PÜF NOKTASI

Çayın ve Çay Posasının Mucize Faydaları

Sabah kahvaltıların olmazsa olmazı, tatlı sohbetlerin en sıcak arkadaşı, yorgunluğun ilacı çay… Kimilerine göre gereksiz, kimilerine göre sağlıksız kimilerine göre ise vazgeçilmez olan çay aslında bilinenin aksine oldukça faydalı bir içecek. Tiryaki olduk dedirten çay için herkes bir şey söyler ancak biraz sonra çayın faydalarını okuduğunuzda tüm bu söylenenlere şaşırıp kalacaksınız.

Çayın Hiç Bilinmeyen Faydaları

Çay kanser riskini azaltır.

Vücudun su ihtiyacını karşılar ve su dengesini korur.

Her insanda bulunan kanser yapan hücrelerin oluşumuna engel olur.

Gerginliği ve stresi azaltır.

Uykusuzluk yapmaz.

Böbreklerin işlevini kolaylaştırır.

Sindirim sisteminin çalışmasın yardımcı olur.

Cildi güzelleştirir.

Vücuttaki mineral dengesini koruyarak kemikleri güçlendirir.

Damar sertliğini giderir ve kan dolaşımını kolay hale getirir.

Kalp krizi riskini azaltır.

İdrarı temizler.

Ayrıca çay içen kişiler depresyondan uzak ve mutlu olurlar.

Bildiğimiz Türk çayının yani siyah çayın tüm bu faydaları araştırılarak kanıtlanmıştır. Ancak bunun dışında da çayın posasının da faydalarının olduğunu bilmenizi istedim.

Demlikte kalan çay posasının da faydalı olabileceğini hiç düşündünüz mü?
Ayaklarınız mı kokuyor, kalan çayı ve posasını ılık su dolu bir leğene koyu ayaklarınızı yaklaşık 10 dakika kadar bekletin. Ayak kokunuza veda edin. Buzdolobınızdaki yiyecek kokularının birbirine karışmaması ve dolabın kokmaması için çay posasını kuruttuktan sonra bir kaseye koyup dolabın orta bölümüne yerleştirin. Çayın posasını süzüp soğuk dem ile gargara yaparak boğaz ağrınızı geçirin. Yağlı bir vücuda sahipseniz ılık çay ile vücudunuzu ovalayın.

Saçlarınızın daha sağlıklı ve canlı görünmesi için banyodaki son suyunuza çay suyu ekleyin. Ellerinizdeki balık ve soğan kokusunu yok etmek için çay ile ellerinizi ovalayın. Göz ağrıları ve çapaklanma için gözlerinize çay suyu pansumanı yapın. Ağızda oluşan yara ve aft için çayı gargara olarak günlük uygulayın, yaralarınız geçecektir. Antibiyotik görevi gören çay ile kesik gibi yaralarda iyileştirilebilir.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu