçüde azaltabilir.

Bitkiler, özellikle stresli olduklarında doğal olarak az miktarda salisilik asit üretirler. Salisilik asit, bitkileri mikrobiyal saldırıya, kuraklığa ve hatta böcek saldırısına karşı koruyan sistematik olarak kazanılmış bir direnç oluşturur. As-pi-rinin içinde salisilik asit olduğu için, bir As-pi-rin çözeltisi bitkilere püskürtüldüğünde bitkilerdeki salisilik asit miktarı artar ve bitkileri koruyan bağışıklık sistemini güçlendirir.

3. As-pi-rin bitki ve çiçeklerin dayanıklılığını artırır

Dalından kesilmiş çiçeklerin uzun süre taze kalması nasıl sağlayabileceğinizi mi merak ediyorsunuz? Vazo suyuna As-pi-rin ekleyerek bunu yapabilirsiniz. Bir As-pi-rin tabletini ezin, su için eritin ve karışımı vazo suyuna ekleyin.


Dalından kesilmiş çiçeklerin solmasına neden olan kendi ürettikleri etilen maddesidir. Salisilik asit etilen üretimini azaltmaktadır. Etilen üretimi azaldığında çiçeğin solması gecikir ve daha uzun süre taze kalması sağlanır.

4. Çelikleme yöntemiyle köklendirme başarısını artırır

Çelikleme yöntemi bitkiyi dalından keserek köklendirmedir. As-pi-rinin içindeki salisilik asit, çelikleme yöntemindeki başarı oranını artırır. Bir bardak damıtılmış suyun içinde bir As-pi-rin tableti eritin ve köklendirme suyunun içine karıştırın. Bitkiyi dikimden önce bir kaç saat boyunca bu suyun içinde tutun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu