HABERLER

Bulaşık Makinesine Konulmaması Gereken 10 Şey

Bulaşık makinesinin güzelliği, akşam yemeğinden sonra kullandığınız her şeyi atabilmeniz, kalanları bırakın, arkanıza yaslanın ve rahatlayın, doğru mu? Ne yazık ki, tam olarak böyle değil. Tabaklarınızı ve kaselerinizi pırıl pırıl bir hale getiren sert döngü, bazı mutfak ekipmanlarınıza zarar verebilir ve ömrünü kısaltabilir.

Akşam yemeğinden sonra mutfakta tüm kirli eşyaları bulaşık makinasına koyuyorsanız bir daha düşünün. Bazı ürünlerin kesinlikle bulaşık makinasına konulmaması gerekir. Bu ürünlerin hem kendi özelliklerini hem de makinanızı bozuyor. İşte bulaşık makinasına konulmaması gerekenler.

İşte bulaşık makinasının zarar verdiği 10 ekipman

1. Döküm Tencere ve Tavalar

Döküm tava ve tencerelerinizin bulaşık makinasında yıkanması sadece bu ürünlerin paslanmasına neden olmaz, bu ürünlere yapışmaya önleyen yağları da çıkarır. İçi emaye kaplı döküm tencereleri de bulaşık makinasına koymamanız gerekir. Bulaşık makinası emayenin aşınmasına neden olabilir.

2. Ahşap- Bambu Her şey

Kesme tahtaları, kaşıklar ve büyük salatalı kâseleri bulaşık makinesinden uzak tutun; Aşırı sıcak ve nemli ortamlar ahşap ve bambu ürünlerine zarar verir.
Uzun süre sıcaklığı maruz kaldığından ahşap ve bambu ürünlerde çatlaklar meydana gelir, koruyucu yağ tabakaları çıkar.

3. İyi bıçaklar

Tereyağ bıçaklarınızı bulaşık makinasına atabilirsini ama şef bıçaklarını kesinlikle koymayın. Bu profesyonel bıçaklar daha hızlı bir şekilre bükülerek zarar görebilir.

4. Yalıtılmış Herhangi Bir şey

Kahvenizi sıcak tutmak için seyahat kupanız var mı? Bunu mutlaka elde yıkayın. Çünkü iç ve dış kabuk arasındaki vakum contası kırılabilir.

5. Nonstick Tencere ve Tavalar

Emaye dökme demir gibi, yapışmaz tencere ve tava üzerindeki kaplama, bulaşık makinesinde aşınabilir. Yumurtalarınızın tavadan kolaylıkla kaymasını istiyorsanız elle yıkayın.

6. Bazı Plastikler

Plastik kutu özellikle bulaşık makinesine girilebileceğini söylüyorsa, girebilir. Bununla birlikte, emin değilseniz, belirli plastiklerin, sıcak sudan dolayı eriyebileceğini unutmayın. Örneğin yoğurt kaselerini bulaşık makinesine koymayın. Mutlaka yıkanması gerekiyorsa, makinanın üst rafına yerleştirin.

7. Kristal ve Çiniler

Kristal ve çiniler bulaşık makinesinde yıkanamayacak kadar hassastır. Her ikisinin de parıltısını kaybetmekle kalmayıp çatlamak ve kırmak için de potansiyeli vardır.

8. Herhangi Altın Kaplamalı Ürünler

Bulaşık makinesinin içinde aytın kaplamalı ürünleri yıkamayın. Tazyikli su kapmalara zarar verebilir. Bu denli değerli ürünleri elinizde yıkayın,

9. Alüminyum

Temizlemek ve tekrar kullanmak için bulaşık makinesine alüminyum kapları koyabilirsiniz. Ancak bu doğru bir hareket olmaz. Alüminyum hafif olduğu için makine içinde dolaşarak zarar verebilir. Diğer ürünlerin üzerinde siyah çizgiler bırakır.

10. Bakır

Bakırdan yapılmış bir şey varsa, elle yıkayın. Bulaşık makinesi deterjanı normal bulaşık sabunundan daha güçlüdür ve renk değişikliği gösterebilir.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu