KADIN

Bu Kahve Başka Kahve! ve Birde Faydalarını Bilseniz

Dibek kahvesi nasıl yapılır? Dibek kahvesi nedir? Dibek kahvesinin faydaları nelerdir?

Son zamanlarda en sevilen ve tercih edilen kahvelerden biri olan dibek kahvesi yapılışı Türk kahvesine oldukça benziyor.

Peki dibek kahvesi nasıl yapılır?

Dibek kahvesi içiliş ve yapılış biçimiyle Türk Kahvesini andırsa da aslında Türk Kahvesinden oldukça farklıdır. Dibek Kahvesi bir kahve türü değil, farklı bir öğütülme şeklidir. Dibek kahvesi ismini öğütüldüğü havandan alınır. Ağaçtan ya da taştan yapılan ve genellikle tahıl gibi ürünleri ezmek için kullanılan bu Havana dibek adı verilir.

Ege bölgesine özel olan Dibek Kahvesinin çekirdekleri, diğer kahve türlerinden çok daha iridir. Elde çeşitli baharatlarla birlikte öğütülmesinden dolayı, kahve makineleriyle birlikte papucu dama atılmış olsa da Dibek Kahvesi küllerinden doğmak üzere. Özellikle Yunanistan adalarında da üretilen Dibek Kahvesini yavaş yavaş tüm dünya yeniden keşfediyor;

Dibek kahvesinin güzel ve yöresel tadının yanı sıra faydaları oldukça fazla.
İşte dibek kahvesinin faydaları;

Sindirimi kolaylaştırır. Hafızayı güçlendirir. Ağız kokusunu engeller. Tokluk hissi verir. Safra taşı için etkilidir.

Dibek Kahvesi nasıl yapılır?

Dibek Kahvesi yapılışının aslında Türk Kahvesinden hiçbir farkı yok..

Kişi sayısı kadar fincan ile suyu cezveye boşaltın. Cezveye kişi başına bir kaşık olacak şekilde dibek kahvesi ile yarım tatlı kaşığı Türk kahvesi ilave edin. İsteğinize bağlı şeker ekleyin. Orta şekerli bir dibek kahvesi için kişi sayısından bir fazla olacak şekilde kesme şeker ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız kahveyi ateşe koymadan evvel iyice karıştırın.

Kısık ateşte köpürünceye kadar hiç kaşık sokmadan ve karıştırmadan bekleyin. Kahve köpüklenmeye başladığında üzerindeki köpükleri fincanlara bölün tekrar ateşe koyun. Dibek kahvesi biraz yükselmeye başladığında cezveden alın ve fincanlara tamamen boşaltın. İşte dibek kahvesi yapımı bu kadar basit..

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu